Rzadki przypadek zarażenia pochodną cholery w Oslofjorden. Chorej Norweżce amputowano nogę

Bakterie z rodziny vibrio w Norwegii występują głównie w zatoce Oslofjorden fotolia.com - royalty free
– Lekarze robili co mogli, ale bakteria nie chciała ustąpić. Musieli odciąć nogę powyżej kolana. Tylko w taki sposób można było zapobiec rozprzestrzenieniu się bakterii na cały organizm – mówi poszkodowana kobieta.
Tajemniczy przypadek
W przypadku 77-latki doszło jedynie do kontaktu z zanieczyszczoną bakteriami ciepłą wodą, dlatego diagnozą lekarzy było zakażenie vibrio parahaemolyticus. Co ciekawe, bakteria zwykle zaraża organizm poprzez przedostanie się do już istniejących ran, a chora nie miała tego typu schorzeń. Lekarze podejrzewają, że starsza kobieta mogła napić się zanieczyszczonej wody.
– Powodem zarażenia najprawdopodobniej był kontakt z ciepłą wodą podczas pływania. Miała wyjątkowego pecha – mówią lekarze.
Nie tylko w Norwegii
W ostatnich latach odnotowano kilka przypadków zarażenia bakterią z rodziny cholery w obszarach przybrzeżnych południowej Szwecji i Danii (w Szwecji choroba związana z zakażeniem jest znana pod nazwą „badsårsfeber"). W innych krajach skandynawskich zwykle odnotowywano jednak przypadki zarażenia wynikające ze spożycia zatrutych owoców morza i ryb, a w pojedynczych przypadkach z powodu kontaktu zanieczyszczonej wody ze zranioną skórą.
Większość zarażonych to zwykle osoby starsze, u których istniały już inne schorzenia. W 2010 w Szwecji odnotowano 18 przypadków stwierdzenia choroby. W Danii było ich znacznie mniej – tylko 6. W Norwegii bakteria nie występuje już tak często z uwagi na temperaturę wody, która rzadko utrzymuje się powyżej 20ºC dłużej niż przez tydzień. Pojedyncze przypadki zarażenia najczęściej zdarzają się właśnie w zatoce Oslofjorden, gdzie norweskie wody są najcieplejsze. Nigdy dotąd nie kończyły się jednak tak tragicznie, jak w przypadku 77-letniej mieszkanki Høvik.
Nie bagatelizuj objawów
– Jeśli rozprzestrzenią się w organizmie, mogą doprowadzić do sepsy, a to stanowi poważne zagrożenie życia. Dlatego przy podobnych objawach należy zgłosić się na badania na obecność bakterii – wyjaśnia lekarz. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) przestrzega też, by osoby starsze, chore lub posiadające jakiekolwiek rany nie decydowały się na kąpiel w fiordzie w cieplejsze dni.
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) przestrzega, by osoby starsze, chore lub posiadające jakiekolwiek rany nie decydowały się na kąpiel w fiordzie w cieplejsze dni aż do czasu przeprowadzenia dokładnych badań.

To może Cię zainteresować