Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Zdrowie

Raport o żywności ekologicznej

Redakcja

24 kwietnia 2014 08:19

Udostępnij
na Facebooku
Raport o żywności ekologicznej

W ubiegłym roku sprzedaż produktów ekologicznych w Norwegii rosła. Ale czy żywność wyhodowana w sposób ekologiczny naprawdę jest zdrowsza od konwencjonalnej?


Odpowiedź na to pytanie ma dać raport Komitetu naukowego ds. bezpieczeństwa żywności (Vitenskapskomiteen for mattrygghet), który zostanie przedłożony w przyszłym tygodniu.

Rolnictwo ekologiczne kontra rolnictwo konwencjonalne

Raport będzie stanowić największy jak dotąd norweski przegląd badań nad żywnością ekologiczną i konwencjonalną oraz jej produkcją. Zestawienie zostało sporządzone przez Komitet na zlecenie Inspekcji nadzoru żywności (Mattilsynet). Naukowcy porównywali obydwie formy produkcji i oceniali, jakie znaczenie mają występujące różnice dla zdrowia roślin i zwierząt oraz ich konsumenta - człowieka.

Komitet ds. bezpieczeństwa żywności nie zajmował się natomiast kwestią wpływu produkcji ekologicznej i konwencjonalnej na środowisko naturalne, gdyż nie wchodziło to w zakres zlecenia Mattilsynet.

Are Sletta z Inspekcji nadzoru żywności wyjaśnia, że jego urząd poprosił tylko o raport dotyczący określonych kwestii i zagadnienia środowiskowe nie znalazły się wśród nich.


Ekologiczny kurczak żyje 
 Ekologiczny kurczak żyje! Nawet po zafoliowaniu (żart słowny. Lever to zarówno "wątroba", jak i "żyje").
Fot. Sigurd Gartmann/Flickr.com

 

Wnioski w przyszłym tygodniu

– Często prosi się nas, byśmy przyjrzeli się pewnym wybranym aspektom danej sprawy. Nasze analizy stanowią zatem jedynie wycinek szerszego obrazu - powiedziała rzecznik Komitetu naukowego ds. bezpieczeństwa żywności, Astrid Bjerkås, w rozmowie z dziennikarzami gazety Aftenposten.

Bjerkås wyjaśniła też, że raport zostanie przestawiony dopiero w przyszłym tygodniu i dlatego Komitet nie może jeszcze powiedzieć publicznie niczego na temat wniosków, jakie z niego wypływają.

Warto jednak nadmienić, że zbliżony raport, jaki powstał w 2009 roku w Wielkiej Brytanii, kończył się konkluzją, że spożywanie żywności ekologicznej zamiast konwencjonalnej nie przynosi istotnych korzyści zdrowotnych.


Kalendarz Sp-ungdom 
 Fot. Senterungdommen

 

Brak oceny wpływu na środowisko to poważny mankament

Aktywni zwolennicy żywności ekologicznej, między innymi Regine Andersen z organizacji Oikos, uważają, że ocenianie jedynie tego, czy ekologiczna marchewka jest zdrowsza od wyhodowanej konwencjonalnie to błąd:

– Wpływ na środowisko naturalne to jeden z najważniejszych argumentów na rzecz rolnictwa ekologicznego. Chodzi tu o ochronę gleby, całego mnóstwa gatunków owadów, ptaków i innych żywych stworzeń, a także o klimat oraz korzystanie z zasobów energetycznych i pozostałych zasobów. Rolnictwo ekologiczne bardzo wysoko punktuje we wszystkich tych obszarach.Źródło: Dagens Næringsliv

Zdjęcie nagłówkowe: Scott Bauer/Wikimedia.commonsReklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok