Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Dzieci imigrantów radzą sobie lepiej niż ich rodzice

klaudia@mojanorwegia.pl

11 maja 2016 14:13

Udostępnij
na Facebooku
Dzieci imigrantów radzą sobie lepiej niż ich rodzice

Dzieci imigrantów częściej decydują się na studia i dobrze sobie radzą na rynku pracy fotolia.com - royalty free

Integracja imigrantów przebiega pozytywnie, mimo wielu różnic dzielących niektóre grupy. Jak wynika z raportu Centralnego Biura Statystycznego, najlepiej radzą sobie dzieci z pierwszego pokolenia urodzonego w Norwegii. Ich rodzice nadal borykają się z problemami.

Problemy w szkole

Wiele dzieci z rodzin imigranckich rezygnuje z nauki jeszcze przed ukończeniem liceum. Największą grupą jest tutaj młodzież, która przyjechała wraz z rodzicami do Norwegii. Na testach osiągają  gorsze wyniki niż dzieci, które w wieku przedszkolnym przyjechały do Norwegii, lub już się tam urodziły.

Na studiach więcej imigrantów niż Norwegów

Dzieci z pierwszego pokolenia urodzonego w Norwegii chętniej decydują się pójść na studia. Według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB), to one stanowią obecnie największą grupę studentów. Aż 48 proc.dziewcząt w wieku 19-24 lat urodzonych w rodzinach imigranckich poszło na studia wyższe. Chłopcy są mniej liczną grupą, ponieważ na studia zdecydowało się 36 proc. z nich. Grupy ich rówieśników z Norwegii, którzy poszli na studia, są znacznie mniejsze: kolejno o 7 i 9 proc.

Kierunki studiów, które wybierają, są dość zróżnicowane. Prawie połowa studentów farmacji w Norwegii ma rodziców imigrantów. Popularnym kierunkiem jest też stomatologia czy medycyna. Najmniej popularnym kierunkiem jest pedagogika, gdzie tylko ok. 5 proc. studentów stanowią dzieci pochodzenia imigranckiego.

Pracują, łamią stereotypy

W Norwegii nadal panuje duża segregacja płci na kierunkach studiów i w zawodzie. Mimo to wiele dziewcząt z rodzin imigrantów decyduje się podjąć studia na niekonwencjonalnych kierunkach. Rozmywają przez to istniejące różnice płciowe na rynku.

Dzieci imigrantów radzą sobie dobrze na rynku pracy. Norwegia w porównaniu z innymi krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego radzi sobie całkiem dobrze. Aż 73 proc. dzieci urodzonych w imigranckich rodzinach ma pracę w Norwegii. W pozostałych krajach bezrobocie w tej grupie jest większe.

Rodzice są w gorszej sytuacji niż dzieci

Ich rodzice radzą sobie nieco gorzej. Wielu imigrantów nie ma wykształcenia wyższego. Nie zdobędą go, ponieważ najczęściej przyjeżdżają do Norwegii bezpośrednio do pracy. Obecnie średnia wieku imigranta to 23 lata, czyli wiek, w którym wielu ludzi nadal studiuje.

Mimo to 68 proc. mężczyzn i 58 proc. kobiet ma pracę. Najgorzej radzą sobie imigranci z krajów afrykańskich, zwłaszcza kobiety. Jednak według raportu SSB, Norwegia radzi sobie dobrze w porównaniu z pozostałymi państwami EOG.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok