Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Coraz mniej szkół w Norwegii

 
 Foto: stock.xchng
Od poprzednich wyborów do samorządów lokalnych zamkniętych zostało 181 szkół na terenie całej Norwegii. Politycy sami przyznają, że jest to najgorsze, co można zrobić społecznościom lokalnym.

Szkoły znikają masowo


Region Oslo jest jedynym miejscem w Norwegii, gdzie według danych Utdanningsdirektoratet, nie zamknięto ani jednej szkoły w ciągu ostatnich czterech lat. Ze wszystkich 181 najwięcej - 22 placówki - zamknięto w Nordland. Dalej plasują się Oppland (18), Troms (17) oraz Hordaland (17).

Głównym powodem zamykania szkół jest mała liczba uczniów. Pomimo życzeń rodziców, dyrektorzy przyznają, że nie są w stanie zagwarantować odpowiedniej oferty edukacyjnej dla zaledwie ośmiorga dzieci.

Rodzice biorą sprawy w swoje ręce


Drugą stroną problemu są, zdaniem polityków, reakcje rodziców, którzy w wielu wypadkach na miejsce zamykanych placówek otwierają szkoły prywatne. 20% szkół „odrodziło się" w ten sposób.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Norwegii, prywatne placówki nie muszą przeprowadzać zwykłego programu nauczania. Utdaningsdirektoratet musi zaakceptować zmiany, ale bez problemu można powołać się na alternatywne podejście pedagogiczne lub względy religijne.

Petter Skarheim z Utdanningsdirektoratet widzi w tej tendencji wiele powodów do niepokoju. Gminy mają w ten sposób ograniczony wpływ na funkcjonowanie szkół. Ponadto małe środowisko szkolne nie jest dobre ani dla uczniów ani dla pedagogów.

Jednakże bez względu na krytyczne głosy, jeżeli rodzice złożą podanie o utworzenie szkoły prywatnej z alternatywnym programem nauczania to odpowiednie urzędy nie mogą im odmówić. Zgodnie z prawem zgodę na utworzenie prywatnej placówki należy przyznać każdemu, kto spełnił warunki związane w programem nauczania.


Źródło: nrk.no




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok