Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zdrowie

Wstydliwy problem Norwegów: Jesień to okres zmagań z wszami

Magda Berbeć

04 listopada 2016 12:26

Udostępnij
na Facebooku
7
Wstydliwy problem Norwegów: Jesień to okres zmagań z wszami

Norwegowie kupują coraz więcej środków przeciwko wszawicy fotolia.com - royalty free

NRK opublikowało statystyki, z których wynika, że Norwegowie z roku na rok kupują coraz więcej środków przeciwko wszawicy. Problem rozprzestrzeniania się tych owadów staje się coraz większy, zwłaszcza w większych miastach.
Pod koniec października NRK opublikowało statystyki, które wskazują, że Norwegowie z roku na rok kupują coraz więcej środków przeciwko wszawicy. Jesień to czas, kiedy w Norwegii przeprowadza się liczne akcje profilaktyczne oraz informacyjne dotyczące wszy. Problem występowania i rozprzestrzeniania się tych insektów staje jedna coraz większy.

Wystarczy podróż zatłoczonym autobusem

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, którą można zarazić się jedynie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Wyróżniamy trzy rodzaje wszawicy: głowową, łonową oraz odzieżową. To z tą ostatnią najczęściej spotykają się dzieci w norweskich szkołach, przedszkolach oraz podczas grupowych wyjazdów.

Dlaczego to właśnie najmłodsi są tak bardzo narażeni na wszy? Owady te uwielbiają duże skupiska ludzi oraz bliskość. Dzieci często podczas zabawy i wspólnego spędzania czasu mają ze sobą fizyczny kontakt – na przykład leżą obok siebie, stykając się głowami, co nie zdarza się tak często wśród dorosłych. Nie oznacza to jednak, że możemy czuć się bezpiecznie – wszy mogą próbować przedostać się na nasze włosy nawet podczas zwykłej jazdy autobusem czy tramwajem, kiedy jesteśmy zmuszeni, by stać w tłoku.

Wszawica objawia się przede wszystkim bardzo silnym świądem na głowie. Tym, co również powinno zwrócić naszą uwagę, jest występowanie we włosach gnid, czyli jajeczek wszy.

Duże miasto - duże ryzyko

Kilka lat temu norweski Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet) przeprowadził badania na temat częstotliwości występowania wszawicy u dzieci w Norwegii. W rezultacie okazało się, że problem z wszami w dużym stopniu zależy od wielkości miejscowości – wśród przebadanych to mieszkańcy Oslo i Bergen mieli do czynienia z wszawicą częściej niż osoby pochodzące z Tromsø czy Bodø. Może to wskazywać na to, że wszy rzeczywiście najłatwiej rozprzestrzeniają się w miejscach, gdzie na danym obszarze występuje dużo ludzi. Kolejnym ważnym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych w 2011 roku badań był fakt, że osoby, u których problem wszy pojawiał się w przeszłości, nie zawsze radzą sobie z całkowitym pozbyciem się problemu.

Norwegowie kupują coraz więcej leków

Skala problemu w Norwegii jest obecnie niepokojąca, według serwisu aftenposten.no można ją porównać do okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej problem wszy praktycznie zniknął, jednak od lat 80. insekty znowu pojawiły się w życiu Norwegów. Skutkuje to koniecznością jak najczęstszego kontrolowania stanu swoich głów.

To, jak bardzo mieszkańcy Norwegii starają się walczyć z wszami, najlepiej obrazują statystyki dotyczące ilości kupowanych przez nich leków. Jak podaje NRK, w ciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż środków zwalczających wszy zwiększyła się w Norwegii o ponad 100 proc. Lekarze ostrzegają jednak, żeby nie stosować ich w zbyt nadmiernych ilościach, ponieważ może to uodpornić wszy na ich działanie.

W ciągu ostatnich sześciu lat o 130 proc. wzrosła ilość kupowanych w okręgu Hordaland środków zwalczających wszy.

Profilaktyka przede wszystkim

W przypadku wszawicy zdecydowanie najważniejsza jest profilaktyka. Doskonale wiedzą o tym norweskie szkoły, gdzie często przeprowadza się tego typu akcje. Na początku tego roku szkolnego zalecono kontrole, aby upewnić się, że dzieci nie wywołają w placówkach epidemii. W Norwegii co roku dwukrotnie odbywa się tydzień kontroli – w 10. i 35. tygodniu roku – i zachęca się do uczestnictwa w nich jak najwięcej osób. Dlaczego kontrole są takie ważne? W przypadku wszy problem może stanowić ich wykrycie – swędzenie może wystąpić dopiero kilka miesięcy po tym, jak wszy zagnieździły się na naszej głowie.

Na norweskim rynku dostępne są dwa leki przeciwko wszom: Nix oraz Prioderm. Problemem jest jednak ich skuteczność, ponieważ obserwuje się coraz większą odporność wszy na ich działanie. Według portalu NRK, na wszy najlepiej działają tradycyjne metody –używanie specjalnego grzebienia, który pozwala na ich wyczesanie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


anna js

31-10-2017 22:17

Fantomas napisał:
Wszawica jest choroba brudasow i w Norwegii jest powszechna w szkolach i przedszkolach. Jaki z tego wniosek?

Taki z tego wnosek ,ze i w Polsce jest pelno brudasow ,bo tez panuje wszawica w szkolach i w przedszkolach .
Moze by tak troszke poczytac o wszawicy w kraju a nie krytykowac innych ....

www.pssewawa.pl/art,244,wszawica-w-polsc...oblem-nadal-aktualny

fokkerwulf

31-10-2017 13:02

Ciekawe dlaczego akurat jesień? Wszawica u dzieci pojawia się najczęściej bo niestety to dzieci bywają zaniedbane, niekąpane przez rodziców, a potem się rozprzestrzenia oczywiście.

Mikołaj Norwinak

31-10-2017 10:42

W przedszkolu u córki już wszawica była, poradzilismy sobie z pomocą preparatu hedrin raz

kasiulka1

13-11-2016 18:04

Problem wiadomo malo przyjemny ale latwo mozna pozbyc sie wszy, jest wiele preparatow, nawet jest taki preparat jak hedrin ochrona, ktorymozna stosowac profilaktycznie.

bogdan poskrobko

04-11-2016 23:17

Napiszcie skąd te wszy się biorą! Czym się zywia,jakie srodowisko uwielbiają,co zrobić aby nabyc ich bez zarazenia?

Jan Kowalski

04-11-2016 13:23

Wszawica jest choroba brudasow i w Norwegii jest powszechna w szkolach i przedszkolach. Jaki z tego wniosek?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok