Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Odzyskaj nadpłacony podatek z Norwegii

Reklama

Zdrowie

Ważny lek na celowniku Norwegii. Straci go duża grupa pacjentów

Emil Bogumił

11 lipca 202413:13

Udostępnij
na Facebooku
Ważny lek na celowniku Norwegii. Straci go duża grupa pacjentów

Podjęcie odpowiednich kroków już wcześniej zapowiadał rząd. Fot. Chemist4U (Flickr.com, CC BY-SA 2.0)

Norweski Urząd ds. Produktów Medycznych zablokował możliwość sprzedaży Ozempicu osobom z nadwagą. W Norwegii odnotowano braki w dostępności leku. Ten będzie przekazywany jedynie osobom cierpiącym na cukrzycę.
Zawieszenie wydawania Ozempicu pacjentom z nadwagą ogłoszono 1 lipca. – Osoby cierpiące na otyłość muszą udać się do lekarza i dowiedzieć, czy powinni zastosować inny lek – poinformował na łamach NRK Sigurd Hortemo, starszy lekarz w Urzędzie ds. Produktów Medycznych. Instytucja przypomina, że Ozempic będzie wydawany tylko osobom posiadającym receptę niebieską (z refundacją). Oznacza to, że w rzeczywistości skorzystają z niego jedynie pacjenci leczący się na cukrzycę typu 2.

Ozempic. Cudowny środek na odchudzanie?

Ozempic to nazwa handlowa leku zawierającego semaglutyd, który jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Semaglutyd należy do grupy leków znanych jako analogi GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1). Działa on poprzez naśladowanie naturalnego hormonu GLP-1, który jest wydzielany w jelitach w odpowiedzi na posiłek. GLP-1 pomaga regulować poziom cukru we krwi na kilka sposobów:

– stymulowanie wydzielania insuliny,
– hamowanie wydzielania glukagonu,
– opóźnienie opróżniania zawartości żołądka.

Leczenie Ozempicem może również prowadzić do utraty wagi, co jest dodatkową korzyścią dla pacjentów z nadwagą lub otyłością. Jednakże, jak każdy lek, Ozempic może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, biegunka, czy ryzyko zapalenia trzustki
To tylko jeden z leków, którego brakuje w norweskich aptekach.

To tylko jeden z leków, którego brakuje w norweskich aptekach.Fot. wikimedia.org - Albin Olsson - Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Ozempic jest dostępny w postaci wstrzykiwań, które pacjent samodzielnie podaje podskórnie raz w tygodniu. Jest on stosowany w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w celu poprawy kontroli poziomu glukozy we krwi u dorosłych z cukrzycą typu 2.

Źródła: NRK, MojaNorwegia.pl
Fot. Chemist4U (Flickr.com, CC BY-SA 2.0)
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok