Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zdrowie

Jedno na sześcioro dzieci jest otyłe

Udostępnij
na Facebooku
Jedno na sześcioro dzieci jest otyłe

Najnowsze badania Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że dzieci w Norwegii stają się coraz bardziej otyłe.


Jedno na sześcioro dzieci ma nadwagę, lub jest otyłe, jak wynika z raportu sporządzonego przez Instytut Zdrowia Publicznego  w 2014 roku (Folkehelseinstituttet). Sytuacja ustabilizowała się po wielu latach wzrostu.

Otyłe dzieci


Raport pokazuje, że jeden z pięciu uczniów z ungdomsskole (przedział wiekowy opowiadający gimnazjum) ma nadwagę. W szkole średniej (videregående), otyły jest już jeden na czterech uczniów.

Najwięcej  dzieci z nadwagą mieszka we wsiach, jest ich około 50% więcej niż w miastach. Podobnie jest z dziećmi, które mają otyłość brzuszną. Przyczynami takiej sytuacji są duże różnice społeczno-ekonomiczne. Dzieci z nadwagą, których matki mają słabsze wykształcenie, jest o 30 % więcej niż, tych, których matki mają wyższe wykształcenie.

Otyłe dzieci
flickr.com/simpleinsomnia

Niezdiagnozowana cukrzyca i mało ruchu


Nadwaga i otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę drugiego typu. Wiele osób nie zostało poprawnie zdiagnozowanych. Na 100 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą przypada od 50 do 100 osób, które nie mają pojęcia, że cierpią z powodu cukrzycy.

Około dziewięcioro na dziesięcioro 6 latków i ośmioro na dziesięcioro 9 latków, oraz połowa wszystkich 15 latków uprawia sport przez 60 minut dziennie. Tendencja jednak nieustannie spada, dzieci są coraz mniej aktywne fizycznie.

Chłopcy częściej od dziewcząt uprawiają sporty. Tylko 30 % dorosłych regularnie uprawia sporty, a średnio 9 godzin dziennie spędzają siedząc w pracy.

Otyłe dziecko
flickr.com/gaulsstin

Raport dotyczący zdrowia Norwegów ukazuje się co cztery lata.

Czy zauważyliście, że dzieci w Norwegii często mają nadwagę i unikają regularnego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego, lub nie chcą uprawiać sportów po szkole?

Źródło: side2.no, fhi.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok