Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

FHI: kombinacja różnych szczepionek chroni tak samo dobrze jak dwie dawki tej samej

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 lipca 2021 10:00

Udostępnij
na Facebooku
FHI: kombinacja różnych szczepionek chroni tak samo dobrze jak dwie dawki tej samej

Połączenie dwóch dawek różnych firm działa tak samo dobrze. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/oasisamuel

Jak informuje Instytut Zdrowia Publicznego (FHI), osoby zaszczepione dwiema różnymi szczepionkami na koronawirusa są w takim samym stopniu chronione przed zakażeniem jak te, którym podano w jednej i drugiej dawce ten sam preparat.
Podanie preparatów Vaxzevria (wcześniej: AstraZeneca) i Pfizer chroni organizm przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2  tak samo, jak zaszczepienie dwiema dawkami preparatu Pfizer, poinformował FHI w komunikacie z 30 czerwca.  Kombinacje dwóch rodzajów szczepionek zapewniają ten sam poziom ochronnych przeciwciał i komórek obronnych.

FHI powołuje się na wynik badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, dodając jednocześnie, że dane lekarzy brytyjskich potwierdzają założenia norweskich specjalistów. - Cieszę się, że badania potwierdzają to, co wcześniej zakładaliśmy - połączenie dwóch szczepionek zapewnia równie dobry poziom ochronnych przeciwciał i komórek obronnych, jak dwie dawki szczepionek mRNA - komentuje Sara Viksmoen Watle, główny lekarz w Instytucie Zdrowia Publicznego, cytowana w komunikacie.

10 razy wyższy poziom przeciwciał

Wyniki są zgodne z tymi, które uzyskano wcześniej z podobnych badań, między innymi w Hiszpanii i Niemczech, gdy sprawdzano bezpieczeństwo i skuteczność podania różnych szczepionek firm Vaxzevria i BioNTech/Pfizer. Kombinacja wytworzyła również prawie 10 razy wyższy poziom przeciwciał niż po dwóch dawkach preparatu Vaxzevria, informuje FHI.

W badaniu wzięły udział 463 osoby w wieku powyżej 50 lat, z których 110 otrzymało kombinację szczepionki Vaxzevria jako pierwszą dawkę i szczepionkę BioNTech/Pfizer jako drugą dawkę. Dawki szczepionki podawano w odstępach czterotygodniowych. Trwają również badania wśród uczestników, którzy otrzymali kombinację dwóch szczepionek w 12-tygodniowych odstępach. Wyniki spodziewane są jesienią 2021 roku.

Najpierw AstraZeneca, potem Pfizer

W Norwegii ok. 135 tys. osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki Vaxzevria. Instytut podaje, że większość zaszczepionych stanowią pracownicy służby zdrowia. Władze, po doniesieniach o poważnych skutkach ubocznych, jakie powoduje, wycofały jednak ten preparat z narodowego programu szczepień. Dlatego prawie 90 proc. spośród tych, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki Vaxzevria, otrzymało drugą dawkę jednej ze szczepionek mRNA (Pfizer/BioNTech lub Moderna).
Połączenie dawek preparatów Vaxzevria i Pfizer jest tak samo skuteczne jak podanie dwóch dawek szczepionki Pfizer.

Połączenie dawek preparatów Vaxzevria i Pfizer jest tak samo skuteczne jak podanie dwóch dawek szczepionki Pfizer. stock.adobe.com/standardowa/oasisamuel

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok