Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polacy w elicie turnieju matematycznego

Od 5 do 7 listopada w Trondheim odbywały się XX Zespołowe Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich "Baltic Way 2009". Jak co roku  uczestniczyły w nich zespoły z 11 państw (lub regionów): Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy (landy północne), Norwegia, Polska, St.Petersburg, Szwecja.



Delegacja polska wzięła udział w składzie:

  • Szymon Kanonowicz - wystąpił po raz kolejny

  • Anna Lewicka

  • Anna Piekarska,

  • Łukasz Rajkowski

  • Piotr Suwara

Za zespołowe rozwiązanie 20 zadań każda ekipa mogła zdobyć maksymalnie 100 punktów. W tym roku tylko drużynie z St.Petersburga udało znaleźć się w ścisłym maksimum, wgrywając z wynikiem 99 punktów. Na drugim miejscu z wynikiem 66 punktów znalazła się drużyna Polska, a trzecim drużyna z Finlandii uzyskując 65 punktów. Uczestnicy zawodów mogli zwiedzić Trondheim oraz zintegrować się rówieśnikami z innych krajów.

Pierwsze zawody matematyczne „Baltic Way” odbyły się w 1990 roku pomiędzy trzema republikami radzieckimi: Litwą, Łotwą i Estonią. Nazwa zawodów pochodzi od masowej demonstracji na rzecz niepodległości nadbałtyckich republik zorganizowanej w 1989 roku, kiedy to ponad milion ludzi stanęło trzymając się za ręce wzdłuż drogi łączącej Wilno z Rygą i Tallinem.

Dwa lata później zmiany polityczne umożliwiły zaproszenie do uczestnictwa w konkursie drużyn z innych państw nadbałtyckich (z Danii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji oraz delegację z miasta Petersburg (Rosja)). Zaproszono również drużynę z Islandii, gdyż państwo to jako pierwsze oficjalnie uznało niepodległość Litwy, Łotwy i Estonii. Od tego czasu zawody odbywają się co roku na początku listopada.

Delegacje na zawody są pięcioosobowe, uczestnicy zawodów muszą być w dniu zawodów uczniami co najwyżej szkoły średniej. Zawody są drużynowe, uczestnicy rozwiązują wspólnie przez cztery i pół godziny 20 zadań (po pięć z algebry, geometrii, kombinatoryki i teorii liczb). Zadania są punktowane po pięć punktów każde; w sumie można zdobyć 100 punktów.

Tylko jeden raz w historii całych zawodów został osiągnięty ten wynik — w 2001 roku zawody Baltic Way odbywające się w Hamburgu (Niemcy) wygrała drużyna z Izraela osiągając maksymalną liczbę punktów (co więcej, złożyli oni swoje prace znacznie przed czasem zakończenia zawodów). Izrael uczestniczył w zawodach Baltic Way po raz pierwszy, na specjalne zaproszenie gospodarzy.

Drużyna, która zwycięża w zawodach, otrzymuje puchar przechodni. Jury zawodów przyznaje czasem także wyróżnienia za wyjątkowo pomysłowe i eleganckie rozwiązania zadań.

Oto przykład jednego z zadań

W mieście przyszłości Baltic Way znajduje się szesnaście szpitali. Każdej nocy dokładnie cztery z nich pełnią dyżur. Czy można ustalić dyżury w taki sposób, by po upływie dwudziestu nocy każda para szpitali odbyła wspólnie dokładnie jeden dyżur?

Drużyny uzyskały następujące wyniki:


baltic_way.jpg

 

Foto: bw09.no

Napisz do autora:

Z Trondheim Gosia O.- gosia@mojanorwegia.pl

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok