Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Odzyskaj nadpłacony podatek z Norwegii

Reklama

Życie w Norwegii

A jeśli Rosja zaatakuje Norwegię? Prawie czterech na dziesięciu zapytanych nie wierzy, że USA wesprze kraj fiordów

Monika Pianowska

08 marca 2025 17:13

Udostępnij
na Facebooku
A jeśli Rosja zaatakuje Norwegię? Prawie czterech na dziesięciu zapytanych nie wierzy, że USA wesprze kraj fiordów

Obecnie w zimowych ćwiczeniach w Norwegii bierze udział ponad 1200 amerykańskich żołnierzy. stock.adobe.com/licencja standardowa

Jak wynika z nowego sondażu, prawie czterech na dziesięciu Norwegów (38,1 proc.) nie wierzy, że Stany Zjednoczone przyjdą Norwegii z pomocą, jeśli zagrozi jej Rosja. Amerykański prezydent Donald Trump niedawno oświadczył, że USA nie będzie bronić państw członkowskich NATO, które nie przeznaczają wystarczających środków na obronność, co tylko pogłębiło niepewność.
W badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez InFact dla Nettavisen 34,5 proc. ankietowanych uznało zaś, że ​​Stany podejmą działania, jeżeli Norwegia znajdzie się w sytuacji zagrożenia ze strony rosyjskiego sąsiada.  27,4 proc. respondentów odpowiada: „nie wiem”.

Wojskowi wierzą

Sondaż pokazuje różnice w opiniach ze względu na płeć – kobiety częściej niż mężczyźni wyrażają sceptycyzm co do wsparcia, jakie Ameryka otrzyma w sytuacji kryzysowej.
– Z naszego punktu widzenia, jako Sił Zbrojnych, nie ma wątpliwości, że Stany Zjednoczone są naszym najważniejszym sojusznikiem. Współpracujemy ściśle z naszymi amerykańskimi kolegami – skomentował dla Nettavisen generał brygady i szef łączności w Norweskich Siłach Zbrojnych (Forsvaret) Eystein Kvarving.
Obecnie w zimowych ćwiczeniach Joint Viking w Norwegii bierze udział ponad 1200 amerykańskich żołnierzy i ogółem 10 000 żołnierzy z dziewięciu krajów NATO.
W ćwiczeniach „Joint Viking” bierze udział 10 000 żołnierzy z dziewięciu krajów NATO.

W ćwiczeniach „Joint Viking” bierze udział 10 000 żołnierzy z dziewięciu krajów NATO.Źródło: Statens vegvesen/materiały prasowe

Były szef obrony Haakon Stephen Bruun-Hanssen jest również przekonany, że Stany Zjednoczone pomogą Norwegii w sytuacji kryzysowej.
– Przede wszystkim na świecie panuje obecnie tak wiele niepewności, że trudno kogokolwiek uspokajać. Ale podzielam zdanie 34 proc. ankietowanych, którzy wierzą, że Stany Zjednoczone przyjdą z pomocą. NATO jest nadal nienaruszone, a Stany Zjednoczone są nadal jego członkiem. Norwegia jest jednym z krajów NATO, które płacą więcej, niż planowano, więc spełniamy część założeń przedstawionych przez Trumpa – mówi Bruun-Hanssen w rozmowie z Nettavisen.

Więcej z PKB na wojsko?

Norwegia wydaje obecnie 2 proc. swojego PKB na obronność. Zaplanowano, że do 2036 roku będzie to 3 proc. Oficjalny cel NATO wynosi obecnie 2 proc. na obronność, lecz oczekuje się, że odsetek ten wzrośnie podczas szczytu Sojuszu Obronnego w Hadze, który odbędzie się tego lata.
Ogólnokrajowy sondaż InFact przeprowadzono 4 marca 2025 r. z udziałem 1082 respondentów. Margines błędu waha się od 1,1 do 2,9 punktów procentowych.
Źródła: Nettavisen, InFact, NTB, MojaNorwegia.pl, Forsvaret
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok