Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
3
Skomentuj
Wydarzenia

Norwegowie gotowi na Libię


6 samolotów myśliwskich F16, które mają wziąść
udział w operacji wojskowej w Libi, wysłała Norwegia
Foto: wikipedia.org

Dziś o godzinie 11:40 z lotniska w Bodø wystartowało sześć samolotów F16, które mają wziąć udział w operacji wojskowej w Libii. Na razie 6 samolotów, 120 pilotów, techników, osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo leci na Morze Śródziemne. Do akcji przyłączyć się mają za kilka dni.

W dalszym ciągu nie wiadomo, gdzie norweskie samoloty będą stacjonować. Według rzecznika bazy w Bodø Brynjara Stordala, najbardziej prawdopodobnym miejscem jest Kreta. Drugą opcją jest Sardynia. Szwadron wysłany z Danii ma bazę na Sycylii, jednak powoli zaczyna brakować tam miejsca.

Załogi norweskie czekają kilkudniowe przygotowania przed wyruszeniem na misję. - Wiele rzeczy trzeba jeszcze przygotować i sprawdzić – mówił Stordal.

Norweskie samoloty są gotowe do przeprowadzenia ataku zarówno z powietrza, jak i z ziemi. Według planów norweska interwencja w Libii ma trwać do trzech miesięcy, lecz już teraz jet mowa o możliwości zmiany decyzji.

- Gadafi mówi, że wojna będzie trwać długo, czy Norwegia jest na to przygotowana?


- Musimy przyjąć odpowiedzialność nałożoną na nas przez rezolucję Rady Bezpieczeństwa z 1973 roku. Musimy wypełnić wyznaczoną dla nas misję – mówił Minister Spraw Zagranicznych Norwegii, Jonas Gahr Støre. Dodając jednocześnie, iż nie uważa, że Norwegia jest w stanie wojny.

Minister podkreślał, że Norwegia ma obowiązek bronić postanowień zawartych w rezolucji Rady Bezpieczeństwa oraz, że najważniejsza jest ochrona cywilów. Støre mówił ponadto, że według ustaleń żołnierze norwescy nie włączą się do akcji prowadzonej na lądzie.

- Rodzi się wiele pytań. Przed nami stoją ciężkie wybory, lecz alternatywa nie podjęcia żadnych działań jest jeszcze gorsza. Z tego powodu Norwegia chce uczestniczyć w działaniach i przejąć część odpowiedzialności – powiedział minister.

Źródło: nrk.no


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
G K
G K 21-03-2011 23:29

Broda, Ty pewnie wyznajesz wojenna doktryne made in ZSRR, wyslac 30 milionow piechurow zasypiemy ich onucami i walonkami a 25 milionow zrobimy posmiertnie bohaterami : ) Nie sztuka jest zwozic stamtad czarne worki, tylko po co? glupio to mozna w domu umrzec

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
polip polip
polip polip 21-03-2011 20:17

masz racje szuje norweskie i zlodziejskie

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas