Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Infolinia „kreftlinjen” dla Polaków

zosia@mojanorwegia.pl/ZosiaMN

07 kwietnia 2014 13:34

Udostępnij
na Facebooku
Infolinia „kreftlinjen” dla Polaków


Kreftforeningen (Stowarzyszenie do Walki z Rakiem) przystosowało infolinię dla Polaków. Teraz możesz zadzwonić i porozmawiać o problemach i wątpliwościach po polsku.




W każdy wtorek możesz porozmawiać z pielęgniarką mówiącą po polsku. Możesz także skorzystać z czatu i maila.

Stowarzyszenie do Walki z Rakiem działa na rzecz zapobiegania zachorowaniom na nowotwory, zwiększenia liczby wyzdrowień oraz zapewnienia możliwie najlepszej jakości życia chorym i ich bliskim.

Linia telefoniczna „kreftlinjen" ma na celu udzielanie wsparcia i informacji. Można porozmawiać z pielęgniarką, prawnikiem i pracownikiem socjalnym na tematy czysto medyczne, a także można uzyskać pomoc informacyjną w zakresie konkretnych kwestii związanych z ubezpieczeniem.

kreftforeningen
Pielęgniarka, która porozmawia z wami po polsku.


Z Kreftlinjen można kontaktować się drogą telefoniczną, za pośrednictwem czatu internetowego lub też wysyłając sms albo email. Co ważne, Kreftlinjen jest anonimowa i bezpłatna dla użytkowników telefonów stacjonarnych, a dzwoniąc przez telefon komórkowy płacisz normalną stawkę operatora.

Zapytaliśmy May-Britt Knobloch z kreftforeningen, na czym polega kreftlinjen.


Moja Norwegia: Dlaczego postanowiliście otworzyć infolinię po polsku?


May-Britt Knobloch: Chcieliśmy dopasować nasze usługi do imigrantów w Norwegii. Wybraliśmy Polaków i Somalijczyków. Linia dla Polaków funkcjonuje od 1 września.

MN: Jak szukać pomocy poprzez kreftlinjen?


M-BK:
Możesz rozmawiać przez telefon, czatować lub napisać maila do pielęgniarki onkologicznej. A jeśli masz wątpliwości natury prawniczej, pielęgniarka porozmawia z pracownikiem socjalnym lub prawnikiem.

MN: Kto może do was dzwonić?


M-BK: Kierujemy ofertę do wszystkich, którzy mają potrzebę kontaktu z kimś, kto mógłby odpowiedzieć na pytania oraz udzielić informacji dotyczących nowotworów.

Możesz skontaktować się z nami, jeśli coś ci leży na sercu, ale trudno podzielić się tym z najbliższymi.

kreftforeningen
May-Britt Knobloch


MN: Czasami taka rozmowa może potrwać długo...


M-BK: Mamy dużo czasu i jesteśmy w stanie wesprzeć kogoś w sytuacji kryzysowej. Nie musisz mieć konkretnego pytania. Może tylko potrzebujesz kogoś do rozmowy? Wszyscy pracujący u nas ludzie mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, a ty możesz pozostać anonimowy.

MN: A koszta takiej długiej rozmowy?


M-BK:
Jeśli dzwonisz z telefonu stacjonarnego, nie zapłacisz nic. Najpewniej zadzwonisz jednak z komórki, wtedy płacisz normalną stawkę operatora, nic więcej.

MN: Jak wielu Polaków zadzwoniło do was dotychczas?


M-BK: Z roku na rok jest ich coraz więcej. W 2012 roku skontaktowało się z nami 135 imigrantów, w tym 10 z Polski. W 2013 kontaktujących się imigrantów było 138, a Polaków 28. W tym roku, w samym styczniu i lutym skontaktowało się z nami 8 Polaków.

MN: Jakie są najczęściej zadawane pytania?


M-BK:
Najczęściej pytani jesteśmy o skutki jakie niesie ze sobą choroba nowotworowa. Jak wpływa na uczucia, życie rodzinne, jakie są jej skutki praktyczne, ekonomiczne i prawne. Częste są też pytania o system - NAV oraz służbę zdrowia.


Kreftlinjen: 800 57338 - każdy wtorek od godz. 15 do 20 po polsku


kreftforeningen


To bardzo ważne, że zorganizowano linię telefoniczną w ten sposób, że Polacy w Norwegii mogli korzystać z niej bez problemów i strachu przed nieporozumieniem. Wygląda na to, że zdrowie polskich imigrantów jest coraz bardziej doceniane. Kreftforeningen przetłumaczyło stronę na język polski i zawarło wiele linków oraz informacji, które mogą pomóc zrozumieć norweską służbę zdrowia i system opieki.


Przeczytajcie także dlaczego warto brać udział w badaniach dotyczących waszego zdrowia!




W tekście wykorzystano materiały Kreftforeningen.






Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok