Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Chorowanie na zwolnieniu własnym przez rok?

 
 
Zazwyczaj ze zwolnienia własnego z powodu choroby (egenmelding) można skorzystać cztery razy do roku, obejmując nim maksymalnie trzy dni za każdym razem. Teraz NAV chce przetestować, jak wydłużenie okresu choroby, za który nie trzeba przedstawiać zwolnień lekarskich wpłynie na poziom nieobecności w pracy. Celem tej nowej strategii NAV-u jest to, by ludzie... byli w pracy częściej.


Samo stwierdzenie, że NAV chce przetestować rozwiązanie polegające na wydłużeniu okresu objętego zwolnieniem własnym nie oddaje jeszcze rozmachu przedsięwzięcia. Pracownicy, którzy wezmą udział w programie, będą mogli chorować na podstawie samego tylko zwolnienia własnego przez maksymalnie rok czasu. Tak, dobrze państwo widzą: rok. W planach NAV-u jest zawarcie umów z dwunastoma przedsiębiorstwami, które - począwszy od stycznia 2013 roku przez okres trzech lat - mogłyby wziąć udział w programie pilotażowym. Na swojej stronie internetowej urząd wystosował pod adresem pracodawców odpowiednie zaproszenie.

Monitorowanie i wspieranie osób chorych

Oprócz badania skutków wydłużenia okresu egenmeldingu, program będzie miał również na celu przekonanie się, na ile pozytywne efekty może przynieść ściślejsze monitorowanie osób chorych i wspieranie ich w szybszym powrocie do życia zawodowego. To, że efekty takiego monitoringu są pozytywne jest rzeczą oczywistą, ale teraz mają one zostać zmierzone, zważone i zaprotokołowane w postaci konkretnych wartości liczbowych.

Cel

Program pilotażowy NAV-u został pomyślany w pierwszym rzędzie pod kątem potrzeb pracowników cierpiących na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe oraz lżejsze zaburzenia psychiczne. Chodzi o to, by mimo przewlekłych chorób, dających co jakiś czas ostrzejsze objawy, uniemożliwiające przyjście do pracy, osoby te czuły się na swoich miejscach pracy bezpiecznie. Jak pisze NAV w zaproszeniu dla przedsiębiorców, jądrem programu będą specjalne szkolenia dla kierowników firm, działaczy związkowych i samych pracowników, jak również dostęp do zespołu ekspertów z różnych dziedzin medycyny.

Proste zasady

NAV podkreśla, że w okresie próbnym obowiązywać będą proste i jasne zasady, dotyczące korzystania z wydłużonego zwolnienia własnego z powodu choroby.

Po pierwsze, pracownicy będą mogli przebywać na zwolnieniu na podstawie egenmeldingu maksymalnie do roku. (Albo - rzecz jasna - krócej - wedle potrzeb).

Po drugie, rozwiązanie to będzie mogło zostać zastosowane tylko na podstawie porozumienia pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą/przełożonym. Przełożony będzie musiał podpisać zwolnienie własne z powodu choroby pracownika razem z nim, zanim dokument zostanie przesłany do NAV-u.

Pracownik będzie normalnie się leczył i będzie trzeba przestrzegać wszystkich pozostałych przepisów i procedur związanych z nieobecnością w pracy z powodu choroby, monitorowaniem sytuacji osoby chorej itp.

Wreszcie, jeśli pojawią się podejrzenia o nadużywanie rozwiązania, pracodawca i/lub NAV będą mieli prawo zażądać zwolnienia lekarskiego.

NAV twierdzi zatem, że mimo prostych zasad, testowany system nie zezwoli pracownikom na bezkarne przebumblowanie 365 dni, jeśli nie będą oni faktycznie chorzy. Czy urząd ma rację, czy też są to tylko pobożne życzenia, czas pokaże.

ZWOLNIENIE WŁASNE Z POWODU CHOROBY (EGENMELDING) - FAKTY

Rozwiązanie to polega na tym, że pracownik zgłasza pracodawcy nieobecność w pracy z powodu choroby lub wypadku, nie przedstawiając na to zwolnienia lekarskiego. Pracodawca może wymagać od pracownika pisemnego potwierdzenia takiego zwolnienia po jego powrocie do pracy. Pracodawca nie ma za to prawa domagać się podania szczegółowego powodu nieobecności. (Tj. wiadomo, że zwolnienie nastąpiło z powodu choroby, ale pracodawca nie ma prawa dopytywać się, czy pracownik miał grypę, struł się, czy miał kilkudniową depresję).

Kiedy i na jak długo? (obowiązujące obecnie zasady ogólne)

Po okresie dwóch miesięcy zatrudnienia pracownik może sam zwolnić się z pracy z powodu choroby na maksymalnie trzy dni. (Uwaga! Wlicza się w to dni wolne od pracy! Tj. pracownik, który zwalnia się począwszy od piątku, w poniedziałek albo musi wrócić do pracy, albo iść do lekarza i dostać normalne zwolnienie lekarskie)

Z prawa do zwolnienia własnego z powodu choroby pracownik może skorzystać cztery razy w ciągu okresu 12 miesięcy, niezależnie od tego, czy pojedyncze zwolnienie będzie trwało jeden, dwa, czy trzy dni.

Zasady dla Inkluzywnego Rynku Pracy

Jeśli zakład pracy bierze udział w programie Inkluzywnego Rynku Pracy (IA), pracownik może chorować na podstawie własnego zwolnienia do ośmiu dni w przypadku każdej choroby, ale nie dłużej niż 24 dni w ciągu roku


Na podstawie: DinSide, abcnyheter, Altinn





Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok