Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Stan zagrożenia lawinowego w całym kraju

 
 Fot. stock.xchng
Początek ferii zimowych skończył się tragicznie dla dwóch mężczyzn, którzy w sobotę zginęli pod lawiną w Troms. W ciągu weekendu zeszło kilka lawin w różnych częściach kraju, a w najbliższych dniach należy oczekiwać kolejnych.

W piątek jeden mężczyzna został lekko ranny po zejściu lawiny w Mørkedalen koło Hemsedal (Buskerud). Na tym obszarze będzie w najbliższych dniach wciąż występować podwyższone zagrożenie lawinowe. W niedzielę przed południem zeszła tam jeszcze jedna lawina o szerokości ponad 300 metrów, wywołana przez dwóch narciarzy.

Również przy ośrodku narciarskim Harpefossen w Nordfjord (Sogn og Fjordane) i w Voss zeszły w niedzielne przedpołudnie lawiny. W Nordfjord ekipy poszukiwawcze długo obawiały się, że lawina porwała dziewięciolatka, na szczęście jednak uniknął on lawiny. Akcja poszukiwawcza odbyła się również w Myrkdalen na północ od Voss, gdzie psy ratownicze sygnalizowały, że pod śniegiem są ludzie, jednak nie znaleziono nikogo, a policja przyznała, że nie zgłoszono niczyjego zaginięcia. W  okolicy miejsca, gdzie zeszła lawina brakło również śladów nart.

Komenda policji Hordaland otrzymała też w niedzielę zgłoszenie o dużej lawinie w pobliżu jeziora  Espelandsvatnet  w gminie Jondal. Policja przybyła na miejsce, jednak oceniono, że żadni ludzie nie zostali uwięzieni pod śniegiem. Lawina zeszła wysoko w górach, gdzie ludzie na ogół się nie zapuszczają o tej porze roku.

W sobotę dwaj kuzyni: Harald Arne Andersen (47) i Roger Alf Andersen (56) stracili życie pod lawiną na Kvaløya w Troms. Ekipy poszukiwawcze odnalazły ich pod zwałami śniegu po dwóch godzinach. Niestety - za późno. Towarzyszący im trzeci mężczyzna przeżył. Był ranny i ratownicy przewieźli go do szpitala.

Meteorolodzy i eksperci od lawin ostrzegają, że wysoki stopień zagrożenie lawinowego utrzyma się przez najbliższe dni. Na duże ryzyko zejścia lawin narażone są wszystkie regiony kraju: Norwegia Północna (Nord-Norge), Środkowa (Midt-Norge), Zachodnia (Vestlandet) i Wschodnia (Østlandet).

- W poniedziałek napłynie do nas cieplejsze powietrze i powieje. Największe zagrożenie lawinowe będzie na zachodzie kraju, w Norwegii Środkowej i na północy. Cieplejsze powietrze, które napłynie nad okolicę Trysil, przyczyni się do większego ryzyka lawin. W Norwegii Zachodniej należy spodziewać się dużej ilości opadów, a co za tym idzie - możliwości częstszego schodzenia lawin - wyjaśnia Stig Arild Fagerli z instytutu meteorologicznego StormGeo i dodaje, że aktualna sytuacja pogodowa powinna sprawić, że wszystkim turystom zapalą się czerwone światełka ostrzegawcze.

W dużych ośrodkach narciarskich w Norwegii Wschodniej sytuacja oceniana jest na bieżąco - z godziny na godzinę. W Trysil stopień zagrożenia lawinowego został podniesiony z 2. na 3., a eksperci rozważają kontrolowane wywołania lawin przy użyciu dynamitu, w celu zlikwidowania groźnych nawisów śnieżnych. W Kvitfjell obowiązuje umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Rosnąca w Norwegii popularność zimowych wycieczek w szczytowe partie gór sprawia, że ważne jest tworzenie, a przez turystów i narciarzy - sprawdzanie na bieżąco ostrzeżeń lawinowych. Wszyscy udający się zimą w góry powinni znać ostrzeżenia lawinowe oraz stosować się do zasad bezpieczeństwa w górach.

Informacje o aktualnym zagrożeniu lawinowym można znaleźć na stronie Norweskiego Instytutu Geologicznego (NGI):  www.snoskred.no

PAMIĘTAJ!

Norweski Instytut Geologiczny ostrzega, że należy być szczególnie ostrożnym, jeśli:

- poruszamy się po stromym stoku,
- ostatnio padało dużo śniegu lub wiał silny wiatr,
- widzimy znaki ostrzegające o zagrożeniu lawinowym

Jak strome musi być zbocze, żeby istniało tam ryzyko zejścia lawiny?
Pierwsze i najważniejsze pytanie to to, czy pokrywa śnieżna jest na tyle stroma, by mogła osunąć się jako lawina. Wystarczająca stromizna to około 30%, czyli proporcje 1:2. Osoba, która nie wchodzi na taką pokrywę, ani nie przechodzi bezpośrednio pod nią, nie musi obawiać się lawiny. Jeśli będzie się przestrzegać tej zasady, można w zasadzie bezpiecznie poruszać się po górach, nawet jeśli ogłoszono zagrożenie lawinowe. Poza tym należy unikać wąskich dolin potoków, gdyż doświadczenia pokazują, że są one narażone na zejścia lawin.  

Sprzęt
Wszyscy, którzy chcą poruszać się po stromym i narażonym na lawiny terenie, powinni mieć ze sobą odpowiedni sprzęt i umieć się nim posługiwać. Najważniejszym elementem wyposażenia jest nadajnik lawinowy (kombinacja nadajnika i odbiornika), sonda lawinowa i łopata.
 








Źródło: Dagbladet






Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok