Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Dlaczego wstrzymano moje dagpenger?

info@multinor.no

08 listopada 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
6
Dlaczego wstrzymano moje dagpenger?

fotolia.com - royalty free

Zastanawiasz się dlaczego urząd przestał wypłacać zasiłek dla bezrobotnych? Poznaj możliwe przyczyny.
Pan Bogumił od trzech miesięcy otrzymuje norweski zasiłek dla bezrobotnych. Tydzień temu nie dostałem kolejnej wypłaty zasiłku. Nie jestem pewien z jakiego powodu tak się stało. – opowiada Pan Bogumił.

Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii (dagpenger) jest uwarunkowane kryteriami, jakie należy spełnić. Zdarza się, że Polacy łamią warunki otrzymywania tego świadczenia nie zdając sobie z tego sprawy.

Byłem w Polsce

Niezależnie od rodzaju otrzymanego zasiłku dla bezrobotnych – czy z tytułu utraty pracy, czy skierowania na permittering – jesteś zobowiązany przebywać na terenie Norwegii podczas pobierania świadczenia. Możesz wyjechać poza kraj fiordów w weekendy i święta, ponieważ za te dni nie jest wypłacany zasiłek. Wyjeżdżając przykładowo w odwiedziny do Polski w trakcie dni roboczych musisz zdawać sobie sprawę, że za dni pobytu w ojczyźnie nie otrzymasz zasiłku dla bezrobotnych.

Wyjątkiem od tej reguły są pracownicy rotacyjni skierowani na permittering oraz osoby, które złożyły podanie o eksport zasiłku dla bezrobotnych. Otrzymując zgodę na eksport świadczenia do Polski, możesz przez maksymalnie 3 miesiące przebywać poza Norwegią i nadal otrzymywać świadczenie z NAV.

Przebywałem bez przerwy w Norwegii – co w takim razie?

Czy masz absolutną pewność, że nie minęły wszystkie tygodnie otrzymywania zasiłku, jakie zostały Ci przyznane? W zależności od osiągniętego dochodu z poprzedniego roku podatkowego, dagpenger można otrzymywać 52 lub 104 tygodnie. Upewnij się, że nie wykorzystałeś już możliwego czasu – dokładne informacje dotyczące przysługującej Ci liczby tygodni znajdują się na decyzji NAV.

Mój adres a zasiłek dla bezrobotnych

Źle zarejestrowany adres w Norwegii może być pośrednio jedną z przyczyn utraty dagpenger. NAV ma prawo wysłać do każdej osoby otrzymującej zasiłek dla bezrobotnych wezwanie na osobiste stawienie się w NAV w ramach spotkania z doradcą. Efektem niepojawienia się na podobnym spotkaniu może być przerwanie wypłaty dagpenger. Takie wezwanie wysyłane jest na Twój norweski adres, zarejestrowany w urzędzie ewidencji ludności. Jeśli przeprowadzisz się i nie poinformujesz o tym urzędu, nie dotrze do Ciebie aktualna korespondencja z NAV.

Nowa praca razem z dagpenger

Podpisałeś umowę z nowym pracodawcą podczas otrzymywania dagpenger? Norweskie prawo tworzy możliwość połączenia pracy oraz pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jednak nowe zajęcie nie może przekroczyć określonego wymiaru etatu. Jeśli nie chcesz stracić prawa do zasiłku dla bezrobotnych, nie możesz być zatrudniony na więcej niż 50 proc. etatu.

Zapisałem się do szkoły podczas pobierania zasiłku

Ogólna zasada mówi, że nie możesz jednocześnie być uczniem lub studentem i otrzymywać zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli pragniesz podwyższyć swoje kwalifikacje i dokształcać się, możesz uczęszczać między innymi na kursy odbywające się poza standardowymi godzinami pracy lub szkolenia odbywające się za dnia. Nalezy pamiętać, że nie mogą trwać dłużej niż trzy miesiące. Zaznaczamy, że za każdym razem, gdy planujesz podjąć jakąkolwiek formę edukacji, a nie chcesz stracić zasiłku, musisz otrzymać zgodę NAV.

Otrzymałem inny zasiłek

Niektóre świadczenia nie mogą być pobierane równolegle z zasiłkiem dla bezrobotnych. Należą do nich między innymi zasiłek rodzicielski – jest to świadczenie, które może przysługiwać świeżo upieczonym rodzicom. Osoby otrzymujące zasiłek chorobowy (sykepenger) lub rehabilitacyjny (arbeidsavklaringspenger) również nie mogą w tym samym czasie pobierać dagpenger.

Jeśli żadna z sytuacji nie pasuje do Twojego przypadku i jesteś pewien, że poprawnie wypełniałeś karty meldunkowe, należy skontaktować się z norweskim urzędem. Błędy zawsze mogą się zdarzyć, zawsze istnieje też możliwość, że w NAV czegoś nie dopatrzono.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MultiNOR Konsultant

10-11-2015 16:17

Chcielibyśmy zaznaczyć, że w norweskich przepisach nie jest to jasno określone. Praktycznie kwestia wypłaty dagpenger za święta ruchome nie została opisana. Po konsultacji z urzędnikiem NAV jesteśmy w stanie potwierdzić, że jeśli święta ruchome wypadają w zwykłe dni robocze (tj. od poniedziałku do piątku), urząd wypłaca zasiłek dla bezrobotnych za te dni.

Anna Bak

09-11-2015 18:21

Co za bzdury wypisujecie ? Wszystkie "czerwone" dni w kalendarzu (wypadajace w dni robocze) sa normalnie zaplacone. Redakcja, jak zawsze genialna, a "ksiegowi" jeszcze bardziej

MultiNOR Konsultant

09-11-2015 16:04

Dagpenger wypłacane jest za dni robocze. Święta ustawowo wolne od pracy traktowane są jako dni wolne, podczas których zatrudniony nie wykonuje pracy. Dlatego też za te dni nie przysługuje zasiłek.

Karol Pitek

09-11-2015 15:04

przecież za te dni zasiłek jest wypłacany.
(oczywiście jeżeli wypadają od poniedziałku do piątku)

MultiNOR Konsultant

09-11-2015 14:19

@Karol Pitek
Są to dni ustawowo wolne od pracy, należą do nich między innymi: Sylwester, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, 17 maja, dzień po Zesłaniu Ducha Świętego, Wniebowstąpienie Pańskie, 25 i 26 grudnia.

Karol Pitek

08-11-2015 20:03

a za jakie to święta nie jest wylłacane dagpenger?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok