Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Samboere – coś więcej niż konkubinat. O związkach partnerskich w Norwegii [CZ.1]

Joanna Chmara

02 czerwca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
 Samboere – coś więcej niż konkubinat. O związkach partnerskich w Norwegii [CZ.1]

Związki partnerskie w Norwegii można zarejestrować. Fot. Kateryna Lukina

Według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) co czwarta para w Norwegii to samboere, czyli osoby, które mieszkają razem i żyją w związku partnerskim. Co zrobić, by zarejestrować związek partnerski, jak wygląda status prawny takich par i o jakie formalności warto zadbać, jeżeli nie zamierza się zawierać związku małżeńskiego? Dziś publikujemy pierwszy z dwóch artykułów na ten temat.
W przeciwieństwie do polskiego słowa konkubent, które w polskich mediach pojawia się zazwyczaj w materiałach informacyjnych o patologiach i przestępstwach związanych z przemocą domową, i budzi raczej negatywne skojarzenia, norweskie określenie samboer w zupełności pozbawione jest pejoratywnego zabarwienia. Ponadto, w kraju fiordów związek partnerski można zarejestrować. Czym w takim razie różni się on od małżeństwa?

Samboere to osoby, które mieszkają razem, a także „żyją w związku podobnym do małżeństwa”, jak to wyjaśniają norweskie źródła.  Określenie to nie obejmuje współlokatorów, krewnych lub osób, które nie mogłyby zawrzeć związku małżeńskiego, ponieważ np. jedna z osób pozostaje w związku małżeńskim z kimś innym.

Według norweskiego prawa samboere muszą być zarejestrowani w norweskim rejestrze ewidencji ludności (Folkeregisteret) pod tym samym adresem.

Norweskie prawo nie traktuje związków partnerskich na równi z małżeńskimi w kwestiach związanych z ojcostwem oraz prawem do opieki nad dziećmi. Oznacza to, że jeżeli para nie jest po ślubie, ojciec dziecka musi złożyć pisemne oświadczenie o ojcostwie.

Odpowiedzialność rodzicielska spoczywa na obu rodzicach, o ile uznane zostało ojcostwo, a para złożyła pisemne oświadczenie, że mieszka razem. W przeciwnym wypadku odpowiedzialność rodzicielska spoczywa na matce.

Po rozstaniu pary, mimo że nie zawarła związku małżeńskiego, odpowiedzialność za dziecko spoczywa na obojgu rodziców.

Co moje, to i twoje? Nie w tym wypadku

Podstawową różnicą między związkiem partnerskim a małżeństwem jest status ekonomiczny – obowiązuje zasada, że rzeczy zakupione przez jedną ze stron pozostają jej własnością w przypadku rozstania. Osoby w związku nieformalnym nie mogą też wspólnie rozliczać się z podatku dochodowego. O ile nie został spisany testament, partnerowi nie przysługuje też prawo do dziedziczenia w przypadku śmierci drugiej osoby.

Istnieje jednak dwie sytuacja, kiedy osoba może przejąć spadek po zmarłym partnerze bez przeprowadzenia postępowania spadkowego:  

– jeśli w związku urodziły się dzieci bądź partnerka była w ciąży,
– jeżeli partnerzy mieszkali ze sobą przez 5 lat.

Osoby w związkach partnerskich mogą spisać swoją wolę – kto po śmierci odziedziczy spadek po zmarłym partnerze. Spisanie takiego dokumentu wymaga obecności dwóch świadków, którzy nie mogą być członkami rodziny żadnego z samboerne. Świadkowie muszą także poświadczyć, że partnerzy, w chwili spisywania „testamentu” mieli pełną świadomość swoich czynów.

Niektóre pary decydują się na spisanie samboerkontrakt, czyli dokumentu, który ustala m.in. podział majątku w przypadku rozstania (wzór takiego kontraktu można znaleźć tutaj).
Wzór kontraktu, który mogą zawrzeć partnerzy.,
Wzór kontraktu, który mogą zawrzeć partnerzy., screenshot/gjensidige.no/

Umowa podpisana przez obie strony jest wiążąca, nie wymaga obecności notariusza ani świadka.

Źródło: nyinorge.no, magma.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Wiwald

25-02-2021 11:52

Czy można zawrzeć związek partnerski,jeśli druga osoba nie mieszka w Norwegii

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok