Rozliczenia podatkowe w Norwegii
Zleć to fachowcom już teraz!
Wnioskuj online
zamknij

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Zwolnienie lekarskie także po e-konsultacji. Trzeba spełnić szereg warunków

Emil Bogumił

07 lutego 2023 13:45

Udostępnij
na Facebooku
Zwolnienie lekarskie także po e-konsultacji. Trzeba spełnić szereg warunków

E-konsultacje sprawdziły się podczas pandemii koronawirusa. Fot. Pexels, zdjęcie poglądowe

Ministerstwo Pracy i Integracji szykuje zmiany w ustawie o ubezpieczeniach społecznych. Resort proponuje, by lekarze mogli wystawić zwolnienie chorobowe po przeprowadzeniu e-konsultacji. Obecnie wymagana jest osobista wizyta u specjalisty.
System e-konsultacji ma uskutecznić i uelastycznić pracę lekarzy oraz ułatwić funkcjonowanie pacjentom. Możliwość otrzymania zwolnienia chorobowego bez fizycznej wizyty w gabinecie nie będzie jednak dostępna od ręki. Projekt nowelizacji złożony przez Ministerstwo zakłada, że dokument będzie wystawiony osobom, które są znane lekarzowi. Medycy mają korzystać z tej możliwości, w przypadku gdy wcześniej zdiagnozowali daną chorobę u pacjenta w trakcie tradycyjnego badania. Wyjątek stanowić będzie ryzyko zakażenia groźną chorobą. W takiej sytuacji e-konsultacja będzie skuteczna wobec każdej osoby.

Krok naprzód dzięki pandemii

Procedura e-konsultacji zdobyła w Norwegii popularność podczas pandemii koronawirusa. Możliwość uzyskania w ten sposób zwolnienia chorobowego miała ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia. NAV i służba zdrowia przyznali, że metoda sprawdziła się i może być kontynuowana na co dzień. – Pacjenci, których lekarz już dobrze zna, mogą uniknąć konieczności podróży do gabinetu. W przypadku choroby wyjście do lekarza może okazać się niepotrzebnym obciążeniem – argumentuje minister pracy Marte Mjøs Persen.
Upowszechnienie e-konsultacji ma ułatwić przedłużenie zwolnienia chorobowego pacjentom cierpiącym na choroby przewlekłe oraz z powikłaniami po niedawnych schorzeniach.

Upowszechnienie e-konsultacji ma ułatwić przedłużenie zwolnienia chorobowego pacjentom cierpiącym na choroby przewlekłe oraz z powikłaniami po niedawnych schorzeniach.Fot. adobe stock/ licencja standardowa

Projekt Ministerstwa Pracy i Integracji trafił do Stortingu 3 lutego. Przed debatą na sesji plenarnej, nowelizacja musi uzyskać opinię odpowiedniej komisji. Terminu prac parlamentarzystów jeszcze nie wyznaczono.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Integracji, Stortinget
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok