Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Nie zgadzamy się na takie traktowanie!” Polki w Norwegii przeciwko zmianom w ustawie aborcyjnej Wydarzenia
Redakcja 09 kwietnia 2016
07:00

„Nie zgadzamy się na takie traktowanie!” Polki w Norwegii przeciwko zmianom w ustawie aborcyjnej

28
Skomentuj
Symbolem sprzeciwu stał się wieszak, narzędzie, którego używały, i nadal używają kobiety, do przerwania ciąży, kiedy nie mają dostępu do legalnych metod aborcji archiwum prywatne
Polki stracą prawo do samodzielnego decydowania o swoim życiu, jeśli projekt zmian w prawie aborcyjnym przejdzie, uważają organizatorki protestu pod polską ambasadą w Oslo.
Dzisiaj w Warszawie, Berlinie, Paryżu, Pradze, Dublinie i innych miastach Europy odbędą się protesty przeciwko planom zaostrzenia przepisów aborcyjnych w Polsce. Także  Norweżki i Polki mieszkające w Norwegii przyłączą się do akcji. 

– Obowiązująca w Polsce tzw. ustawa antyaborcyjna to wynik porozumienia zawartego pomiędzy państwem polskim i kościołem katolickim, nazywanym często kompromisem. Te przepisy już w tej chwili są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie, obok Irlandii. Uderzają w kobiety, odbierając im prawo do samodzielnego decydowania o swoim życiu ­– mówi jedna z organizatorek protestu przed Ambasadą RP w Oslo, w której zeszłej niedzieli wzięło udział około 20 polskich i norweskich feministek.
Wyjście z Kościoła Mariackiego

PIERWSZA AKCJA. DZIEWUCHY DZIEWUCHOM - TRÓJMIASTOhttps://www.facebook.com/groups/938779079568714/?fref=ts

Posted by Kamila Chomicz on Sunday, 3 April 2016

Prawna dyskryminacja

Autorem projektu zmian jest Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, który w najbliższych dniach rozpocznie ogólnopolską zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy niemal całkowicie zakazującej aborcji.

Obecnie aborcja w Polsce jest dopuszczalna w trzech przypadkach: gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa, np. gwałtu, gdy zagraża zdrowiu lub życiu kobiety, oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. 

W propozycji „Stop aborcji” z ustawy usunięte są te trzy wyjątki aborcyjne. Usunięcie ciąży miałoby być dozwolone tylko w jednym przypadku – gdy ciąża bezpośrednio zagraża życiu matki. W innych sytuacjach aborcja skutkowałaby więzieniem od 3 miesięcy nawet do 5 lat. Według inicjatorów te zmiany zniosą „prawną dyskryminację ludzi w prenatalnym okresie ich rozwoju”. Według przeciwników – odbiorą kobietom prawo do decydowania o sobie.
Niektóre zmiany w prawie proponowane przez instytut Ordo Iuris.
Niektóre zmiany w prawie proponowane przez instytut Ordo Iuris. ordoiuris.pl
– Projekt ten zmusza kobiety do rodzenia dzieci z gwałtu, dzieci nieuleczalnie chorych, nie mających szans na przeżycie, a także do kontynuowania ciąży pomimo zagrożenia zdrowia kobiety – mówią organizatorki demonstracji w Oslo, które chcą pozostać anonimowe ze względu na gorącą atmosferę panującą wokół tego tematu w Polsce i w środowisku Polonii. – Nie zgadzamy się na takie traktowanie. Uważamy, że Polki są pełnoprawnymi obywatelkami i mają prawo, tak samo jak Norweżki, samodzielnie decydować o tym, kiedy, z kim i ile chcą mieć dzieci. 

Premier Beata Szydło zapowiedziała wcześniej, że jeżeli projekt wpłynie do Sejmu, to rząd będzie nad nim pracować. Pytana w poniedziałek mówiła jednak, że w tej chwili rząd nie pracuje nad takimi zmianami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kesja S
Kesja S 29-09-2016 10:22

Nie wiem co, tu komentowac. Nie poruszamy sie tutaj w sferze wiary i sumienia a biologii i semantyki. Pan celowo uzywa okreslenie dziecko, na zygote i zarodek. Wiec czy komentujacy najpierw maja tlumaczyc Panu od podstaw biologie, czy zdemaskowac celowa zamiane pojec.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
HeartB
HeartB 10-04-2016 17:44

Magnes1 napisał:
Dyskusja bzdurna i bezcelowa. Polski rząd nie pracuje nad zmianą przepisów w omawianym zakresie... A cala p
Polska niczym innym sie nie zajmuje tylko protestami i placzem nad czyms czego nie ma.... Ludzie opamietajcie sie! Jestescie wkrecani w bezprzedmitowa dyskusje...!To typowa wrzutka dziennikarska i służb specjalnych odwracając uwagę od ważnych, bieżących spraw...

------
Rzad nie musi w PL nad niczym pracowac. Wystarczy, ze tylko cos sie zalegnie w czerepie bezzebnego monstrum z Zoliborza i tylko patrzec jak manekiny zaczna swoj dance macabre.....

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Magnes1
Magnes1 10-04-2016 15:18

Dyskusja bzdurna i bezcelowa. Polski rząd nie pracuje nad zmianą przepisów w omawianym zakresie... A cala p
Polska niczym innym sie nie zajmuje tylko protestami i placzem nad czyms czego nie ma.... Ludzie opamietajcie sie! Jestescie wkrecani w bezprzedmitowa dyskusje...!To typowa wrzutka dziennikarska i służb specjalnych odwracając uwagę od ważnych, bieżących spraw...

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marek2122
Marek2122 10-04-2016 13:58

W tym co piszesz zapominasz o tym że dajesz prawo do życia tylko matce dziecka. Dziecko nie jest "czymś" tylko KIMŚ. W czym jest jego wina że poczęło się w taki a nie inny sposób? A może dla odmiany posłuchałbyś co mają do powiedzenia ludzie którzy urodzili się, , pomimo tego że pierwszym zamiarem ich matek była aborcja? Łatwo jest decydować za kogoś kto nie może się bronić. A co do tych księży o których piszesz to pamiętaj że Chrystus powiedział :" Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie"Mt 23,3.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
krzysztof ignaszak
krzysztof ignaszak 10-04-2016 13:46

bb

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Cortez1 N
Cortez1 N 10-04-2016 10:55

cysiek4 napisał:
skoro niemieckie media robia w Polsce prowokacje znaczy sie ze wszystko idzie w dobra strone
Polacy są jednak czujni i każdy zły głos z zagranicy czy nagonkę 4x przemyślą nim uznają ją za pewnik.Polska która wstaje z kolan przeraża Niemcy

--------
Cysiek33, mnie przeraza mysl, ze zakaz badan prenatalnych bedzie prowadzil do masowych urodzin takich mentalnych kuriozow jak ty. A ile pior strusi na ich lby, udajace husarzy, sie zmarnuje.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas