Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Sykemelding będzie musiało zostać potwierdzone przez dwóch lekarzy

Udostępnij
na Facebooku
2
Sykemelding będzie musiało zostać potwierdzone przez dwóch lekarzy


Z początkiem przyszłego roku zmienią się zasady przyznawania sykemelding. Oprócz lekarza stałego kontaktu pojawi się drugi specjalista, który oceni, czy są podstawy do wypisania zwolnienia chorobowego.


Drugi lekarz będzie brał udział w procesie przyznawania sykemelding (zwolnienie chorobowe), jeśli przewidywany czas tego zwolnienia będzie wynosił powyżej sześciu miesięcy. Nowy lekarz oceni, czy zdolność do pracy danej osoby rzeczywiście jest tak mała, że zwolnienie jest wskazane, czy też dana osoba może podjąć inne aktywności związane w jakimś stopniu z pracą.


Obserwator


- Mimo tego, że to NAV ocenia, czy petent ma prawo do zasiłku chorobowego (sykepenger, który jest przyznawany osobom na zwolnieniu chorobowym), to tak naprawdę lekarz pierwszego kontaktu jest najlepszym obserwatorem sytuacji - powiedział minister pracy i polityki socjalnej, Robert Eriksson (Frp).

Propozycje dotyczące wprowadzenia drugiego, „niezależnego" lekarza, który wydawałby opinię w sprawach o przyznanie renty inwalidzkiej. Zaangażowanie dodatkowej osoby zmieniłoby znacznie proces przyznawania zasiłków i rent. Nowy lekarz uzyskałby dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta, mógłby też przeprowadzać badania i konsultacje.

Szpital

Druga opinia


Propozycja zmian w prawie zakłada, że lekarz pierwszego kontaktu nadal będzie ponosił odpowiedzialność za medyczną ocenę sytuacji. Nowy lekarz będzie wydawał drugą opinię (second opinion).

Poważnie chorzy pacjenci, którzy nie mają dużych szans na wyjście z choroby, nie będą musieli poddać się ocenie dodatkowego lekarza. W takich przypadkach stosowane będą wyjątkowe procedury.



Liczba zwolnień lekarskich rosła do roku 2003, następnie do 2005 spadała. Od tamtej pory utrzymuje się na stałym poziomie. Od 2011 do 2012 liczba zwolnień chorobowych odsetek osób na zwolnieniach spadł z 6,7 % do 6,5 %. W zeszłym roku zwolnienia utrzymywały się na poziomie 6,5 % - to najniższy procent od roku 2001. Norwegia jest mimo tego członkiem OECD, w którym zwolnienia lekarskie są najczęstszym powodem nieobecności w pracy.

Czy pomysł wprowadzenia drugiego lekarza jest dobry? A może jest to niepotrzebne nawarstwianie biurokracji? Czy podwójna ocena stanu zdrowia sprawi, że w Norwegii mniej osób będzie korzystało ze zwolnień chorobowych?


Źródło: dn.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jacek Zabek

09-12-2014 11:50

Po wypadku długo lekarze w Norwegii myśleli, że rehabilitacja w moim przypadku wystarczy, jednak po kilku takich półrocznych rehabilitacjach dostalem sie do specjalisty ze zrobionym prywatnie nowym rezonansem magnetycznym. Wydal decyzję o operacji. Teraz nie wolno mi dźwigać wiec jeżdżę autobusem. Bardzo kulawą sprawa jest to iż lekarz rodzinny decyduje prawie o wszystkim. On nie jest specjalistą od wszystkiego. Miał bym pewnie operacje szybciej i w większym stopniu bym był wyleczony. Dlatego specjalista jest potrzebny. Dla osób symulujacych aby jak najdluzej byc na chorobowym, będzie to utrudnienie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok