Życie w Norwegii
„Biedny” jako wyzwisko: uczniowie norweskich szkół dokuczają mniej zamożnym
5

Według przyjętych w Norwegii kryteriów, ponad 100 tysięcy dzieci w tym kraju dorasta w rodzinach o złej sytuacji finansowej. pexels.com/public domain
Rzecznik praw ucznia w Kristiansand wskazał w swoim dorocznym raporcie, że dzieci na szkolnym boisku wyzywały się od „biednych”. Niestety nie jest to jednostkowy przypadek.
Według przyjętych w Norwegii kryteriów, ponad 100 tysięcy dzieci w tym kraju dorasta w rodzinach o złej sytuacji finansowej. Nie dość, że na ich życie wpływ mają trudności ekonomiczne, to jeszcze może spotkać je przez to mobbing.
Cały zestaw obelg
Ekspertki zajmujące się tym tematem w Vestlandet, Gøril Hillersøy og Hildegunn Hodneland, poza słowem „biedny” (fattig) wymieniły kolejne obelgi, które da się zasłyszeć wśród młodzieży, „Temu-klær” i „Cubus-klær”. Nawiązują one do ubrań z taniego chińskiego sklepu internetowego Temu i (wcale nie aż tak taniej) odzieżowej sieciówki Cubus.
Kolejny specjalista w tej dziedzinie, tym razem z okręgu Troms og Finnmark, dorzucił sformułowanie „First Price-unge” używane na określenie młodych osób żywiących się tanimi produktami marki First Price.
Tego typu krzywdzące hasła krążą od lat.
Obrazić „Polakiem”
Kilka lat temu na 15. miejsce listy najpopularniejszych wyzwisk w szkołach w Norwegii trafiło słowo „Polakk”, co przecież też miało zapewne coś wspólnego z nierównościami na tle ekonomicznym.
Przywoływani w norweskiej prasie eksperci nie precyzują, o jaką skalę zjawiska chodzi, ale trudno nie uznać, że jest to niepokojące. Skoro myślą w ten sposób dzieci, istnieje ryzyko, że myślą też tak ich rodzice, choć oni pewnie swoją klasową pogardę wyrażają subtelniej.
W tradycyjnie egalitarnej Norwegii nierówności rosną, a szacunek do drugiego człowieka maleje?
Źródła: NRK, inyheter.no, Utrop
Reklama
To może Cię zainteresować
5
28-09-2024 16:31
0
0
Zgłoś
28-09-2024 14:59
4
0
Zgłoś
24-09-2024 21:23
24-09-2024 16:46
32
0
Zgłoś
23-09-2024 21:56
77
0
Zgłoś