Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Będziesz mamą? Dowiedz się, jak to działa w Norwegii Zdrowie
klaudia@mojanorwegia.pl 30 września 2015
12:43

Będziesz mamą? Dowiedz się, jak to działa w Norwegii

4
Skomentuj


O czym musi wiedzieć przyszła mama, jeśli chce urodzić dziecko w Norwegii?

 

Jeśli mieszkasz w Norwegii i jesteś zarejestrowana w norweskim systemie ubezpieczeń (folketrygden), to podczas ciąży należy ci się pomoc lekarza rodzinnego lub położnej. Wszelka pomoc lekarska dla ciężarnych jest w Norwegii bezpłatna, a wizyty kontrolne są dobrowolne.

Pierwsze tygodnie   


Dobrze, aby pierwsza wizyta kontrolna u lekarza lub położnej odbyła się między 8 a 14 tygodniem ciąży. Pierwsze badanie USG powinno mieć miejsce w okolicach18 tygodnia ciąży, radzą lekarze. Wszystkie kontrole i badania są dobrowolne i możesz odmówić wykonania niektórych z nich, chociaż to nie jest najlepszy pomysł.

Przyszła mama w Norwegii sama wybiera, czy woli lekarza (albo położną) ze szpitala publicznego, czy też chce skorzystać z prywatnych usług ginekologa. Niezależe od tego otrzymuje swoją kartę ciąży (helsekortet), którą powinna mieć ze sobą podczas każdej wizyty, ponieważ właśnie w niej lekarz uzupełnia wszystkie informacje na temat przebiegu ciąży.

Jeśli nie znasz norweskiego przysługuje ci bezpłatna pomoc tłumacza, który może być obecny podczas wizyt, ale może też pomóc językowo przez telefon. Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości, najlepiej zgłoś to kilka wcześniej przed wizytą.

Poród po polsku


Możesz sama wybrać gdzie chce urodzić swoje dziecko, najważniejsze, aby wybrana przez ciebie placówka znajdowała się niedaleko od miejsca zamieszkania. Informacji na temat tego, gdzie można rodzić, udziela położna lub lekarz rodzinny. Możesz też samodzielnie sprawdzić placówki na stronie frittsykehusutvalg.no.

Porody domowe są w Norwegii możliwe, ale nie są częścią oferty norweskiej służby zdrowia. Jeśli chcesz urodzić w domu, należy umówić się z położną, która specjalizuje się w tego typu porodach.

Przyszłe mamy mogą same wybrać, czy chcą, aby ktoś był obecny podczas porodu. W niektórych placówkach może to być nawet kilka osób. Jeśli nie znasz dobrze norweskiego, lekarze zalecają obecność osoby, która zna norweski i twój język ojczysty. Komunikacja między tobą a lekarzem musi odbywać się bez problemów.

Po narodzinach


Zaraz po narodzinach noworodek ma prawo do badań kontrolnych pod kątem chorób i problemów ze słuchem, a dzieci do pierwszego roku życia mają zagwarantowane badania kontrolne (waga, prawidłowy rozwój, szczepienia, ogólne zdrowie). Badania są darmowe i dobrowolne. Jeśli nie wiesz do jakiej przychodni udać się z dzieckiem, możesz skontaktować się z urzędem gminy, który wskaże odpowiednią placówkę.

Dziecko zaraz po narodzinach otrzymuje akt urodzenia i jest rejestrowane w urzędzie podatkowym (Skatteetaten), gdzie otrzymuje numer identyfikacyjny (fødselsnummer). Imię dziecka należy zgłosić do urzędu najpóźniej 6 miesięcy po narodzinach.

Więcej informacji na temat porodu i ciąży znajdziesz w specjalnej broszurze wydanej przez norweskie ministerstwo zdrowia.


Źródła: norden.org, helsenorge.no, helsedirektoratet.no
Zdjęcie frontowe:MN
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Wieslaw Gasior
Wieslaw Gasior 12-12-2016 20:21

A co będzie jak komuś przydarzy się na id-numerze wypadek w pracy...

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Hilton Kowalska
Hilton Kowalska 12-12-2016 19:45

Skandynawianka napisał:
\"Zarejestrowana w norweskim systemie ubezpieczeń\" to znaczy masz stały numer personalny, tak? Dlaczego nikt nie doprecyzowuje takich rzeczy? Bo ja z tymczasowym D numerem nie mam prawa nawet do lekarza rodzinnego - tak piszą na stronach Helfo.

Te informacje sa bardzo doprecyzowane.
Dlaczego narzekasz i piszesz ze nie masz prawa NAWET do lekarza rodzinnego? Po co komu lekarz rodzinny, jesli w Norwegii przebywa czasowo? D nummer otrzymuja osoby, ktorych pobyt nie przekroczy pol roku co wynika z ich kontraktu na prace.
Jesli panienka lub panicz sie rozchoruje, to czym predzej musi wyjac z kieszeni europejska karte ubezpieczenia zdrowotnego (po norwesku to sie nazywa europeisk helsetrygdkort) i moze skorzystac z uslug medycznych nieodplatnie.
A jak sie zachodzi w ciaze, co czasem sie zdarza mimo antykoncepcji, to trzeba sie liczyc z wizytami prywatnymi oraz opuszczeniem Norwegii na przynajmniej 4 tygodnie przed terminem porodu. Rodzi sie tam, gdzie albo jest sie na stale zameldowanym, albo tam gdzie nas stac na oplacenie opieki medycznej podczas i po porodzie.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Skandynawianka
Skandynawianka 12-12-2016 17:38

"Zarejestrowana w norweskim systemie ubezpieczeń" to znaczy masz stały numer personalny, tak? Dlaczego nikt nie doprecyzowuje takich rzeczy? Bo ja z tymczasowym D numerem nie mam prawa nawet do lekarza rodzinnego - tak piszą na stronach Helfo.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 30-09-2015 14:15

Nie rodzta niewiasty dzieciakow. Idom cienzkie czasy i wasze stare bendom bez pracy i mozebyc bez piniendzy.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas