
Dziś 1 maja obchodzimy - Święto Pracy. Ten dzień jest symbolem walki z wyzyskiem pracowników i nierównościami społecznymi. Święto Pracy zostało ustanowione w 1889 roku przez II Międzynarodówkę.
Postanowiono upamiętnić w ten sposób ofiary zamieszek robotniczych, do których doszło właśnie 1 maja 1886 roku w Chicago
Początek roku 1886 upłynął w Chicago, a także w całym stanie Illinois, pod znakiem protestów robotniczych. Domagano się 8-godzinnego dnia pracy i poszanowania godności pracowników. 1 maja doszło do tragedii. Strajk robotników rzeźni miejskich w Chicago został brutalnie spacyfikowany przez policję bez wyraźnego powodu. Władze miasta, obawiające się socjalistycznych haseł i nadmiernych emocji społecznych, miały nakazać stłumienie demonstracji bez względu na straty. W akcji sił porządkowych zginęło kilkaset osób.
W Polsce święto obchodzone było po raz pierwszy w 1890 r. W czasie PRL-u było jednym z ważniejszych świąt państwowych. Tego dnia odbywały się pochody pierwszomajowe, w których udział był często obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Po roku 1989 manifestacje partii lewicowych i organizacji robotniczych są nadal organizowane każdego 1 maja. Często dochodzi podczas nich do starć demonstrantów z organizacjami skrajnej prawicy. 1 maja wciąż jest dniem wolnym od pracy.
Obecnie, po upadku PRL, dzień 1 maja nie posiada wielkiej estymy wśród Polaków. W większości miast lewica organizuje, co prawda uroczystości, jednak nie cieszą się one dużym zainteresowaniem. Dla większości z nas ten dzień otwiera długi majowy weekend, a do jego symboliki podchodzi się przeważnie z obojętnością.
Źródło:dlastudenta.pl

To może Cię zainteresować