Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Eksport świadczeń socjalnych – Polacy i Szwedzi przodują Życie w Norwegii
Redakcja 17 grudnia 2015
14:28

Eksport świadczeń socjalnych – Polacy i Szwedzi przodują

2
Skomentuj
MN
W 2013 roku Szwedzi i Polacy wywieźli do domu świadczenia społeczne warte w sumie 900 mln koron. To prawie jedna trzecia z 2 mld, które w ciągu roku z Norwegii wywieźli obcokrajowcy, wskazują listopadowe dane z NAV.
Reklama
NAV nie dysponuje jeszcze podsumowaniami za rok 2014 ale opublikowane w listopadzie dane z lat 2010 - 2013 wskazują na to, że Szwedzi wywieźli najwięcej, bo 688 mln NOK. Za nimi uplasowali się Polacy z 215 mln NOK. W sumie obcokrajowcy są odpowiedzialni za około jedną trzecią eksportu norweskich świadczeń socjalnych.

Od roku 2010 do 2013 eksport tych świadczeń wzrósł do 5,9 mld NOK – czyli o miliard koron, aż 23 procent. Te 215 mln koron, które zabrali do domu Polacy, to prawie cztery razy więcej niż trzy lata wcześniej. 

W przypadku niektórych świadczeń wzrost był jeszcze wyższy:

Eksport zasiłku rodzinnego (barnetrydg) wzrósł o 80 proc.
Eksport zasiłku rehabilitacyjnego (arbeidsavklaringspenger) wzrósł o 55 proc.
Eksport świadczeń rodzicielskich (foreldrepenger) – o 50 procent.
Eksport świadczeń z tytułu choroby (sykepenger) – o 39 procent.
Eksport zasiłku rodzinnego do Polski
Eksport zasiłku rodzinnego do Polski Źródło: NAV

Zmartwieni

Norweski system opieki społecznej zakłada, że nikt nie powinien tracić prawa do świadczeń socjalnych z powodu wyjazdu za granicę do pracy – świadczenia te powinny sprzyjać mobilności pracowników. Eksport zasiłków nie jest więc w żaden sposób nielegalny, mimo to martwi niektórych norweskich decydentów, którzy uważają, że skok w poziomie eksportu ubezpieczeń społecznych źle się odbije na norweskim systemie opieki społecznej.

Dane martwią Ministra Pracy i Spraw Socjalnych Roberta Erikssona (Frp).

– Uważam, że to problem, że coraz więcej zasiłków wywozi się z Norwegii, zwłaszcza jeśli chodzi o zasiłek opiekuńczy, rodzinny, chorobowy i dla bezrobotnych – mówi Eriksson w rozmowie z magazynem Velferd. – To, że ludzie zabierają ze sobą emerytury za granicę, uważam, że jest w porządku – dodaje.

W tej chwili w Norwegii zasiłek dla bezrobotnych można pobierać przez trzy miesiące, jeśli w tym czasie szukamy pracy za granicą. Unia Europejska chce rozszerzyć system do sześciu miesięcy – Norwegia się temu sprzeciwia. Eriksson zapowiada, że będzie pracował nad wspólnym stanowiskiem swojego koalicyjnego rządu i wspólnym frontem krajów skandynawskich przeciwko zamiarom EU.

Ile wywożą Polacy?

– Jeśli kluczową motywacją do podjęcia pracy w Norwegii staje się dostęp do norweskich świadczeń socjalnych, to wtedy może mieć to negatywny wpływ na cały system opieki społecznej – uważa profesor socjologii na Uniwersytecie w Oslo Grete Brochmann, który w 2011 roku prowadził badania tzw. Komitetu Brochmanna badając, jak imigracja wpływa na norweski model państwa opiekuńczego. 

Wnioski nie są aż tak niepokojące, bo przy utrzymującym się słabszym popycie na pracę zasiłki nie będą rosły, przewiduje. Wywóz niektórych rodzajów zasiłków rzeczywiście spadł. Między innymi Polacy przestają być tą grupą, która zabiera zasiłki dla bezrobotnych do domu. 

„Środowisko polskie w Norwegii staje się coraz liczniejsze, a tym samym łatwiej im osiedlić się tu z rodziną, w porównaniu z pierwszymi imigrantami. Dlatego też należy się spodziewać, że zmniejszy się liczba osób, które zabierają zasiłek dla bezrobotnych za granicę”, pisze NAV w odpowiedzi dla Dagsavisen.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 17-12-2015 17:51

Nav to jeszcze nic w porownaniu ile kasy wydaje sie na sprowadzanie ciapatych do Norwegii. Jeszcze rok temu Soldberg (taka niby prawica) deklarowala, ze bedzie co roku przyjmowac po 7 tys. nachdzcow z Syrii. A tu nagle zabraklo kasy w budzecie i rzad musial sie wycofac z tego pomyslu.

Wychodzi na to,ze jesli placisz podatki, to tym czynem aktywnie wspierasz islamizacje Norwegii. Wieksze wplywy budzetowe = wieksza iloscia przybylych muslimow.

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan .
Jan . 17-12-2015 16:56

O ile jestem i wielokrotnie dawelem temu wyraz przeciwnikiem pasozytnictwa i mentalnosci poPGRowskiej i uwazam ze osoby ktore po 10 czy 20 miesiecy siedza na dagpenger czy z zawodu sa deltakerami kursow NAVowskich powinno sie kijem do roboty zagnac, pomimo tego, ze uwazam ze pani Zosia pobierajaca zasilek (a jednoczesnie "dorabiajaca" sobie sprzataniem) czy Zdzisio na dagpenger ktory bierze fuchy to ZWYKLI ZLODZIEJE I OSZUSCI, ktorych powinno sie zamknac w lochu tak glebokim i ciemnym cze bez latarki i kompasu wlasnej dupy znalezc by nie byli w stanie, to w tym przypadku...

O przepraszam bardzo. Umowa spoleczna, tym bardziej umowa PRZYMUSOWA, bo podatki i skladki placi sie PRZYMUSOWO, jest jasna: masz obowiazek zaplacic tyle i tyle, a w zamian dostaniesz to i to. I skoro Tomek Wisniewski placi skladki, to Tomek Wisniewski ma dostac pieniadze. Tomek Wisniewski placi te same skladki co jego kolega Sigurd Hauge, dlaczego wiec Hauge ma dostac, a Wisniewski nie? Ten tok rozumowania jest dla mnie jasnym przejawem dyskryminacji z powodu miejsca zamieszkania rodziny.

Powod jest moim zdaniem zupelnie inny. Pomimo ze jest bardzo wiele rzeczy ktore mi sie w Norwegii bardzo podobaja staram sie byc realista i twierdze, ze Norwegowie sa (pomijajac ich puste wielopietrowe deklaracje i udawania) rasistami i dziela ludzi na Rase Panow, oraz cala reszte, czyli nienorwegow. Minister Pracy i spraw Sosjalnych pam Robert Erikson twierdzi: " To, że ludzie zabierają ze sobą emerytury za granicę, uważam, że jest w porządku". Chyba tylko dla tego, ze 99% osob w tej sytuacji sie znajdujacych to przedstawiciele Rasy Panow.

Na koniec pragne zaznaczyc, ze my Polacy nie wywozimy z Norwegii AZ 1/3 wszystkich wywozonych pieniedzy. Jestesmy NAJWIEKSZA grupa narodowosciowa w Norwegii po Norwegach, wiec uwazam, ze wywozimy nie AZ 1/3, a ZALEDWIE 1/3.

19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas