Norweskie służby ds. zdrowia zbadają również, czy jedna dawka wystarczy w przypadku pacjentów starszych i z poważnymi chorobami podstawowymi.
adobe stock/ licencja standardowa
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) rozważa rezygnację z podania drugiej dawki szczepionki na koronawirusa osobom, które już przechorowały covid-19. Instytut sprawdza obecnie, czy pacjenci, którzy wcześniej przeszli infekcję, będą mieli wystarczającą ochronę przed wirusem już po jednej dawce szczepionki.
Jak twierdzi FHI, istnieją dane, które potwierdzają to u młodych i zdrowych osób. Dawka szczepionki, którą przyjęliby po chorobie, da tak zwaną odpowiedź przypominającą, która jest podobna do tej otrzymanej po drugiej dawce, informują przedstawiciele FHI w rozmowie z portalem VG.
Powinno się sprawdzić u młodych i zdrowych
Według dotychczasowych badań pojedyncza dawka u ozdrowieńców wywołuje wystarczającą odpowiedź immunologiczną, aby chronić przed dalszą infekcją. W strategii należy jednak uwzględnić różnicę między tymi, którzy chorowali np. rok temu, a tymi, którzy przechodzili covid-19 niedawno i mają jeszcze zachowaną „pamięć immunologiczną”.
Plan podania tylko jednej dawki szczepionki tym, którzy wcześniej przeszli infekcję koronawirusową, jako pierwsza zaczęła realizować Francja.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Przedstawiciele norweskich służb ds. zdrowia twierdzą, że dotyczy to przede wszystkim osób spoza grup ryzyka, jednak zbadają również pod tym kątem pacjentów starszych i z poważnymi chorobami podstawowymi. Plan podania tylko jednej dawki szczepionki tym, którzy wcześniej przeszli infekcję koronawirusową, jako pierwsza zaczęła realizować Francja.
Pomysł na przyspieszenie programu szczepień nad fiordami
Norwegia chce pójść za nią w ślady głównie z powodu małego zasobu szczepionek dostępnego na razie dla mieszkańców kraju fiordów. Podanie niektórym tylko jednej dawki mogłoby przyspieszyć cały proces.
Norweski rząd już posłuchał innych zaleceń Instytutu Zdrowia Publicznego, że w pierwszej kolejności powinno zaszczepić się m.in. mieszkańców Oslo, Lørenskog, Sarpsborg, Fredrikstad i Moss, i dokona zmian w programie szczepień. FHI pracuje obecnie nad opracowaniem nowego klucza dystrybucji, zgodnie z którym więcej dawek trafi do gmin, w których wskaźnik infekcji jest największy. Docelowo liczba szczepionek zwiększy się na terenach zagrożonych o 20 proc.
Reklama