Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Konferencja oświatowa dla nauczycieli polskich - Sztokholm 23-25 kwietnia 2010


Foto: MN

W dniach 23-25 kwietnia 2010 odbyła się „Konferencja oświatowa dla nauczycieli polskich”, w której interesy oświaty polonijnej w Norwegii reprezentowały Iwona Ślusarczyk i Hanna Sand z Polskiej Szkoły Sobotniej w Oslo.

Konferencja organizowana była przez Wydział Konsularny Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Sztokholmie we współpracy ze Szwedzkim Urzędem Szkolnictwa (Skoleverket), Zrzeszeniem Organizacji Polonijnych w Szwecji, Związkiem Nauczycieli Polskich w Szwecji, Szkolnym Punktem Konsultacyjnym oraz Polską Szkołą Sobotnią w Goteborgu.

Program konferencji obejmował wystąpienia:

- Anny Österlund Dyrektor ds. Edukacji (Skoleverket), która przedstawiła aktualna sytuacje z zakresie nauczania języków ojczystych w Szwecji.

- Matsa Wennerholm (Pełnomocnik szweckiego Urzędu Szkolnictwa ds. nauczania języków ojczystych), który przedstawił sytuację „Nauczyciela języka polskiego w kontekście szwedzkiej szkoły - pomoc w języku ojczystym dla uczniów nowoprzyjezdnych”, poparty dyskusją z udziałem Joachima Götza, Dyrektora Centrum Nauczania Języków Ojczystych w Sztokholmie (Sprakcentrum).

-  Katarzyna Baumann  (certyfikowany trener/edukator/pedagog) przedstawiła psychologiczne aspekty pracy z dzieckiem-emigrantem, problemy i metody ich rozwiązywania.

- Elżbieta Stencel (certyfikowany trener/Kierownik Szkoły Polskiej w Sztokholmie) przeprowadziła „Warsztat pracy nauczyciela” z uwagą na emisje głosu, zachowanie asertywne oraz komunikację werbalną jako podstawy kompetencji psychologicznej, rozwiązywanie konfliktów, stres i wypalenie zawodowe oraz zarządzanie sobą w czasie.

- Pozostałe kraje skandynawskie przedstawiły sytuację szkolnictwa polonijnego ze zwróceniem szczególnej uwagi na naukę języka polskiego jako ojczystego.

24 kwietnia 2010 na zebraniu założycielskim powołano do życia Skandynawskią Unię Oświaty Polonijnej. Przyjęto treści zawarte w liście intencyjnym wystosowanym do skandynawskich organizacji oświatowych oraz wybrano tymczasową Radę Unii.

Koleżance Iwonie Ślusarczyk (Norwegia) powierzono zadanie zwołania Forum Unii.

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok