Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Wydarzenia

Sankthans 2015 – będzie się działo!

marysia@mojanorwegia.pl

23 czerwca 2015 12:43

Udostępnij
na Facebooku
Sankthans 2015 – będzie się działo!


Dzisiejsza noc będzie na pewno pełna wielkich ognisk – to jest przecież najważniejsza tradycja norweskiej nocy Świętego Jana.

Będąc w Norwegii podaczas nocy świętojańskiej, nie można zrezygnować z uczestnistwa w wielkim ognisku, które pozostaje dzisiaj najważniejszą tradycją od czasów pogańskich. Dzisiaj, zarówno w Polsce, jak i w Norwegii, jest to noc Świętego Jana, przypadająca na 23-24 czerwca, dwie doby po letnim przesileniu (w Norwegii podkreśla się, że jest to ważne święto ze względu na pamiątkę narodzin Jana Chrzciciela, który przyszedł na świat dokładnie pół roku przed Chrystusem). Gdzie możemy się udać, by przy ogniu świętować noc świętojańską?

Oslo 


Już o 16:00 rozpocznie się świętowanie Nocy Świętego Jana w Norsk Folkemuseum na świeżym powietrzu. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji: gry, tańce, koncert oraz wspólne grillowanie! Z kolei o godzinie 18:00 zabawa zacznie się na plaży Hvervenbukta. To wydarzenie skierowane się szczególnie dla Polaków - zapoznajcie się ze szczegółami zamieszczonymi tutaj. Będą koncerty i tradycyjne ognisko. To tylko dwie z wielu propozycji, które czekają na nas w Oslo. Wszystkie znajdziecie tutaj

Kristiansand 


W Kristiansand odbędzie się ogromne ognisko przy Tangen, a wokół niego - wiele atrakcji. Zabawa zacznie się o 18:00 od atrakcji przygotowanych dla dzieci, następnie będzie grill, śpiewy i występy. 

duże ognisko
fot. commons.wikimedia.org

Bergen 


Tutaj Noc Świętojańska odbędzie się na terenie Gamle Bergen Museum. Wieczór zaplanowany jest z myślą o całych rodzinach. Mile widziane są przebrania: za ducha, trolla lub czarownicę. Będzie oczywiście świąteczne ognisko oraz grill, oprócz tego zorganizowano między innymi warsztaty tworzenia kapeluszy dla czarownic, malowanie twarzy i przejażdżki wozem strażackim. 

Stavanger 


W Stavanger również zorganizowano rodzinny festiwal. Zabawa zacznie się już o 16:00, a o 18:00 zapłonie ognisko, będzie również grill! Z okazji letniego przesilenia można również wziąć udział w wycieczce nad Lysefjord. Szczegóły znajdziecie tutaj

Trondheim 


O godzinie 15:00 odbędzie się festyn na Sverresborg - będzie ognisko, tańce, zajęcia dla dzieci oraz jedzenia. W planach jest piknik oraz grill. Zorganizowano również mini-targ. Zabawa będzie trwała do 20:00. 

Tromsø 


Nad jeziorem Juksavatn odbędzie się rodzinna zabawa z okazji Nocy Świętojańskiej. Każdy przynosi trochę drewna na ognisko, jedzenie na grilla, no i dobry humor! W planach są zabawy i występy. 

Jonsok
fot. commons.wikimedia.org

Jeżeli chcemy rozpalić świętojańskie ognisko sami, musimy sprawdzić na stronie internetowej naszego okręgu oraz straży pożarnej, jakie są zasady rozpalania ognisk. Pamiętajmy, że w pobliżu płomienia nie mogą się znajdować materiały łatwopalne, budynki i rośliny. 

Norweskie święto Sankthans 


Noc Świętego Jana (Sankthans lub Jonsok) obchodzi się w Norwegii od setek lat. Jego najważniejszym sybolem jest ognisko. Dawniej, kiedy świętowano w pogańskiej Skandynawii letnie przesilenie, ogień miał odpędzić złe duchy. Z okresu przedchrześcijańskiego pozostała do dzisiaj magiczna aura Nocy Świętojańskiej. Niektóre młode dziewczyny zbierają tej nocy zioła i kładą je po poduszkę, żeby przyśnił im się przyszły mąż. Wszystkie zwyczaje świętojańskie zostały opisane w artykule "Noc Świętojańska"

Szwedzkie Midsommer 


Szwedzi również mają swoje zwyczaje na noc świętojańską, która ma tutaj silną tradycję. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, nie jest to noc Świętego Jana, ale właśnie noc letniego przesilenia. Tej nocy, tak jak w Norwegii, można wyśnić sobie przyszłego małżonka. Oprócz tego, stawiany jest słup majowy, wokół którego toczy się cała zabawa! Koniecznie przeczytajcie artykuł "Midsommer natt, czyli najważniejsze święto sąsiadów Norwegii", w którym zawarto wszystkie istotne obyczaje Szwedów. 

Polska Noc Kupały (Sobótka) 


Słowiańskie święto letniego przesilenia również przetrwało w Polsce do dzisiaj. Kościołowi nie udało się wykorzenić pogańskich zwyczajów, więc zamiast Nocy Kupały ustanowiono Noc Świętego Jana dwie doby później (23-24 czerwca). Obecnie więc patronem najdłuższego dnia w roku jest Jan Chrzciciel, zwany czasem Kupałą (nazwa pochodzi prawdopodobnie od rosyjskiej formy słowa "kąpiel"). 

Noc świętojańska
fot. wikipedia.org

Ogień, rośliny i wróżby 


Polskie i norweskie (a także szwedzkie) świętowanie ma kilka wspólnych mianowników. Pierwszymabcgallery.com z nich jest ognisko. Słowiańskie zabawy dookoła ognia miały oczyszczać i chronić przez złymi mocami oraz chorobami wszystkich zebranych. 

Drugim wspólnym elementem są kwiaty i zioła. W tradycji słowiańskiej dziewczęta plotły wieńce i puszczały je na wodę, by na drugim brzegu mogli je wyłowić chłopcy. W ten sposób dobierano się w pary. Do rana szukano w lesie kwiatu paproci, co miało oznaczać pomyślny los w przyszłości. 

Zarówno na terenie Polski, jak i Skandynawii, istniała dawniej tradycja wróżenia, które wiązało się z przyszłością, a przede wszystkim przyszłą miłością. Zazwyczaj wróżono z roślin lub ognia. 

Jak zamierzacie spędzić noc świętojańską - w stylu skandynawskim czy słowiańskim? Pamiętajcie, żeby przede wszystkim się dobrze bawić! 


Źródła: siste.no, visitoslo.com, visitbergen.com, kristiansand.kommune.no, regionstavanger.com, trdevents.no, troms.turistforeningen.no, alesund.kommune.no, wikipedia.org 
Zdjęcie frontowe: commons.wikmedia.org - Lviv National Art Gallery/abcgallery.com - public domain




Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok