
Fot. stock.xchng |
Jeśli propozycja Departamentu Zdrowia (Helsedirektoratet) zostanie zaakceptowana, kobiety do lat 25 będą mogły otrzymywać środki antykoncepcyjne gratis. Na dzień dzisiejszy chłopcy w wieku do 19 lat dostają darmowe prezerwatywy, a dziewczęta do lat 19 darmowe tabletki antykoncepcyjne.
Departament Zdrowia szacuje, że zapewnienie darmowej antykoncepcji wszystkim kobietom poniżej 25 roku życia będzie kosztować około 87-92 milionów koron rocznie.
Propozycję i jej spodziewane koszty przedstawiła minister zdrowia i opieki, Anne-Grete Strøm-Erichsen. W kwocie 92 milionów zawiera się także przewidywana oszczędność wynikająca ze spodziewanego spadku wydatków na aborcję.
Darmową antykoncepcję do 25 roku życia wprowadzono jakiś czas temu na próbę w Tromsø i Hamar i odnotowano tam mniej ciąż i mniej przypadków jej przerywania.
Radca polityczny Partii Robotniczej (Ap), Tord Dale uważa, że propozycję należy rozpatrzyć jako część debaty na temat służby zdrowia i podziału środków na różne jej segmenty. Zaznaczył również, że podane szacunkowe koszty są bardzo wysokie.
Darmowe kondomy
Prezerwatywy już są w zasadzie darmowe. Poprzez stronę internetową gratiskondom.no Departament Zdrowia rozdaje niemal 2,5 miliona darmowych prezerwatyw rocznie.
Również w przychodniach i u pielęgniarek młodzi ludzie mogą dostać kondomy za darmo.
Mniej aborcji
Kiedy w 2009 w ramach programu pilotażowego kobiety w Tromsø i Hamar otrzymały darmowe środki antykoncepcyjne, ilość aborcji spadła z 27 przypadków na 1000 ciąż do 15 przypadków na 1000 ciąż. Grupę kontrolną stanowiły kobiety z Bodø i Porsgrunn, wśród których liczba aborcji nie zmniejszyła się. W związku z tym Departament Zdrowia postanowił dalej zająć się projektem i sporządził raport w tej sprawie.
Brak dolnej granicy wiekowej
W raporcie tym zaleca się wprowadzenie darmowej antykoncepcji dla wszystkich kobiet do 24 roku życia włącznie i bez dolnej granicy wiekowej, tak by można było wyłapać nawet najmłodsze aktywne seksualnie dziewczynki.
Główne wnioski płynące z raportu są następujące:
-
Wiele osób stosuje antykoncepcję hormonalną
-
Wiele osób stosuje długo działające środki antykoncepcyjne, takie jak spirale, spirale hormonalne, implanty hormonalne i inne.
-
Ilość aborcji spadła niemal o połowę w Tromsø i Hamar po wprowadzeniu darmowej antykoncepcji dla kobiet do 24 roku życia.
-
Same kobiety potwierdziły, że darmowość środków antykoncepcyjnych sprawiła, że zdecydowały się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Departament napisał zatem w swoim uzasadnieniu dla Ministerstwa zdrowia i opieki, że darmowa lub dofinansowywana antykoncepcja dla kobiet poniżej 25. roku życia stanowi skuteczny środek zmniejszenia ilości niechcianych ciąż i aborcji, precyzując jednocześnie, że należy uwzględnić w projekcie dofinansowanie środków antykoncepcyjnych o działaniu długoterminowym, tj. takich, których nie trzeba zażywać codziennie, np. implantów hormonalnych, spirali miedzianych lub spirali hormonalnych.
Paradoks
Dla odmiany Kjersti Toppe z Partii Centrum (Sp) jest wobec projektu sceptyczna. Uważa, że paradoksem jest, że państwo ma z jednej strony dofinansowywać środki antykoncepcyjne dla kobiet w najbardziej płodnym okresie życia, a potem pomagać starszym bezdzietnym kobietom walczyć z bezpłodnością [często powodowaną właśnie przez stosowanie środków antykoncepcyjnych - przyp. red.].
Sytuując tę kwestię jako część ogólnej debaty o podziale środków na służbę zdrowia, podkreśla też, że problematycznym jest wydawanie 90 milionów na ludzi zdrowych.
– Ale musimy wziąć pod uwagę całość zagadnienia - dodaje. - Jeśli darmowa antykoncepcja faktycznie zmniejsza ilość aborcji, jest to mocny argument.
Nic nie obiecujemy
Tord Dale nie może obiecać, że wszystkie kobiety poniżej 25. roku życia otrzymają darmowe środki antykoncepcyjne.
- Fakt, że liczba aborcji spadła w miastach, gdzie pilotażowo wdrożono projekt, jest niewątpliwie interesujący, ale wprowadzenie takiego rozwiązania w całym kraju byłoby niezwykle kosztowne. Nie jestem pewien, czy uprawnionym jest wydawanie rocznie niemal 100 milionów koron na młode, zdrowe kobiety. W służbie zdrowia jest wiele innych pilnych potrzeb. Zresztą, poza wszystkim, propozycja została zgłoszona zbyt późno, by mogła ewentualnie zostać uwzględniona w budżecie na kolejny rok.
Źródło: Aftenposten
To może Cię zainteresować
30-04-2012 13:56
0
0
Zgłoś
30-04-2012 12:41
0
0
Zgłoś
22-04-2012 01:05
0
0
Zgłoś
07-04-2012 19:26
0
0
Zgłoś
04-04-2012 18:03
0
0
Zgłoś
04-04-2012 17:11
0
0
Zgłoś