Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

8
Darmowa antykoncepcja dla wszystkich kobiet poniżej 25 roku życia?

 
 Fot. stock.xchng

Jeśli propozycja Departamentu Zdrowia (Helsedirektoratet) zostanie zaakceptowana, kobiety do lat 25 będą mogły otrzymywać środki antykoncepcyjne gratis. Na dzień dzisiejszy chłopcy w wieku do 19 lat dostają darmowe prezerwatywy, a dziewczęta do lat 19 darmowe tabletki antykoncepcyjne.


Departament Zdrowia szacuje, że zapewnienie darmowej antykoncepcji wszystkim kobietom poniżej 25 roku życia będzie kosztować około 87-92 milionów koron rocznie.

Propozycję i jej spodziewane koszty przedstawiła minister zdrowia i opieki, Anne-Grete Strøm-Erichsen. W kwocie 92 milionów zawiera się także przewidywana oszczędność wynikająca ze spodziewanego spadku wydatków na aborcję.

Darmową antykoncepcję do 25 roku życia wprowadzono jakiś czas temu na próbę w Tromsø i Hamar i odnotowano tam mniej ciąż i mniej przypadków jej przerywania.

Radca polityczny Partii Robotniczej (Ap), Tord Dale uważa, że propozycję należy rozpatrzyć jako część debaty na temat służby zdrowia i podziału środków na różne jej segmenty. Zaznaczył również, że podane szacunkowe koszty są bardzo wysokie.

Darmowe kondomy

Prezerwatywy już są w zasadzie darmowe. Poprzez stronę internetową gratiskondom.no Departament Zdrowia rozdaje niemal 2,5 miliona darmowych prezerwatyw rocznie.

Również w przychodniach i u pielęgniarek młodzi ludzie mogą dostać kondomy za darmo.

Mniej aborcji

Kiedy w 2009 w ramach programu pilotażowego kobiety w Tromsø i Hamar otrzymały darmowe środki antykoncepcyjne, ilość aborcji spadła z 27 przypadków na 1000 ciąż do 15 przypadków na 1000 ciąż. Grupę kontrolną stanowiły kobiety z Bodø i Porsgrunn, wśród których liczba aborcji nie zmniejszyła się. W związku z tym Departament Zdrowia postanowił dalej zająć się projektem i sporządził raport w tej sprawie.

Brak dolnej granicy wiekowej

W raporcie tym zaleca się wprowadzenie darmowej antykoncepcji dla wszystkich kobiet do 24 roku życia włącznie i bez dolnej granicy wiekowej, tak by można było wyłapać nawet najmłodsze aktywne seksualnie dziewczynki.

Główne wnioski płynące z raportu są następujące:

  • Wiele osób stosuje antykoncepcję hormonalną

  • Wiele osób stosuje długo działające środki antykoncepcyjne, takie jak spirale, spirale hormonalne, implanty hormonalne i inne.

  • Ilość aborcji spadła niemal o połowę w Tromsø i Hamar po wprowadzeniu darmowej antykoncepcji dla kobiet do 24 roku życia.

  • Same kobiety potwierdziły, że darmowość środków antykoncepcyjnych sprawiła, że zdecydowały się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Departament napisał zatem w swoim uzasadnieniu dla Ministerstwa zdrowia i opieki, że darmowa lub dofinansowywana antykoncepcja dla kobiet poniżej 25. roku życia stanowi skuteczny środek zmniejszenia ilości niechcianych ciąż i aborcji, precyzując jednocześnie, że należy uwzględnić w projekcie dofinansowanie środków antykoncepcyjnych o działaniu długoterminowym, tj. takich, których nie trzeba zażywać codziennie, np. implantów hormonalnych, spirali miedzianych lub spirali hormonalnych.

Paradoks

Dla odmiany Kjersti Toppe z Partii Centrum (Sp) jest wobec projektu sceptyczna. Uważa, że paradoksem jest, że państwo ma z jednej strony dofinansowywać środki antykoncepcyjne dla kobiet w najbardziej płodnym okresie życia, a potem pomagać starszym bezdzietnym kobietom walczyć z bezpłodnością [często powodowaną właśnie przez stosowanie środków antykoncepcyjnych - przyp. red.].

Sytuując tę kwestię jako część ogólnej debaty o podziale środków na służbę zdrowia, podkreśla też, że problematycznym jest wydawanie 90 milionów na ludzi zdrowych.

– Ale musimy wziąć pod uwagę całość zagadnienia - dodaje. - Jeśli darmowa antykoncepcja faktycznie zmniejsza ilość aborcji, jest to mocny argument.

Nic nie obiecujemy

Tord Dale nie może obiecać, że wszystkie kobiety poniżej 25. roku życia otrzymają darmowe środki antykoncepcyjne.

- Fakt, że liczba aborcji spadła w miastach, gdzie pilotażowo wdrożono projekt, jest niewątpliwie interesujący, ale wprowadzenie takiego rozwiązania w całym kraju byłoby niezwykle kosztowne. Nie jestem pewien, czy uprawnionym jest wydawanie rocznie niemal 100 milionów koron na młode, zdrowe kobiety. W służbie zdrowia jest wiele innych pilnych potrzeb. Zresztą, poza wszystkim, propozycja została zgłoszona zbyt późno, by mogła ewentualnie zostać uwzględniona w budżecie na kolejny rok.

Źródło: Aftenposten



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dominika Poznanianka

30-04-2012 13:56

Olgaaaaaa napisał:
Okres najwyższej płodności u kobiety, to właśnie okres od 20-go do 25-go roku życia... A środki antykoncepcyjne tak potrafią rozregulować cykl, że głowa mała... Robi się krzywdę dziewczynkom, bo jeśli już teraz biorą je jako nastolatki, to robią to, zanim w ogóle skończy się okres dojrzewania, a potem, jeśli kiedykolwiek będą chciały być matkami, mogą mieć olbrzymi problem... Niezbyt rozsądne...
Malo powiedziane, takie tabletki u mlodych dziewczyn to samobojstwo wrecz.

Najlepsza metoda na antykoncepcje to "kalendarzyk"
plus ABORCJA jak nie zadziala.

Dobrze zrobiona skrobanka w poczatkowej ciazy
to mniejszy stres dla dziewczyny jak w bolesnej miesiaczce!!!

Wszystkie bajki na temat negatywow aborcji wynikaja z tego,
ze robili te zabiegi PARTACZE!!!

MAGDALENA PIOTROWSKA

30-04-2012 12:41

Oddam 3 opakowania tabletek Cilest.

Olga .

22-04-2012 01:05

Okres najwyższej płodności u kobiety, to właśnie okres od 20-go do 25-go roku życia... A środki antykoncepcyjne tak potrafią rozregulować cykl, że głowa mała... Robi się krzywdę dziewczynkom, bo jeśli już teraz biorą je jako nastolatki, to robią to, zanim w ogóle skończy się okres dojrzewania, a potem, jeśli kiedykolwiek będą chciały być matkami, mogą mieć olbrzymi problem... Niezbyt rozsądne...

pneuma MKS

07-04-2012 19:26

ayot adot

04-04-2012 18:03

to objaw dyskryminacj ze wzgl. na wiek, a co z osobami powyzej 25 rok ? Albo sponsorujemy wszystkich , albo nikogo. Choc powinni do zasilku socjalnego srodki anytkonc. dodawac -mniej by panstwo kosztowalo
Pozatym dawc dzieciom podczas rozoju chormony Malo to genetycznych chorob w tym kraju?

Ale nam w Polsce to niegrozi , unas nawet noworodki za insuline placa

Iza _

04-04-2012 17:11

a jak jakis norek chce adoptowac dziecko to nie ma szans na norweskie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok