
Sejm RP, Foto: wikipedia |
Art. 14. kodeksu wyborczego
§ 1. W celu przeprowadzenia wyborów do Sejmu i do Senatu, wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej tworzy się stałe obwody głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą, jeżeli na terenie obwodu przebywa co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieje możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu.
§ 2. Obwody głosowania, o których mowa w § 1, tworzy, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zagranicznych, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, określając ich liczbę oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.
§ 3. Obwody głosowania, o których mowa w § 1, wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy.
Każdy Polak przebywający poza granicami kraju by móc wziąć udział w wyborach musi być wpisany do spisu wyborców, a także zawiadomić o tym właściwego konsula najpóźniej do 15. dnia przed wyborami, co reguluje Art. 63 kodeksu wyborczego.
Art. 63. kodeksu wyborczego
§ 1. Zamiar głosowania korespondencyjnego może być zgłoszony właściwemu terytorialnie konsulowi do 15 dnia przed dniem wyborów.
§ 2. Zgłoszenie, o którym mowa w § 1, może być dokonane ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania, miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców - w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, a także oznaczenie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, o którym mowa w art. 65 § 1. W przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, zgłoszenie powinno zawierać numer innego ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, a także miejsce i datę jego wydania.
Konsul do 10. dnia przed wyborami prześle osobie, która się do niego uprzednio zgłosiła, pakiet wyborczy, w którym znajdzie się karta do głosowania, instrukcja głosowania, zaadresowana koperta zwrotna oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
Po wypełnieniu pakietu wyborca zobowiązany jest na własny koszt odesłać go do konsula. Konsul do 3. dnia przed wyborami musi przekazać otrzymane koperty zwrotne do obwodowej komisji wyborczej, gdzie trafią do urny. Koperty, które trafią do komisji po zakończeniu głosowania zostaną zniszczone.
Źródła: PAP, kodeks wyborczy
Reklama

To może Cię zainteresować
1