Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Para książęca Monako wśród reniferów

 

 
 

Książę Monako Albert II (na zdjęciu) i jego niedawno poślubiona małżonka mają przyjechać w przyszły weekend do Kautokeino. Para książęca zamieszka w lavvo (namiot-szałas Samów) na Finnmarksviddzie i będzie uczyć się łapać renifery na lasso.


Książę Albert i księżna Charlene chcą dowiedzieć się więcej o hodowli reniferów i życiu pędzonym przez samskich hodowców reniferów na dalekiej północy. Książę od wielu lat ma przyjaciół wśród Samów z Finnmarku i Troms, a ci odwiedzali go w Monako.

Książę Albert miał przyjechać do Kautokeino i Północnej Finlandii już w ubiegłym roku, ale musiał odwołać wizytę z powodu śmierci ciotki. Tym razem ma nadzieję, że zaplanowany wyjazd się uda. Tyle tylko, że w międzyczasie w życiu księcia nastąpiły poważne zmiany - ożenił się - w związku z czym organizator otrzymał przedwczoraj wiadomość, że dostojny gość nie przybędzie sam.

- Otrzymaliśmy z Monako radosną wiadomość, że do Sápmi [nazwa Laponii w języku Samów] przyjedzie też księżna Charlene - potwierdza Anders Oskal z Międzynarodowego Centrum Hodowli Reniferów.


Nocleg w lavvo

Oskal wielokrotnie spotykał się z księciem Albertem i przekonał się, że ten ma dużą wiedzę o dalekiej północy. Książę martwi się skutkami zmian klimatycznych i chce dowiedzieć się więcej o ich wpływie na ekosystemy polarne.

Zgodnie z planem para książęca ma przylecieć do Hætty w Północnej Finlandii 25. marca i obejrzeć tam wyścigi reniferów. Potem goście pojadą do Kautokeino, gdzie przenocują w lavvo, samskim namiocie, wezmą udział w szukaniu i łapaniu reniferów na lasso, a potem w dyskusji z samską młodzieżą na temat zmian klimatycznych i w innych atrakcjach w Kautokeino. Książę z małżonką zobaczą też jak wyglądają zajęcia praktyczne w samskiej szkole średniej i szkole hodowli reniferów.

Gospodarzami wizyty są Światowy Związek Hodowców Reniferów (Verdensforbundet for Reindriftsfolk), Międzynarodowe Centrum Hodowli Reniferów (Internasjonalt Reindriftssenter) oraz gmina Kautokeino.


Globalne zaangażowanie

Podczas swojej wizyty w Finnmarku książę Albert wygłosi między innymi wykład o "Dostosowaniu się do zmian klimatycznych i ochronie przyrody Arktyki". Zarówno książę, jak i księżna angażują się w kwestie klimatyczne, ochronę przyrody i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju na całym świecie, skupiając się między innymi na bioróżnorodności.

To bardzo pozytywne, że światowi przywódcy, głowy państw kierują uwagę na północ, na zamieszkujące te rejony społeczności rdzenne i młodzież wywodzącą się z tych społeczności. Bardzo nas cieszy, że również księżna Charlene przyjedzie do Kautokeino. Chcemy pokazać Kautokeino jako żywy ośrodek rdzennych mieszkańców Arktyki, a hodowlę reniferów jako tradycyjny rodzinny i wędrowny "biznes" oraz styl życia pierwotnej ludności tych ziem - mówi Anders Oskal.


Źródło: Aftenposten

 


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok