3

Pieniądze wpłyną do Polski z tzw. Norweskiego Funduszu Finansowego. Choć środki pochodzą ze zobowiązań państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to aż 97% z nich to wkład Norwegii. Mają zostać przeznaczone na inwestycje związane z ochroną środowiska, zdrowia oraz zabytków kultury.
Podczas konferencji po podpisaniu umowy premier Donald Tusk mówił - O tym wsparciu Norwegów powinien pamiętać każdy, odwiedzając gdańską bazylikę Mariacką, Centralne Muzeum Morskie, zamek w Malborku czy korzystający z pomocy niejednego ośrodka medycznego wyremontowanego za pieniądze z tego mechanizmu.
Obaj premierzy mówili o polsko-norweskiej współpracy energetycznej. Wielokrotnie podczas wizyty podkreślano, że głównymi importerami norweskiej ropy i gazu są państwa członkowskie Unii Europejskiej. Wśród wymienianych grzeczności premier Tusk podziękował Norwegom także za dopuszczenie polskich firm do eksploatacji bogactw norweskiego szelfu kontynentalnego. Tymczasem Jens Stoltenberg ofiarował ze strony swojego kraju pomocy Polsce w wydobyciu gazu łupkowego.
Najważniejszym punktem programu była jednak wizyta w Stoczni Remontowej w Gdańsku, do której Jens Stoltenberg dostał się drogą morską. Na miejscu uczestniczył w uroczystościach budowy nowoczesnego, przyjaznego środowisku promu o napędzie gazowym dla norweskiego Torghatten Nord AS.
Jednostka typu LMG 120 jest czwartym z serii promów dla norweskiego armatora. Stocznia Remontowa od lat remontuje norweskie jednostki. W 2010 roku wyremontowała 31 statków norweskich armatorów, a w pierwszej połowie 2011 roku już 24.
MN, przegląd prasy
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
14-06-2011 14:30
0
-1
Zgłoś