Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Sześćsetna rocznica bitwy pod Grunwaldem

15 lipca 1410 – data, którą każdy Polak powinien pamiętać. Tego dnia rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w historii naszego kraju. Dziś obchodzimy już okrągłą, sześćsetną rocznicę wielkiego zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim.

Jak każdy Polak dobrze wie, 15 lipca 1410 roku na polach pod Grunwaldem (niemieckie Tannenberg) doszło do starcia dwóch potęg i największej bitwy w średniowiecznej historii Europy. Zwycięstwo zaważyło na losach I wielkiej wojny Polski z Zakonem Krzyżackim i przyczyniło się do zmniejszenia jego potęgi. Lekcje historii na temat zwycięstwa z czwartej klasy szkoły podstawowej pamięta się całe życie.

Wokół bitwy, jej przebiegu i walczących stron wyrosło mnóstwo legend chętnie powtarzanych przez stulecia. Najbardziej znana historia – o dwóch nagich mieczach wysłanych królowi Władysławowi Jagielle przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena, stała się motywem wielu w wielu dziełach sztuki artystycznej i użytkowej.

Jednak bez względu na to, ile prawdy znajduje się we wszystkich opowiadaniach jedno jest pewne – jako naród mamy co świętować. Polacy lubują się w obchodzeniu smutnych rocznic przegranych bitw, rozbiorów, wojen, Grunwald to miła odmiana.

Sekretarz Stanu, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Żuchowski mówił: „Bitwa pod Grunwaldem 1410 roku to wydarzenie bez precedensu w historii państwa polskiego. Zakończona wraz z nią wojna z Krzyżakami stanowiła kolejną odsłonę ponad stuletniego konfliktu. Bitwa pod Grunwaldem trwale wzmocniła pozycję państwa polskiego w średniowiecznej Europie i osłabiła sytuację polityczną zakonu krzyżackiego. Grunwald 2010 roku to 600 rocznica wielkiego zwycięstwa."

Nie bez powodu sześćsetna rocznica obchodzona jest z tak wielką fetą. Już dziś na polach pod Grunwaldem rozpoczęło się wielkie świętowanie z udziałem najwyższych władz Polski i Litwy. Najbardziej widowiskowa część odbędzie się jednak w sobotę, kiedy to dojdzie do długo przygotowywanej rekonstrukcji bitwy. Ponadto w programie między innymi średniowieczne festyny, festiwal muzyki folkowej, kino plenerowe, turniej łuczniczy.

źródła: wiadomości24
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok