Życie w Norwegii
Dlaczego imigranci wybierają Norwegię?
39

Norwegia reklamuje się poprzez piękne zdjęcia zorzy polarnej, zaśnieżonych fiordów, reniferów i zimowych, górskich kurortów. Jednym słowem są to obrazki, które kojarzą się z zimnem i zimą. Z drugiej strony Norwegia to jedno z najbogatszych państw na świecie, a wysokie pensje dodają jej tylko atrakcyjności. Co jeszcze przyciąga imigrantów do Norwegii?
Decyzje polityczne - od roku 2004, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, a granice w Europie straciły na znaczeniu, Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać za pracą, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii i Norwegii.

pixabay.com
Na emigrację łatwiej jest się zdecydować wtedy, kiedy ktoś znajomy jest już na miejscu i „zbadał teren". Opowieści o bogatej Norwegii i pomoc rodziny oraz znajomych w trakcie pierwszych miesięcy pobytu ułatwiają i przyspieszają decyzję o emigracji. Nie bez znaczenia są różnice kulturowe - Europejczykom dosyć łatwo jest się odnaleźć w innych Europejskich państwach. Widać to wyraźnie zwłaszcza na przykładzie Szwedów migrujących do Norwegii - różnice kulturowe są minimalne, oba narody posługują się też bardzo podobnym językiem.
Ważną rolę odgrywa wzrost liczby ludności. Z państw, w których obserwuje się duży przyrost naturalny, emigruje więcej ludzi. Kiedy w Polsce przyrost naturalny wyhamuje, zmniejszy się również liczba osób wyjeżdżających za pracą. Innymi ważnymi czynnikami są wojny, katastrofy naturalne i konflikty.

Freedom House/flickr.com
Żaden z wyżej wymienionych powodów nie jest jednak powodem ekonomicznym, a i te są przecież ważne. Możliwość podjęcia pracy za granicą przesądza często o tym, czy wyjeżdżamy z rodzinnego kraju. Gdyby w Norwegii panowało wysokie bezrobocie to bardzo możliwe, że nie byłaby ona tak atrakcyjnym państwem. Analogicznie, niskie bezrobocie w kraju ojczystym również przyczynia się zazwyczaj do tego, że emigrantów jest niewielu.
Ważna jest oczywiście wysokość dochodów, im mniej można zarobić w ojczyźnie, tym większe prawdopodobieństwo, że wiele osób zdecyduje się na wyjazd. W każdym państwie o liczbie emigrantów decydują inne czynniki. Gdyby nie decyzje polityczne dotyczące np. rozszerzenia UE i otwarcia zachodnich rynków pracy dla Polski, liczba emigrantów zarobkowych znad Wisły byłaby znacznie niższa. W Norwegii można dodatkowo zarobić znacznie więcej niż w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a to podnosi atrakcyjność państwa.

wikipedia.org
A co było najważniejsze dla Was? Wysokie zarobki, dobre zaplecze socjalne ? Chcieliście tutaj wychować dzieci? A może po prostu marzyliście o zamieszkaniu w Norwegii?
Źródło: Dag og Tid, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
1
11-10-2014 19:54
0
0
Zgłoś
11-10-2014 19:15
1
0
Zgłoś
10-10-2014 15:26
1
0
Zgłoś
24-08-2014 15:53
0
-3
Zgłoś