
Jak każdy Polak dobrze wie, 15 lipca 1410 roku na polach pod Grunwaldem (niemieckie Tannenberg) doszło do starcia dwóch potęg i największej bitwy w średniowiecznej historii Europy. Zwycięstwo zaważyło na losach I wielkiej wojny Polski z Zakonem Krzyżackim i przyczyniło się do zmniejszenia jego potęgi. Lekcje historii na temat zwycięstwa z czwartej klasy szkoły podstawowej pamięta się całe życie.
Wokół bitwy, jej przebiegu i walczących stron wyrosło mnóstwo legend chętnie powtarzanych przez stulecia. Najbardziej znana historia – o dwóch nagich mieczach wysłanych królowi Władysławowi Jagielle przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena, stała się motywem wielu w wielu dziełach sztuki artystycznej i użytkowej.
Jednak bez względu na to, ile prawdy znajduje się we wszystkich opowiadaniach jedno jest pewne – jako naród mamy co świętować. Polacy lubują się w obchodzeniu smutnych rocznic przegranych bitw, rozbiorów, wojen, Grunwald to miła odmiana.
Sekretarz Stanu, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Żuchowski mówił: „Bitwa pod Grunwaldem 1410 roku to wydarzenie bez precedensu w historii państwa polskiego. Zakończona wraz z nią wojna z Krzyżakami stanowiła kolejną odsłonę ponad stuletniego konfliktu. Bitwa pod Grunwaldem trwale wzmocniła pozycję państwa polskiego w średniowiecznej Europie i osłabiła sytuację polityczną zakonu krzyżackiego. Grunwald 2010 roku to 600 rocznica wielkiego zwycięstwa."
Nie bez powodu sześćsetna rocznica obchodzona jest z tak wielką fetą. Już dziś na polach pod Grunwaldem rozpoczęło się wielkie świętowanie z udziałem najwyższych władz Polski i Litwy. Najbardziej widowiskowa część odbędzie się jednak w sobotę, kiedy to dojdzie do długo przygotowywanej rekonstrukcji bitwy. Ponadto w programie między innymi średniowieczne festyny, festiwal muzyki folkowej, kino plenerowe, turniej łuczniczy.
źródła: wiadomości24

Reklama
To może Cię zainteresować
8