Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Lekarze odmawiający kierowania na aborcję mogą stracić pracę

Redakcja

05 lutego 2014 09:49

Udostępnij
na Facebooku
28
Lekarze odmawiający kierowania na aborcję mogą stracić pracę

Co najmniej 14 gmin zatrudnia lekarzy, którzy nie chcą zakładać kobietom spirali ani dawać im skierowań na aborcję. Jeśli wójtowie gmin będą mogli o tym decydować, wielu z tych lekarzy może stracić pracę.


Ugnij się lub odejdź

Jak pisaliśmy tutaj, partia Høyre chce dać lekarzom pierwszego kontaktu możliwość zastrzeżenia się przeciwko kierowaniu pacjentek na aborcję - jeśli zezwoli im na to zatrudniająca ich gmina. Jak pokazuje przeprowadzone z tej okazji badanie, większość wójtów gmin nie jest skłonnych udzielać takiej zgody. W efekcie wielu lekarzy sprzeciwiających się aborcji albo będzie musiało sprzeniewierzyć się swoim przekonaniom i zmienić praktykę postępowania, albo pożegnać się z posadą.

Lekarze, którzy sprzeciwiają się zakładaniu spirali lub kierowaniu na aborcję pracują w przynajmniej czternastu gminach: Bergen, Tromsø, Stavanger, Fredrikstad, Gjøvik, Bærum, Vinje, Bø, Sykkylven, Rauma, Vestvågøy, Sauherad, Samnanger i Åseral. W dziewięciu spośród tych czternastu gmin wójtowie mówią "nie" klauzuli sumienia i zapowiadają, że jeśli będzie to leżało w ich gestii, lekarze chcący się zastrzec będą musieli poszukać sobie innego zajęcia.

Jesteśmy przeciw, ale nie chcemy za to odpowiadać

- Uważam, że istnienie klauzuli sumienia jest błędem - mówi wójt Gjøvik, Bjørn Iddberg (Ap). - Jeśli my będziemy mogli o tym decydować, nie wyrazimy na nią zgody.

- Czyli lekarze będą musieli znaleźć sobie inne zajęcie?

- Tak. Takie jest moje zdanie w tej sprawie.

- Dla nas sprawa jest prosta - wtóruje mu wójt gminy Fredrikstad, Jon-Ivar Nygård (również Ap). - Nie wyrazimy zgody na taki układ. Możliwość rozstrzygania kwestii dotykających wartości i światopoglądu na poziomie gminnym będzie pewną osobliwością, ale jeśli dostaniemy taką możliwość, powiemy "nie" dla prawa rezerwacji.

W podobnym tonie wypowiada się wójt gminy Sykkylven, Petter Lyshol (H), zapytany o to, czy lekarz w jego gminie będzie musiał zmienić podejście lub zrezygnować:

legesenter 
 Fot. Ap Trøndelag-Flickr.com

 

- Nie podoba mi się prawo rezerwacji. Jeśli dojdzie do sytuacji, kiedy powiemy klauzuli sumienia "nie", faktycznie może to mieć takie konsekwencje - odpowiada. Następnie dodaje:

- Oczywiście nie jest to sytuacja, w której chcemy się znaleźć. Wolałbym, żeby rząd wprowadził odgórne regulacje dla całego kraju. Różne praktyki w różnych gminach to nie jest dobry układ.

Wójt gminy Sauherad, Hans Sundsvalen (Ap) także jest przeciwnikiem prawa rezerwacji, ale wolałby nie musieć zwalniać lekarzy z tego powodu:

- Nie zgadzam się z tym, że ta odpowiedzialność ma spaść na gminy. To zadanie rządu i stortingu.

Wójt gminy Tromsø, Jens-Johan Hjort (H) oskarża lekarzy powołujących się na klauzulę sumienia o utrudnianie korzystania z prawa do aborcji:

- Nie powinienem poruszać kwestii personalnych w mediach, ale nie możemy żyć w takim układzie jak obecnie, gdzie z powodu zastrzeżeń lekarzy łamane jest prawo. To, że lekarze mają prawo do rezerwacji bardzo utrudnia mi pracę - podkreśla Hjort i dodaje, że liczy na poważną dyskusję na ten temat w związku z konsultowaniem projektu nowej ustawy:

- Może się okazać, że wpłynie tyle opinii przeciwko klauzuli sumienia, że rząd uzna, że upieranie się przy jej zachowaniu nie jest rozsądne.


lekarz 
 Fot. Wikimedia.commons

 

W Bergen znani są trzej lekarze pierwszego kontaktu, którzy zgłosili zastrzeżenia wobec kierowania na aborcję. Tymczasem burmistrz Bergen, Trude Drevland (H) nie przebiera w słowach i nazywa prawo do rezerwacji przestarzałym i przedpotopowym. Nie chce jednak wypowiadać się, co, jej zdaniem, powinno stać się z lekarzami, którzy dotąd korzystali z klauzuli sumienia.

Klauzula sumienia to nie problem

Tylko jeden z wójtów gmin, w których praktykują lekarze sprzeciwiający się aborcji akceptuje prawo do rezerwacji. Jest nim Oddmund Ljosland (Sp) z gminy Åseral. W gminie jest dwóch lekarzy pierwszego kontaktu, z czego jeden korzystający z klauzuli sumienia.

Na pytanie o to, czy przyzwolenie na stosowanie klauzuli sumienia nie naraża gminnego systemu opieki zdrowotnej, Ljosland odpowiada:
- Trzeba szukać praktycznych rozwiązań i w razie czego współpracować z innym lekarzem w gminie lub poza nią. To da się zorganizować.

Ljosland dodaje, że nic mu nie wiadomo o jakichkolwiek nieprzyjemnych doświadczeniach pacjentek w związku z tym, że jeden z gminnych lekarzy korzysta z prawa rezerwacji.

Jeśli chodzi o wójtów trzech pozostałych gmin, w których pracują lekarze przeciwni aborcji, wójt gminy Rauma nie ma zdania w tej sprawie, natomiast z włodarzami gmin Stavanger i Bærum nie udało się dziennikarzom porozmawiać.


dziecko nienarodzone 
 Fot. Archiwum MN

 

Polowanie na czarownice

Gunhild Felde jest lekarzem rodzinnym z Bergen i członkiem Zrzeszenia na rzecz prawa rezerwacji dla personelu medycznego (Foreningen for helsepersonells reservasjonsrett). Jej zdaniem, wobec lekarzy sprzeciwiających się aborcji prowadzi się polowanie na czarownice.

- Jeśli prawo rezerwacji zostanie zniesione, będzie to oznaczać praktyczny zakaz wykonywania zawodu dla pewnej - niewielkiej - grupy lekarzy. Uważam, że sprawa ta jest rozdmuchiwana i robi się z niej dużo większy problem, niż jest ona nim w rzeczywistości. Niekiedy zupełnie nie odnajduję się w obrazie rzeczywistości, malowanym przez media - kręci głową Felde, jednocześnie zapraszając swoją panią burmistrz, Trude Devland, do dialogu:

- Głęboko wierzę w to, że mądry burmistrz będzie potrafił znaleźć rozwiązanie, pozwalające na zagwarantowanie zarówno praw tej mniejszości lekarzy, którzy powołują się na klauzulę sumienia, jak i kobiet zgłaszających się po skierowanie na aborcję - podkreśla.Źródło: Dagbladet

Zdjęcie nagłówkowe: cytologia24
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


aga bandola

06-02-2014 09:42

Janie Nowaku i Mirku eM nic dodać nic ująć, pozdrawiam.

aga bandola

06-02-2014 08:47

Andrzeju G.A. Chłopie nie kompromituj się!! Polecam poszukać hasła Reformacja i Martin Luter, masz komputerek postukaj w klawiaturkę .Polecam także udanie się do kościoła protestanckiego i ogłoszenie tych ,,rewelacji,, pastorowi,z pewnością ucieszy się.

R. C.

06-02-2014 05:50

monia37 napisał:
Kontrowersyjny i trudny temat , ja bym proponowała zamknąć już tą polemikę. Obelgi w stosunku do kobiet nijak się mają do tego artykułu.
Bardzo trafne określenie, jakie kolwiek obelgi świadczą o poziomie wypowiadającego się.

Anna Bak

06-02-2014 00:28

Hardi napisał:
Anna Bak, średniowiecze to ty prezentujesz, żal mi ciebie... Magg G to twój/a partner/ka? po poziom identycznie niski[/quote]

Ktore moje poglady w sparwie aborcji zalatuja sredniowieczem ? Bardzom ciekawa
Ta wstawka z magg, to porostu poezja Dzieci w przedszkolu, jak chca komus dowalic, to wykazuja duzo wyzsze loty niz Ty

Brudny Harry

06-02-2014 00:14

ANDRZEJ Gabriel ANANIOW przestań opowiadać głupoty, Luteranie nie podlegają pod papieża i mają głęboko gdzieś nakazy i zakazy kościoła katolickiego

Anna Bak, średniowiecze to ty prezentujesz, żal mi ciebie... Magg G to twój/a partner/ka? po poziom identycznie niski

Anna Bak

06-02-2014 00:04

Hardi napisał:
puszczalskie dają dupy na prawo i lewo, dziwki tylko, że działające "charytatywnie" a później biegiem zabić dziecko, bo nawet nie wiedzą kto jest ojcem, żałosne...

Zalosna, to jest Twoja swiadomosc tego, jaka grupa kobiet jest najliczniejsza wsrod tych, ktore dopuszczaja sie aborcji. Sredniowieczna jest Twoja swiadomosc

R. C.

05-02-2014 23:40

Gabriel napisał:
baga napisał:
Andrzeju G. A. Norwegowie są Luteranami, a nie Katolikami więc kpisz czy o drogę pytasz ? Poczytaj sobie o Protestantach oni nie podlegają Kościołowi Rzymskokatolickiemu a tym samym jego doktrynie.
A więc wstyd ,że kobiety w Norwegii przy takiej edukacji seksualnej i dostępie do środków antykoncepcyjnych są tak słabo uświadomione.

BAGA ŚMAGA ... BARABAGA ...
Luteranizm to odłam Kościoła Katolickiego , taki sam jak Prawosławie ...!!!
---
Dlatego przestań bajdurzyć ... i zajmij się uzupełnieniem wiedzy w Tym Kierunku ... !!!
---
Pozostałe części tej wiary , poza siedzibami Administracyjnymi , są takie same i nierozerwalnie związane z tą samą ... JEDNA BIBLIĄ ... .
---
Coś jeszcze chcesz Mi zakomunikować we tymże Tymmacie ... !?


No nie zupełnie.
Luteranie opierają swoją wiarę na czterech zasadach: tylko Pismo, tylko Chrystus, tylko wiara i tylko łaska.
Odrzucenie dogmatów ustanowionych przez sobory i papieży z wyjątkiem wniosków czterech pierwszych soborów powszechnych; tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia.
Obecność Chrystusa w eucharystii jest rozumiana jako konsubstancjacja (współistnienie).
Czyli duchowni Luterańscy i Katoliccy co mszę Uśmiercają Jezusa. A przecież Jezus raz na zaesze dokonał ofiary doskonałej.
Podczas Eucharystii, kiedy kapłan wypowiada magiczną formułę (choć zdania są mocno podzielone odnośnie momentu urzeczywistnienia). Oznacza przeistoczenie, przemienienie hostii (opłatka) oraz winka mszalnego przez mistrza ceremonii w realne ciało i krew Jezusa
A Pismo święte wyraźnie mówi na pamiątkę.
A więc w jednej i tej samej chwili w tysiącach kościołów tysiące Jezusów Chrystusów tysiąckrotnie dokonuje iście imponującej samokompresji i zmienia się w kawałek opłatka, krew swą destylując do kielicha uszykowanego na ten cel przez ministranta pomocnika. Po czem tysiąc kapłanów zjada i wypija tysiąc Chrystusów. W całości i bez umniejszeń, ma się rozumieć. Później zaś rozpoczyna się proces trawienia i ...
A po kapłanach ciało Chrystusa spożywają wierni.
Czyli Katolicy I Luteranie to KANIBALE

Magg G

05-02-2014 23:30

Hardi napisał:
puszczalskie dają dupy na prawo i lewo, dziwki tylko, że działające "charytatywnie" a później biegiem zabić dziecko, bo nawet nie wiedzą kto jest ojcem, żałosne...

pewnie ojcem jest taki dupek jak ty...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok