Zdrowie
Choroby ważne i ważniejsze
4

Badacze są zdania, że norweski system zdrowia ma nieoficjalną hierarchię chorób, według której na niektóre choroby jest więcej środków, niż na inne.
Hierarchia chorób irytuje wiele osób. Zawały serca są wysoko na liście, zaś marskość wątroby i fibromialgia plasują się na końcu listy.
- Myślę, że lekarze stwierdzili, że nie warto się starać przy osobach chronicznie chorych. Nie próbują doprowadzać nas do zdrowia i nie szukają nowych rozwiązań – mówi May-Britt Stenseth, która jest chora na fibromialgię.
Zawód, sąsiedztwo, samochody i metki na ubraniach – to często decyduje o statusie społecznym. Zdaniem naukowców, w podobny sposób powstaje hierarchia chorób.
Badania pokazują, że istnieje hierarchia niepełnosprawności i chorób.
- Niektóre z problemów zdrowotnych są ważniejsze niż inne – mówi Jan Grue z Uniwersytetu w Oslo.

foto: pixabay.com/maddox74
Grue wraz z kolegami stworzyli projekt badawczy, w którym poprosili związkowców i zatrudnionych w różnych organizacjach reprezentujących chorych i niepełnosprawnych, o stworzenie rankingu chorób na podstawie ich powagi .
Zawały serca i różne formy raka są najwyżej w rankingu. Na końcu są choroby psychiczne, choroby mięśni oraz marskość wątroby.
Ciężko ująć w kulturze
Badania naukowców z UiO w dużej mierze opierają się na na wcześniejszym rankingu chorób stworzonym przez lekarzy i studentów medycyny.
Profesor Dag Album z UiO robił podobne badania wielokrotnie w ciągu 25 lat. W tym okresie niewiele się zmieniło w rankingu.
- Te nieformalne medyczne wyniki są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. W zasadzie nie powinno nas zaskakiwać, że na niektóre choroby poświęca się więcej uwagi, ale pierwsze spojrzenie na tę listę i tak bywa niespodzianką – mówi Album.
Zarówno on, jak i Grue stwierdzają, że podobne podejście do chorób mają zwykli obywatele.
- Teraz już nie można być tylko chorym, trzeba również cały czas uzasadniać i bronić swojej choroby. Takie zachowanie stygmatyzuje niektóre grupy – mówi Grue.

foto: flickr.com/flowers-of-the-sea
Co tworzy status choroby
Są 3 punkty, na podstawie których określa się status choroby:
1. Cechy choroby – niektóre organy mają większą wartość niż inne. Najwyżej w rankingu znajdują się choroby, które bezpośrednio atakują mózg, serce i krew.
2. Leczenie choroby – najwyżej znajdują się choroby, które można wyleczyć szybko i skutecznie, a pacjent wraca do pełni zdrowia.
3. Rodzaj pacjenta – wysoko w rankingu znajdują się choroby, które najczęściej atakują młodych i aktywnych ludzi. Choroby osób starszych znajdują się nisko na liście.
Niesprawiedliwość
Album i Grue są zdania, że nieoficjalny ranking wpływa na to, jakie grupy pacjentów mają większy dostęp do różnych środków leczenia i mają lepszą opiekę.
Powodem może być to, że organizacje stworzone dla tych grup są silniejsze ponieważ ta specjalizacja przyciąga więcej lekarzy i badaczy lub dlatego, że odnoszą sukcesy w dyskusjach o przyznawaniu środków na leczenie.
- Widać wyraźnie, że coś takiego tworzy niesprawiedliwość. Na przykład geriatria jest specjalizacją o stosunkowo małym prestiżu, ale za to jest niezwykle ważna. Ma to ważne znaczenie gdy mniej badaczy wybiera tę dziedzinę – mówi Album.

foto: pixabay.com
10 chorób najwyżej w rankingu
1. Zawał serca
2. Białaczka
3. Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego
4. Rak płuc
5. Rak okrężnicy
6. Rak trzustki
7. Rak tarczycy
8. Rak jajników
9. Ślepota
10. Zator płucny
10 chorób najniżej w rankingu (najniżej oceniona dolegliwość jest na miejscu 10):
1. Kamienie nerkowe
2. Pęknięcie śledziony
3. Pęknięcie łąkotki
4. Złamanie kości udowej
5. Przepuklina pachwiny
6. Atak serca
7. Udar
8. Ciąża pozamaciczna
9. Zapalenie wyrostka robaczkowego
10. Złamanie kostki
Też jesteście zdania, ze na niektóre choroby poświęca się więcej czasu i uwagi niż na inne?
Źródło: aftenposten.no
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free

Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
5
21-04-2015 17:17
0
0
Zgłoś
21-04-2015 16:59
0
0
Zgłoś
21-04-2015 12:24
2
0
Zgłoś