Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Pielęgniarki w Norwegii chcą pracować więcej – nie wolno im

Udostępnij
na Facebooku
2
Pielęgniarki w Norwegii chcą pracować więcej – nie wolno im


W Norwegii pracuje prawie 20 tysięcy zagranicznych pracowników służby zdrowia. Wiele norweskich pielęgniarek chciałoby pracować więcej, ale nie pozwala im się na to.




Ponad 10 tysięcy szwedzkich pracowników służby zdrowia pracuje w Norwegii. Tutaj zarabiają więcej, przy mniejszym stresie w pracy. Ale Szwedzi nie są jedynym narodem zasilającym norweską służbę zdrowia. W Norwegii pracuje prawie 1300 Duńczyków, ponad 800 Finów, prawie 1800 Niemców i około 4 tysięcy innych obywateli Unii Europejskiej.

Dane dotyczą pielęgniarek, lekarzy, położnych i innych zawodów związanych z pracą w szpitalu.

szpital
pixabay.com


Jednocześnie Norwegia posiada sporą bazę norweskich pracowników służby zdrowia, którzy nie mogą pracować tyle, ile by chcieli. Jest to ponad 17 tysięcy osób. Wielu odczuwa, że większa liczba pracowników niż szpitale rzeczywiście potrzebują sprawia, że pensje są redukowane, a emerytura niższa.

Ale kiedy pracownicy chcą zwiększyć ilość przepracowanych godzin, dostają odpowiedź odmowną. Związek Pielęgniarek informuje, że 10 tysięcy pielęgniarek chciałoby przejść na pełen etat. Norweskie pielęgniarki nie uważają, że pracownicy z innych krajów zabierają im pracę.

- Ale pracodawcy mają obowiązek wykorzystać siłę roboczą, która jest na miejscu - mówi Eli Gunhild Bye, przewodnicząca Związku Pielęgniarek.

Prawie połowa wszystkich stanowisk pielęgniarskich, które są dziś ogłaszane to części etatu - pokazuje wyliczenie związku.

Rząd zalecił szpitalom redukowanie pracy na część etatu i tworzenie pełnych etatów. Czy oznacza to, że część zagranicznych pracowników będzie musiała wrócić do domu?


Przeczytaj także:

Norwegia zależna od lekarzy z zagranicy?

Rumuński lekarz w Norwegii – zarabia 10 razy więcej


pielęgniarka
wikimedia.org



Źródło: aftenposten.no, ssb.no; zdjęcie frontowe: wikimedia.org







Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Markus143

09-10-2017 20:42

Dzien dobry.Jestem pielegniarzem,nosze siezzamiarem wyjazdu do Norwegii.Ofert w Polsce jest duzo.Obecnie pracuje w Italii.Chcislbym zadiegnac nformacji odnosnie wpisu do izb pielegniarskich w Norwegii.Jak to sie odbywa.Czy wiaza die z tym jakies wieksze trudnosci.Pytam o to pobiewaz w Italii z tym jedt ogromny problem.Najpierw dyplom polski musi byc zatwierdzony przrz Ministra Zdrowia w Italii,co trwa roznie dlugo d 2mies.do 12mies.Obled.Ale to nie koniec na tym .Pozniej trzeba zdawac egzamin tak jak na dyplomie,pacjent,jednostka chorobowa,znajomosc chotob i planowanie procesu pielegnacji.Oczywiscie wszystko po wlosku.Jezeli komisja jest w dobrymhumorze to zdales,ale jak yrafiles na zly dzien ,kogis z komisji ,to od nowaPoska Ludowa i kolejne podejscietzw."juz za rok matura"
Jezrli ktos cis wie na dany yemat ,to bardzobprosze o przeslanie informaxji .marekb299@gmail.com.Ardzo dziekuje

alina jantar

07-05-2014 20:46

Ten artykol to bzdura, jest pelno wolnych etatow na 100% dla pielegniarek tzw zwyklych, specjalistow,liderow.Ja pracuje 60% z wlasnej woli, ale nie ma najmniejszego problemu przejsc na 100, poza tym wszedzie sa braki a zapotrzebowanie stale rosnie, w niektorych placowkach sa takie braki, ze trudno zorganizowac pielegniarke na dyzur, mozliwosci dla pielegniarek jest duzo zarowno w szpitalach, domach opieki, jako wikar, staly etat, dodatkowe dyzury itd., wystarczy sie rozejrzec

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok