Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Co zrobić, jeśli zostaniesz ofiarą powodzi?

 
 Foto: Dine Penger
Meteorolodzy zapowiadają, że tegoroczna powódź może być największa od 50 lat. W Norwegii znajduje się wiele miejsc, które są narażone na niebezpieczeństwo. Co możemy zrobić, jeżeli nasz dom został wybudowany na terenie zalewowym? Czy można liczyć na odszkodowania? Jaką pomoc można uzyskać od państwa? Przeczytajcie w naszym artykule!

Szkody powodziowe

Jeżeli zostaniesz ofiarą powodzi, musisz jak najszybciej złapać za słuchawkę telefonu.

„Zadzwoń do ubezpieczyciela tak szybko, jak możesz" mówi Jon Berge, który pracuje w jednym z zakładów ubezpieczeniowych.

Według Berge firma ubezpieczeniowa będzie musiała zbadać sytuację i zaproponować niezbędną pomoc.

„To bardzo ważne, by powiadomić ubezpieczyciela, zapewnimy sobie w ten sposób szybka i pewną pomoc" wyjaśnia.

Jeżeli wzmożone opady deszczu zdążyły już uszkodzić twój dom, musisz zrobić wszystko, by ograniczyć powstawanie nowych szkód. Zrób zdjęcia zniszczeń, nie pomiń żadnych przedmiotów.

„Zrób zdjęcia w miejscach, które uległy zniszczeniu, inspektor z firmy ubezpieczeniowej będzie chciał je obejrzeć. Poza tym będą one niepodważalnym dowodem, jeżeli ubezpieczyciel wyrazi wątpliwość co do tego, czy szkoda powstała w wyniku powodzi" mówi Roald Stigum Olsen z Tryg Forskning.

Własny wysiłek

Jon Berge wyjaśnia, że szkody powstałe w wyniku klęsk żywiołowych, podlegają inspekcji Norsk Naturskadepool - organizacji, która zajmuje się wypłacaniem odszkodowań w takich sytuacjach. Agent informuje, że powinniśmy zabezpieczyć wartościowe przedmioty.

„Nie zawsze można zapobiec klęskom żywiołowym, możemy jednak postarać się, by szkody były jak najmniejsze. Najrozsądniej jest przenieść się na wyższe piętra. Musimy zatroszczyć się o to, by przedmioty wartościowe nie zostały na najniższym piętrze. Dobrym pomysłem jest również wyłączenie prądu w piwnicy. Trzeba również zabezpieczyć przedmioty znajdujące się na zewnątrz" mówi Berge.

Zagrożona okolica?

Jeżeli mieszkasz w zagrożonej okolicy, na terenie zalewowym, musisz przygotować się do powodzi.

„Jeżeli przeżyłeś już kiedyś powódź, to jest szansa, że będziesz się z nią musiał zmagać ponownie. Bardzo ważne jest zabezpieczenie wartościowych przedmiotów. To, co jest poniżej poziomu gruntu, musi znaleźć się wyżej. W niektórych przypadkach należy obłożyć dom workami z piaskiem, to może zapobiec dostawaniu się wody do budynku. Czasem trzeba przebudować niektóre elementy wokół domu, w najgorszym razie czeka nas przeprowadzka" mówi Berge.

Wszystkie budynki i ruchomości, które są ubezpieczone na wypadek pożaru, są również ubezpieczone na wypadek szkód wywołanych przez klęski żywiołowe. Wynika to z naturskadeforsikringsloven, prawa dotyczącego ubezpieczeń wypłacanych za szkody powstałe w wyniku klęsk żywiołowych. Według tego prawa ubezpieczenie pokrywa szkody wywołane przez lawiny, burze, powodzie, sztormy, trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów.

Prawo obejmuje również szkody wyrządzone w ogrodach, na terenie przed domem/domkiem letniskowym. Szkody, które powstały na przestrzeniach poza domem, pokrywa się zazwyczaj z państwowego budżetu. Odszkodowanie dostajemy poprzez Statens naturskadefond, który zgłasza szkody szefowi regionalnej policji.

Berge dodaje, że wszyscy, którzy opłacają najzwyklejsze ubezpieczenie za dom otrzymają odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku klęsk żywiołowych. Agent podkreśla, że odszkodowanie nie wyniesie w żadnym wypadku 100% wartości poniesionych szkód. Jeżeli woda zaleje nam cały dom, nie dostaniemy równowartości.

Co zrobić, kiedy staniemy się ofiarami powodzi:

·         Usuń bezpieczniki instalacji elektrycznej z piętra, które zostało zalane.

·         Usuń wodę z pomieszczeń, z których nie wypłynęła.

·         Zerwij panele/dywany z pięter, które zostały zalane, zapisz je na liście szkód.

·         Wyjmij/otwórz okna w piwnicy, zamocuj siatki w otworach okiennych, uszczelnij je prawidłowo. Otwórz wszystkie drzwi wewnątrz piwnicy.

·         Jeżeli ktoś przebywa akurat w domu, należy otworzyć drzwi wejściowe i okna na zalanych piętrach - przyspieszysz dzięki temu wysychanie pomieszczeń.

·         Umieść na zalanych piętrach wiatraki, poprawi to przepływ powietrza.

·         Usuń szlam itp.

·         Kontroluj kanalizację jeżeli korzystasz z domu.

·         Jeżeli dom posiada drewnianą piwnicę, należy ją najpierw wysuszyć, a potem przejść do rozbiórki.

·         Sprzęt elektryczny, instalacja elektryczna, która została zalana, musi zostać skontrolowana przez elektryka, zanim będzie można ponownie ją używać.

·         Powinno zalać się wodą piwnice w domach, które mogą unieść się na wodzie.

Rady dla osób, które są zagrożone powodzią:

Na zewnątrz:

·         Upewnij się, że kanalizacja i studzienki ściekowe są otwarte, tak, aby woda mogła swobodnie przez nie przepływać.

·         Sprawdź, czy pobliskie strumyki nie są zatamowane przez śmieci.

·         Pozbądź się dużych gałęzi i przedmiotów, które blokują przepływ wody; przenieś je w miejsce, w którym woda ich nie porwie.

·         Usuń z ogrodu meble, grilla, przedmioty wolnostojące, które może porwać prąd wody.

W domu:

·         Z piwnicy i z pięter, na które może wedrzeć się woda, powinny zostać usunięte wszystkie przedmioty leżące na podłodze.

·         Połóż przedmioty na półki, wsadź je do pudełek, które są wodoodporne.

·         Usuń dywany z podłóg.

·         Zamknij okna i drzwi w piwnicy i na strychu.

·         Przygotuj worki z piaskiem.

·         Śledź doniesienia o powodzi w mediach.

·         W groźnych sytuacjach lokalne władze mogą zarządzić ewakuację.

·         Poproś sąsiadów lub znajomych, aby zajęli się twoim domem, jeśli musisz wyjechać.

 

Źródło: dinepenger.no


 

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok