Życie w Norwegii

Dzień niepodległości pod znakiem zapytania. Jak będzie wyglądał 17 maja w Norwegii?

Monika Pianowska

29 marca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Norwegowie zadawali sobie pytanie, czy żeby powstrzymać ludzi przed gromadzeniem się, w kraju fiordów zostanie wprowadzona godzina policyjna. adobe stock/ licencja standardowa

17 maja to dla Norwegów najważniejszy dzień w roku. Data ta bowiem oznacza celebrację narodowego święta grunnlovsdagen, rocznicy uchwalonej w 1814 roku norweskiej konstytucji. Tym razem  jednak mieszkańcy kraju fiordów nie zgromadzą się na ulicach, którymi przejdą barwne pochody. Norweska premier Erna Solberg uczula, że w 2020 trzeba będzie się nastawić na alternatywną formę świętowania dnia niepodległości, ponieważ tłumne spotkania zaowocują eksplozją kolejnych zarażeń COVID-19.
Jak w takim razie w dobie społecznej izolacji wymuszonej przed epidemię koronawirusa ma wyglądać 17 maja? Sama Solberg nie ma gotowej recepty – radzi uruchomić kreatywność. Dotąd wiadomo, że prawdopodobnie Norwegowie mogą spodziewać się tradycyjnych przemówień uczniów, w planach nie ma także zamknięcia sklepów z alkoholem. Obecne restrykcje dotyczące zamykania lokali gastronomicznych czy instytucji kultury wraz z nakazem zachowania dystansu mają obowiązywać do 13 kwietnia, ale istnieje spora szansa, że zostaną wydłużone na okres po Wielkanocy.
Reklama

Bez radykalnych rozwiązań?

Norwegowie zadawali sobie pytanie, czy żeby powstrzymać ludzi przed gromadzeniem się, w kraju fiordów zostanie wprowadzona godzina policyjna. Premier Erna Solberg zaznaczyła, że norweskie władze nie myślały dotąd o wprowadzeniu tak radykalnych środków. Tymczasem przewodniczący komisji ds. obchodów 17 maja zgłaszają potrzebę ustalenia ogólnokrajowych zasad realizacji świętowania dnia państwowego z uwzględnieniem środków ostrożności, ponieważ ponad 350 norweskich gmin nie może głowić się na własną rękę w poszukiwaniu rozwiązań.
Dzień Niepodległości 17 maja w Oslo Święto Konstytucji relacja Mojej Norwegii
Tymczasem Instytut Zdrowia Publicznego mówi, że jeszcze za wcześnie, by deklarować, jakie zasady będa obowiązywać w Norwegii 17 maja przy okazji narodowej celebracji. Niektóre miasta wciąż mają nadzieję, że świętowanie dnia konstytucji odbędzie się zgodnie z planem, ale czekają na ostateczne wytyczne władz i FHI.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram