Uwaga! Oszuści grasują w Oslo

Cel: osoby starsze
Aud Kvalbein z Kristelig Folkeparti (KrF) ostrzega starszych mieszkańców Oslo przed oszustami. Na swoim profilu na Facebooku Kvalbein opowiada, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy wiele starszych osób padło ofiarą kradzieży i oszustw.
- Na tego typu niebezpieczeństwa narażeni są w szczególności mieszkańcy domu opieki znajdującego się w dzielnicy Grünerløkka – mówi Kvalbein.
Aud Kvalbein / wikipedia.org
Pomysłowi oszuści
Członkini KrF dodaje, że oszuści stają się coraz bardziej pomysłowi.
- Ludzie dzwonią i mówią, że są z NRK i muszą sprawdzić sygnał telewizyjny. Inni udają, że chcą coś sprzedać. Jeden z oszustów był niezwykle pomysłowy i udawał lekarza – był ubrany w biały, lekarski fartuch dzięki czemu wyglądał bardzo wiarygodnie. – kontynuuje Kvalbein.
Doradca Aud Kvalbein, Tore Berntsen mówi, że coraz częściej pojawiają się ostrzeżenia dotyczące rosnącej liczny przestępstw w dzielnicy Grünerløkka.
Grünerløkka / maps.google.com
Ostrzeżenia
- Uważamy, że ostrzeganie przed oszustami jest niezwykle ważne. Staramy się monitorować sytuację i ujawniać ich sposoby działania. Mamy nadzieję, że dzięki temu uchronimy starsze pokolenie, które jest najbardziej podatne na wyłudzenia – mówi Berntsen.
Berntsen zwraca się w szczególności do osób mieszkających w domach opieki. Muszą one zwracać szczególną uwagę na legitymacje osób, które pojawiają się w ich otoczeniu i oferują przeróżne usługi.
pixabay.com
Siedem przestępstw
Odd Erik Mathisen z posterunku policji w Grønland opowiada, że od 1. Marca do dziś zarejestrowano siedem przestępstw. Wszystkie ofiary oszustów miały ponad 65 lat.
- Siedem przypadków to nie tak dużo w porównaniu z tym, co miało miejsce wcześniej – mamy średnio dwa tego typu przestępstwa miesięcznie. Robimy wszystko, by działalność oszustów przestała rozprzestrzeniać się na naszym terenie.
Tylko zysk
Sześć przypadków wyglądało typowo: oszust dzwonił do drzwi starszej osoby, po czym włamywał się do mieszkania i okradał. Tylko w jednym przypadku starszy mężczyzna został nakłoniony do wyjścia z domu, wypłacenia pieniędzy z bankomatu i przekazania ich oszustowi. Złodzieje najczęściej nie używali przemocy wobec swoich ofiar, interesowały ich jedynie gotówka i biżuteria.
wikipedia.org
Nie otwieraj drzwi
- Najlepszym sposobem na uniknięcie oszustów jest nieotwieranie drzwi nieznajomym. Jeśli ktoś oferuje jakąś usługę – chce na przykład coś sprzedać, nie ryzykujmy – zachęca Mathisen.
Odd Erik Mathisen uważa, że w sprawie najgorsze jest to, iż nie udało się dotrzeć do osób, które mogły być zaangażowane w kradzieże.
- Co prawda mamy kilka opisów osób, które dopuściły się oszustwa. Opisy te są jednak bardzo niejasne, przez co będzie nam ciężko zidentyfikować złodziei – mówi Mathisen.
Źródła: dittoslo.no / wikipedia.org / maps.google.com / pixabay.com
Zdjęcie slajderowe: pixabay.com
To może Cię zainteresować
30-05-2014 21:42
0
0
Zgłoś
30-05-2014 21:21
0
0
Zgłoś