Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Bergenstest – dobra inwestycja czy strata czasu? Dlaczego warto potwierdzać znajomość języka? Życie w Norwegii
Marta Tomczyk-Maryon 27 maja 2016
08:00

Bergenstest – dobra inwestycja czy strata czasu? Dlaczego warto potwierdzać znajomość języka?

10
Skomentuj
Bergenstest to dobra inwestycja? Fot. Fotolia - royalty free
Konkurencja na norweskim rynku pracy wymaga coraz lepszej znajomości języka. Wiele osób, by dowieść swoich umiejętności, potwierdza je certyfikatem, tzw. Bergenstest.

Co to jest Bergenstest?

Bergenstest to państwowy egzamin z języka norweskiego na wyższym poziomie. Egzaminy na niższych poziomach, a więc te, które można zdawać przed Bergent, to Norskprøve 1 (nazywane dzisiaj poziomem A1, czyli  Nivå A1),  Norskprøve 2 (nazywane poziomem A2, czyli  Nivå A2) i Norskprøve 3 (nazywane dzisiaj poziomem B1, czyli Nivå B1).

Bergenstest jest egzaminem na poziomie B2 i C1.
Reklama

Kiedy, gdzie i za ile?

Bergenstest można zdawać jako egzamin pisemny i ustny. W praktyce są to osobne egzaminy, które odbywają się w innym czasie. Po ich zdaniu otrzymuje się osobne zaświadczenia. Zarówno ustny jak i pisemny Bergenstest przeprowadza się trzy razy w roku.  

Testy pisemne odbywają się w następujących miastach: Trømso, Trondheim, Alesund, Bergen, Haugesund, Stavanger, Arendal, Fredrikstad, Oslo, Skedsmo. Natomiast egzaminy ustne w: Trømso,  Trondheim, Alesund, Bergen, Stavanger, Oslo. Bergentesten możemy również zdawać za granicą, np. w Polsce. Testy odbywają się dwa razy w roku, w  uznanych przez norweską stronę instytucjach, np. w konsulatach lub ambasadach.

Egzamin nie jest tani. Aktualna cena egzaminu pisemnego wynosi 2100 koron, a ustnego 950 koron.

Wpisu i opłaty dokonuje się elektroniczne na stronie Folkeuniversitet. Po zapłacie i wypełnieniu danych osobowych otrzymuje się hasło do zalogowania na stronie Folkeuniversitet. Przy zapisie wybiera się również miejsce zdawania egzaminu. Dziesięć dni przed testem wysyłane są szczegółowe informacje na temat: czasu i miejsca oraz sposobu przeprowadzenia egzaminu. Każdy dostaje również swój własny numer, który wpisuje na kartach testu. Poprzez tę samą stronę internetową sprawdza się później wyniki.

Rezultaty egzaminu pisemnego otrzymujemy po 8 tygodniach od przeprowadzenia egzaminu. Na wyniki egzaminu ustnego nie musimy czekać tak długo, otrzymamy je już po 2 tygodniach. Wyniki będą umieszczone na wspomnianym wyżej profilu internetowym. Osoby, które zdadzą egzamin, otrzymają jevrównież pocztą.

Egzamin nie jest oceniany za pomocą ocen lub punktów (jak to było kiedyś), ale poprzez określenia: Ikke bestått  (niezdany) / Bestått (zdany, co oznacza zaliczenie egzaminu na poziomie B2)  i  Godt bestått (dobrze zdany, na poziomie C1).Aby zdać egzamin, trzeba zaliczyć wszystkie jego części.

Jak wygląda Bergentest?

Zarówno egzamin ustny jak i pisemny trwa długo i dokładnie sprawdza znajomość języka norweskiego.

Ustny
(muntlig) Bergentest składa się z 3 części:

Część 1. Muntlig produksjon: Beskrivelse, czyli wypowiedź ustna: opis. W tej części należy dokładnie opisać obrazek, odwołując się również do przedstawionej na nim sytuacji.

Część 2. Muntlig produksjon: Uttrykke og begrunne egen mening! czyli wypowiedź ustna: wyrażenie i uzasadnienie własnego zdania. Na podstawie tekstu trzeba przygotować 3-minutową wypowiedź. Następnie egzaminator zadaje pytania i prowadzi rozmowę. Zdający musi wykazać się m.in. umiejętnością argumentowania swojego zdania.

Część 3. Muntlig interaksjon: Samtale/diskusjon, czyli językowa komunikacja/interakcja: rozmowa/dyskusja. Ta część polega na rozmowie z egzaminatorem, który zadaje m.in. pytania związane z zadaniem 2.

Egzamin pisemny (skriftlig) składa się z 2 części, a 5 zadań:

Część pierwsza trwa  około 2, 5 godziny i składa się z:
1. Leseforståelse – ćwiczenie na rozumienie czytanego tekstu.
2. Lytteforståelse – ćwiczenie słuchowe.
3. Referat – napisanie referatu na podstawie odsłuchanego tekstu.

Potem następuje 20-30 minutowa przerwa. 

Druga część egzaminu trwa kolejne 2,5 godziny, składają się na nią:
1. Grammatikk, ord og utrykk – test gramatyczny.
2. Skriftlig produksjon – wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych na egzaminie tematów. Wielkość wypracowania jest określona i wynosi około 350 słów.

Bergenstest jest trudny?

Poziom trudności jest określony za pomocą międzynarodowych oznaczeń umiejętności językowych. Symbole B2 i C1 opisują wiedzę na poziomie zaawansowanym, a więc egzamin należy do trudnych. Przystępując do niego, lepiej być pewnym swoich umiejętności. Nie warto podchodzić do testu zbyt wcześnie, ale nie jest również sensowne odkładanie go na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Mirek, od 5 lat mieszka w Norwegii, zdawał Bergentest – Byłem ambitny i chciałem szybko zdać ten egzamin, żeby znaleźć pracę w swoim zawodzie. Zdałem pisemny za trzecim razem. Bolało finansowo. Niestety przy Bergenstest trzeba zdać wszystkie części egzaminu. Nie jest wykorzystywany system punktowy, w którym wyciąga się wynik z całości. Nie można nadrobić braku wiedzy w jednej części. Na szczęście mam to już za sobą.

Kto potrzebuje potwierdzenia umiejętności językowych?

Test pisemny jest potrzebny wszystkim tym, którzy zamierzają podjąć studia w Norwegii na Uniwersytetach bądź w szkołach wyższych.

Test ustny jest wymagany w tych zawodach, w których język mówiony i kontakt z ludźmi ma podstawowe znaczenie. Dotyczy to np. personelu medycznego na różnych poziomach.

Tyle mówią przepisy i informacje, które znajdują się na norweskich stronach internetowych. Mieszkając w Norwegii, można jednak dodać coś więcej na ten temat.

Przykładowo kiedyś egzamin Norskprøve 3 był wystarczający do podjęcia pracy w przedszkolu. Obecnie zdanie tego testu nie gwarantuje uzyskania posady.

Anna, która pracuje w norweskim przedszkolu – Pracę w przedszkolu znalazłam, mając zdany egzamin Norskprøve 3. Od trzech lat mam umowę na stałe, więc czuję się dość bezpieczna. I pewnie dlatego nie podeszłam do Bergentest. Słyszałam jednak, że w tej chwili pojawiają się takie wymagania w przedszkolach, na pewno dotyczy to stanowiska pedagogisk leder (pol. nauczyciel-wychowawca). 

Marta (pracuje w norweskiej szkole jako nauczyciel języka ojczystego) – Gdy dwa lata temu zaczęłam pracę jako  w norweskiej szkole miałam zdany Norskprøve 3. Jednak cały czas chodziłam na kurs i przygotowywałam się do Bergenstest. Zresztą, pod koniec roku szkolnego dyrektorka dała mi do zrozumienia, że powinnam zdać ten egzamin, jeśli ma przedłużyć ze mną umowę na następny rok. W tej chwili Bergenstest jest wymagany, wystarcza jednak zaliczenie egzaminu pisemnego. Zdałam go i teraz mogę się starać również o pracę „normalnego” nauczyciela w norweskiej szkole. Mam zdecydowanie więcej możliwości.

Bergenstest w niektórych zawodach jest konieczny. Dotyczy to w pierwszej kolejności personelu medycznego, prawników i nauczycieli. Warto jednak zauważyć, że ten egzamin to dobra inwestycja dla tych, którzy chcą zostać w Norwegii na stałe i zamierzają pracować w swoich zawodach. Świadectwo zdanego egzaminu zwiększa możliwości na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy.

Informacje na temat Bergenstest znajdują na stronie www.folkeuniversitetet.no Tam również można zapisać się na egzamin.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
TeaBea
TeaBea 28-05-2016 18:50

Chyba jednak egzamin jest wymagany dla personelu medycznego w szczególności lekarzy. Moja kolezanka / lekarka musiala go mieć.
www.oslo-universitetssykehus.no/jobb/hel...rsonell-fra-utlandet

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
TeaBea
TeaBea 28-05-2016 18:35

Tu było o zawodach, w których egzamin jest wymagany.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jacek B
Jacek B 28-05-2016 10:26

Artykul nieaktualny o tyle, ze od jesieni zeszlego roku mozna zdawac Norskprøve na poziomie B2.

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eliza K
Eliza K 27-05-2016 16:02

Warto jednak zauważyć, że ten egzamin to dobra inwestycja dla tych, którzy chcą zostać w Norwegii na stałe i zamierzają pracować w swoich zawodach. Świadectwo zdanego egzaminu zwiększa możliwości na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy.
W zawodach, w ktorych egzamin ten nie jest wymagany, pracodwca czesto nie ma pojecia co to jest Bergenstest. Powiesz takiemu pracodawcy, ze masz zadany Bergenstest, to tylko popatrzy na ciebie glupio i ewentualnie spyta sie co to takiego.
Na ogol zdany Bergenstest nie robi na nikim zadnego wrazenia - wiec po co wydawac te 3 tys. Chyba tylko dla wlasnej satysfaksji.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
nataliaMojaNorwegia
nataliaMojaNorwegia 27-05-2016 14:12

Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Treść została poprawiona.

Zgłoś komentarz
Dorota Hansen
Dorota Hansen 27-05-2016 14:10

mepsycholog napisał:
Cytujac za\"Konkluzja wydaje się oczywista. Bergentest w niektórych zawodach jest konieczny. Dotyczy to w pierwszej kolejności personelu medycznego, prawników i nauczycieli.\"
Otorz Bergentest nie jest konieczny do wykonywania zawodu medycznego w Norwegii tak wiec konkluzja jest niestety nie trafiona. Przed wypowiadaniem konkluzji warto zorientowac sie w temacie.


Otorz pewnikiem przydlaby sie takowyz \"Bergentest\" tym lepiej wyksztalconym z Polski A.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Dorota Hansen
Dorota Hansen 27-05-2016 14:07

szefno napisał:
Nie powinno byc \"bergenstest\"?

Tutaj kazdy pisze jak umie i tlumaczy sobie jak zaslyszal.
Dotyczy to i \"redakcje\" i forumowych pismakow.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ja ja
ja ja 27-05-2016 13:37

Nie powinno byc "bergenstest"?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Monika Engan
Monika Engan 27-05-2016 12:56

Cytujac za"Konkluzja wydaje się oczywista. Bergentest w niektórych zawodach jest konieczny. Dotyczy to w pierwszej kolejności personelu medycznego, prawników i nauczycieli."
Otorz Bergentest nie jest konieczny do wykonywania zawodu medycznego w Norwegii tak wiec konkluzja jest niestety nie trafiona. Przed wypowiadaniem konkluzji warto zorientowac sie w temacie.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas