Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Papierosy - dozwolone od lat 20?

Redakcja

06 lutego 2014 08:20

Udostępnij
na Facebooku
9
Papierosy - dozwolone od lat 20?

Większość Norwegów chce, by papierosy można było legalnie kupować dopiero od dwudziestego roku życia.


60% popiera granicę 20 lat

Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie Krajowego związku osób z chorobami serca i płuc (Landsforeningen for hjerte- og lungesyke - LHL) pokazują, że aż 60% badanych jest za podniesieniem granicy wiekowej, od której można by legalnie kupować tytoń i papierosy do lat dwudziestu.

- Podczas poprzedniej rewizji ustawy o szkodliwości palenia tytoniu (tobakkskadeloven) LHL lobbował za podniesieniem granicy wiekowej do dwudziestu lat, jednak Storting zdecydował się na zachowanie granicy lat osiemnastu. Wyniki ankiety pokazują, że politycy nie nadążają za opinią publiczną - mówi sekretarz generalny Związku, Frode Jahren i podkreśla, że podniesienie wieku, od którego wolno legalnie kupować papierosy, stanowić będzie ważne działanie, powstrzymujące wiele osób od sięgnięcia po papierosy.

- Uważamy, że byłby to ważny krok. Im dłużej młodzi nie palą, tym mniejsza szansa, że w ogóle sięgną po papierosy.


papierosy 
 Fot. geralt/pixabay.com

 

Coraz więcej młodych pali lub snusuje

Opublikowane w środę statystyki Centralnego Urzędu Statystycznego pokazały, że podczas gdy odsetek osób zażywających tytoń w Norwegii ogólnie spada, liczba osób młodych, które sięgają po papierosy lub snus rośnie.

W roku 2013 32% ludności w wieku od 16 do 74 lat paliło i/lub snusowało. Widać wyraźny spadek na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jeszcze w roku 2008 paliło lub snusowało 36% społeczeństwa.

Wśród ludzi młodych 21% mówi, że snusuje codziennie, a 8%, że od czasu do czasu. 7% przyznaje się do codziennego palenia papierosów, podczas gdy 15% sięga po papierosy okazjonalnie.


Źródło: Aftenposten

Zdjęcie nagłówkowe: geralt/pixabay.com



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


lu j

06-02-2014 20:20

Dokladnie!
Nasi chlopcy,juz pakuja 'wagony'

Kolejny raz,nalezy podziekowac norweskim gamoniom,za tyle miejsc pracy!

jura gładysz

06-02-2014 20:14

Dobra wiadomość gla przemyów

Brudny Harry

06-02-2014 20:04

K T masz 100% racji

Brudny Harry

06-02-2014 20:02

ehh wy lewacy, szkoda gadać, tak macie sprane mózgi że nie jesteście w stanie samodzielnie i logicznie mysleć

K T

06-02-2014 12:44

Jestescie za dlatego bo sami niepotraficie wziac odpowiedzialnosci za wlasne zycie wiec chcecie aby kazdy byl pod kontrola "opiekunczego panstwa" (a raczej panstwa terroru odbierajacego wolnosc jednostce)?

K T

06-02-2014 10:30

Smieszny kolejny socjalistyczny pomysl ograniczania wolnosci jednostki.....

Jesli papierosy maja palic od 20 lat to moze niech i odpowiedzialnosc karna podniosa z 15stu na 20scia, i tak samo z prawem do glosowania, z mozliwoscia pojscia do wojska etc.

Bo jakto niby ma 15sto latek byc dosc odpowiedzialny by go mozna zamknac do paki ale nie dosc odpowiedzialny by zaglosowal czy kupil papierosy? Albo 18sto latek moze zaglosowac w wyborach moze isc do wojska ba nawet na wojne do Afghanistanu a nie moze kupic kiepow czy wodki w monopolu. To jest smieszne po prostu parodia prawa i spoleczenstwa.

Kazdy powinien odpowiadac za siebie i miec prawo do wolnosci i decydowania o sobie. Jak ktos chce palic to niech pali, najwyzej zaplaci wyzsze ubezpieczenie zdrowotne (tak powinny byc ubezpieczenia jak w idealnym kapitalizmie). Do tego nawet socjalistyczne panstwo zyskuje dzieki palacym a nie traci. Po pierwsze zyskuje na akcyzie (oczywiscie zyskuje mniej bo jest zbyt pazerne, gdyby akcyza byla na szwedzkim poziomie norski by kupowaly w Norweskim sklepie praktycznie zawsze i zyskiwaloby panstwo duzo wiecej), po drugie ewentualne dodatkowe koszta leczenia rekompensuja sie z nawiazka jesli palacz niedozyje emerytury wiec niebedzie trzeba jej wyplacac. Do tego trzeba jeszcze odliczyc sredni koszt opieki zdrowotnej jaki panstwo ponosi na starsze osoby ktore nie pala, bo jesli palacz niedozyje to tych kosztow nie bedzie. Wiec wiekszy koszt leczenia palacza na choroby spowodowane paleniem jest ogolnie mniejszy niz koszt "zdrowego" ktory bez palenia na starosc bedzie chory niemowiac o pobieraniu emerytury.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok