Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Mija 70. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

To było 17 września 1939

Dziś mija 70. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Atak był zgodny z tajnym protokołem radziecko-niemieckiego Paktu Ribbentrop-Mołotow i złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku

Rosjanie zaatakowali 17 września 1939 roku o szóstej nad ranem. Wcześniej przekazali polskiemu ambasadorowi Wacławowi Grzybowskiemu notę stwierdzającą, że "państwo polskie i jego rząd przestały faktycznie istnieć". Wacław Grzybowski wspominał po latach w Radiu Wolna Europa ten dzień, kiedy to około 2-giej nad ranem otrzymał telefon z sekretariatu wiceministra spraw zagranicznych Związku Radzieckiego, Władymira Potiomkina. Poproszono go wówczas o szybki przyjazd. "Byłem przygotowany na złe wiadomości, ale te, które na mniej czekały, były jeszcze gorsze" - mówił ambasador.

Generał Felicjan Sławoj-Składkowski, który we wrześniu 1939 roku pełnił funkcję premiera, wspominał po latach na antenie Radia Wolna Europa wydarzenia kampanii wrześniowej. Podkreślał, że Polska została zostawiona sama, wobec agresji ówczesnych potęg - hitlerowskiej i sowieckiej.

Zdzisław Ciesiołkiewicz, który podczas ataku sowietów mieszkał w Sokołowie Podlaskim wspomina, że wydarzenia z 17 września były dla wszystkich ogromnym szokiem.

Tadeusz Czerkawski, który w późniejszych latach wojny walczył w Armii Władysława Andersa, wspominał wejście żołnierzy Armii Czerwonej do Białegostoku.


Współpraca sowiecko - niemiecka. Guderian i Kriwoszerin Brześć 23.09.1939. Źr.wikipedia. Historycy są zgodni, że dla Stalina i jego współpracowników była to osobista zemsta za klęskę najazdu na Polskę w 1920 roku. Stanisław Matkowski ze Stowarzyszenia Kombatantów Polskich wspominał, że dla polskich żołnierzy atak sowiecki było ogromnym zaskoczeniem. Jego oddział stacjonował na granicy polsko – radzieckiej.


Irena Kaliściak wspominała, jak Sowieci wkroczyli do jej rodzinnego miasteczka Śniadowa koło Łomży.Gdy Armia Czerwona wkroczyła na polskie terytorium, profesor Władysław Stążka, miał 16 lat. Kilka lat temu wspominał, że 17 września 1939 roku był jeszcze na wakacjach.

Po sowieckiej agresji do niewoli trafiło według różnych źródeł, od 200 do 250 tysięcy polskich żołnierzy. Już we wrześniu 1939 roku mordowano polskich jeńców.

Wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły, według różnych szacunków, od 550 tysięcy do blisko półtora miliona Polaków. W 1959 roku generał Władysław Anders apelował o ustalenie, co stało się z Polakami, wywiezionymi kilka tysięcy kilometrów na wschód.

Podczas inwazji na Polskę Rosjanie użyli ponad 4 tysięcy czołgów, 1800 samolotów i 9 armii w sile półtora miliona żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić jedynie ponad 300 tysięcy.


Źródło:(IAR)

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok