Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wstydliwy problem Norwegów: Jesień to okres zmagań z wszami Zdrowie
Magda Berbeć 04 listopada 2016
12:26

Wstydliwy problem Norwegów: Jesień to okres zmagań z wszami

7
Skomentuj
Norwegowie kupują coraz więcej środków przeciwko wszawicy fotolia.com - royalty free
NRK opublikowało statystyki, z których wynika, że Norwegowie z roku na rok kupują coraz więcej środków przeciwko wszawicy. Problem rozprzestrzeniania się tych owadów staje się coraz większy, zwłaszcza w większych miastach.
Pod koniec października NRK opublikowało statystyki, które wskazują, że Norwegowie z roku na rok kupują coraz więcej środków przeciwko wszawicy. Jesień to czas, kiedy w Norwegii przeprowadza się liczne akcje profilaktyczne oraz informacyjne dotyczące wszy. Problem występowania i rozprzestrzeniania się tych insektów staje jedna coraz większy.
Reklama

Wystarczy podróż zatłoczonym autobusem

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, którą można zarazić się jedynie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Wyróżniamy trzy rodzaje wszawicy: głowową, łonową oraz odzieżową. To z tą ostatnią najczęściej spotykają się dzieci w norweskich szkołach, przedszkolach oraz podczas grupowych wyjazdów.

Dlaczego to właśnie najmłodsi są tak bardzo narażeni na wszy? Owady te uwielbiają duże skupiska ludzi oraz bliskość. Dzieci często podczas zabawy i wspólnego spędzania czasu mają ze sobą fizyczny kontakt – na przykład leżą obok siebie, stykając się głowami, co nie zdarza się tak często wśród dorosłych. Nie oznacza to jednak, że możemy czuć się bezpiecznie – wszy mogą próbować przedostać się na nasze włosy nawet podczas zwykłej jazdy autobusem czy tramwajem, kiedy jesteśmy zmuszeni, by stać w tłoku.

Wszawica objawia się przede wszystkim bardzo silnym świądem na głowie. Tym, co również powinno zwrócić naszą uwagę, jest występowanie we włosach gnid, czyli jajeczek wszy.

Duże miasto - duże ryzyko

Kilka lat temu norweski Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet) przeprowadził badania na temat częstotliwości występowania wszawicy u dzieci w Norwegii. W rezultacie okazało się, że problem z wszami w dużym stopniu zależy od wielkości miejscowości – wśród przebadanych to mieszkańcy Oslo i Bergen mieli do czynienia z wszawicą częściej niż osoby pochodzące z Tromsø czy Bodø. Może to wskazywać na to, że wszy rzeczywiście najłatwiej rozprzestrzeniają się w miejscach, gdzie na danym obszarze występuje dużo ludzi. Kolejnym ważnym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych w 2011 roku badań był fakt, że osoby, u których problem wszy pojawiał się w przeszłości, nie zawsze radzą sobie z całkowitym pozbyciem się problemu.

Norwegowie kupują coraz więcej leków

Skala problemu w Norwegii jest obecnie niepokojąca, według serwisu aftenposten.no można ją porównać do okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej problem wszy praktycznie zniknął, jednak od lat 80. insekty znowu pojawiły się w życiu Norwegów. Skutkuje to koniecznością jak najczęstszego kontrolowania stanu swoich głów.

To, jak bardzo mieszkańcy Norwegii starają się walczyć z wszami, najlepiej obrazują statystyki dotyczące ilości kupowanych przez nich leków. Jak podaje NRK, w ciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż środków zwalczających wszy zwiększyła się w Norwegii o ponad 100 proc. Lekarze ostrzegają jednak, żeby nie stosować ich w zbyt nadmiernych ilościach, ponieważ może to uodpornić wszy na ich działanie.

W ciągu ostatnich sześciu lat o 130 proc. wzrosła ilość kupowanych w okręgu Hordaland środków zwalczających wszy.

Profilaktyka przede wszystkim

W przypadku wszawicy zdecydowanie najważniejsza jest profilaktyka. Doskonale wiedzą o tym norweskie szkoły, gdzie często przeprowadza się tego typu akcje. Na początku tego roku szkolnego zalecono kontrole, aby upewnić się, że dzieci nie wywołają w placówkach epidemii. W Norwegii co roku dwukrotnie odbywa się tydzień kontroli – w 10. i 35. tygodniu roku – i zachęca się do uczestnictwa w nich jak najwięcej osób. Dlaczego kontrole są takie ważne? W przypadku wszy problem może stanowić ich wykrycie – swędzenie może wystąpić dopiero kilka miesięcy po tym, jak wszy zagnieździły się na naszej głowie.

Na norweskim rynku dostępne są dwa leki przeciwko wszom: Nix oraz Prioderm. Problemem jest jednak ich skuteczność, ponieważ obserwuje się coraz większą odporność wszy na ich działanie. Według portalu NRK, na wszy najlepiej działają tradycyjne metody –używanie specjalnego grzebienia, który pozwala na ich wyczesanie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
anna js
anna js 31-10-2017 22:17

Fantomas napisał:
Wszawica jest choroba brudasow i w Norwegii jest powszechna w szkolach i przedszkolach. Jaki z tego wniosek?

Taki z tego wnosek ,ze i w Polsce jest pelno brudasow ,bo tez panuje wszawica w szkolach i w przedszkolach .
Moze by tak troszke poczytac o wszawicy w kraju a nie krytykowac innych ....

www.pssewawa.pl/art,244,wszawica-w-polsc...oblem-nadal-aktualny

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
fokkerwulf
fokkerwulf 31-10-2017 13:02

Ciekawe dlaczego akurat jesień? Wszawica u dzieci pojawia się najczęściej bo niestety to dzieci bywają zaniedbane, niekąpane przez rodziców, a potem się rozprzestrzenia oczywiście.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Mikołaj Norwinak
Mikołaj Norwinak 31-10-2017 10:42

W przedszkolu u córki już wszawica była, poradzilismy sobie z pomocą preparatu hedrin raz

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kasiulka1
kasiulka1 13-11-2016 18:04

Problem wiadomo malo przyjemny ale latwo mozna pozbyc sie wszy, jest wiele preparatow, nawet jest taki preparat jak hedrin ochrona, ktorymozna stosowac profilaktycznie.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
bogdan poskrobko
bogdan poskrobko 04-11-2016 23:17

Napiszcie skąd te wszy się biorą! Czym się zywia,jakie srodowisko uwielbiają,co zrobić aby nabyc ich bez zarazenia?

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 04-11-2016 13:23

Wszawica jest choroba brudasow i w Norwegii jest powszechna w szkolach i przedszkolach. Jaki z tego wniosek?

27
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas