Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dobrobyt w parze z perspektywami: Oslo wśród liderów Życie w Norwegii
Monika Pianowska 07 stycznia 2020
12:08

Dobrobyt w parze z perspektywami: Oslo wśród liderów

Skomentuj
Oslo wypadło najlepiej pod względem niskiego poziomu bezrobocia i zróżnicowanej gospodarki. stock.adobe.com/fot. GavranBoris/ licencja standardowa
Miasta poniżej 2 milionów mieszkańców zdominowały czołówkę rankingu najlepszych miejsc do życia dla swoich obywateli. Na siódmej lokacie wśród miejscowości, które umiejętnie łączą dobrobyt z włączeniem społecznym, uplasowała się stolica Norwegii. Wyprzedzili ją jednak dwaj inni reprezentanci krajów nordyckich: Helsinki (5.) i Kopenhaga (3.).
W pierwszej edycji raportu PICSA (Prosperity & Inclusion City Seal and Award) znalazły się także polskie akcenty. Warszawy i Krakowa na próżno jednak szukać na pozycjach liderów – dwa największe miasta Polski zajęły kolejno 56. i 75. miejsce.

Kameralnie i z perspektywami

Pod kątem perspektyw dla obywateli przeanalizowano warunki w 113 miastach świata, z których 15 w pierwszej dwudziestce stanowią miasta europejskie. Wbrew pozorom to nie metropolie brylują w rankingu. Nagrodę PICSA 2019 autorzy raportu przyznali Zurychowi.

Liczył się dla nich bowiem nie tylko wzrost gospodarczy – poza produktem krajowym brutto brano pod uwagę również takie czynniki, jak jakość życia, dostęp do edukacji, technologii informacyjnej, usług medycznych, a także dostępność rynku mieszkaniowego oraz stan środowiska i zasobów naturalnych.
Oslo wypadło najlepiej pod względem niskiego poziomu bezrobocia i zróżnicowanej gospodarki, a oferta bezpłatnych bądź też tanich miejsc w przedszkolach przełożyła się na dobrą sytuację finansową rodzin w wielu grupach społecznych. Stolica kraju fiordów zapunktowała za umiejętne wykorzystywanie przyrody i krajobrazu w planowaniu przestrzeni, może się też pochwalić statusem miasta o największej liczbie drzew w skali Europy. Miasto nie zdobyło zdobyło natomiast przychylności jury w kwestii dochodów i możliwości rozwoju kariery.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas