Foto: Christopher Furlong/Getty Images |
Jak donosi dziennik flamandzki dziennik „De Standaard" śnieg jest powodem opóźnień w ruchu ulicznym. Przez minusowe temperatury śnieg będzie leżał na drogach i może być niebezpiecznie ślisko.
W Limburgii zaczęło padać około 16. Fala śniegu przesunęła się w kierunku osi Antwerpia - Bruksela, co spowodowało utrudnienia w ruchu, pod względem widoczności i komfortu jazdy. Późniejsze opady uratowały jednak Belgów od korków w wieczornych godzinach szczytu.
Inaczej sytuacja wyglądała w Warszawie, gdzie padało od rana, przez co powrót do domu w godzinach popołudniowo-wieczornych stał się prawdziwą katorgą.
A padać będzie też w nocy z poniedziałku na wtorek. W Belgii temperatura spaść może nawet do -8 stopni. Od wtorku duże różnice ciśnień, w wyniku, których spodziewane są duże zamiecie śnieżne i silny wiatr.
W Holandii poniedziałkowy wieczór okazał się być bardzo uciążliwy dla kierowców. Według „NRC Handelsblad" - wieczorny korek został uznany za najgorszy w historii - 900 kilometrów nieprzejezdnych ulic. Największy korek poranny w Holandii odnotowano 8 lutego 1999 roku i liczył 975 kilometrów długości.
Sprawdź wiadomości o natężeniu ruchu drogowego w Norwegii
W Norwegii śnieg sparaliżował drogi w południowej i wschodniej części kraju już w niedzielę. - Wielu ludzi jest zirytowana, kiedy nie idzie jechać prosto przed siebie. Ale w takie dni nie można nic zrobić, tylko próbować jechać ostrożnie - mówi Nils Jacob Aae w NPRA/
Temperatury nieco wcześniej spadły poniżej zera. - Nie jest często widzieliśmy tak niskie temperatury w listopadzie. W ubiegłym roku trzeba było czekać do połowy grudnia - mówi meteorolog Øyvind Johnsen z norweskiego w Instytutu Meteorologicznego.
W Røros było już poniżej 30 stopni, podczas gdy innych górskich rejonach w kraju temperatura spadła do minus 20-25 stopni. W północnej Norwegii pogoda idzie w przeciwną stronę. Temperatury są nieco łagodniejsze, a wzdłuż wybrzeża pada deszcz. Kolejne dni meteorolodzy zapowiadają nadal bardzo mroźne z temperaturą rzędu minus 10-15 stopni, a nocami i o porankach nawet do minus 20 stopni.
Jak zabezpieczyć się podczas śnieżyc:
1. Należy na bieżąco usuwać nadmiar śniegu z ulic i chodników, aby przechodnie nie łamali kończyn i aby przejście było drożne.
2. Konieczne jest usuwanie dużych ilości śniegu z dachów budynków, zwłaszcza o wielkiej powierzchni, ponieważ ciężar mokrego, a następnie zbitego śniegu może spowodować zawalenie się dachu, a nawet całego budynku.
3. Podczas podróż samochodem należy zmniejszyć prędkość jazdy i dostosować ją do warunków atmosferycznych panujących na drodze. Należy również włączyć światła i bacznie obserwować drogę oraz pobocze.
4. Należy wcześniej niż zwykle wyjechać do pracy lub szkoły, ponieważ możliwe są większe korki.
5. Piesi i rowerzyści znajdujący się na poboczu powinni założyć odblaskową kamizelkę, aby być widocznym.
6. Jeśli wybieramy się w podróż lotniczą, należy zorientować się czy z powodu śnieżycy nie zostanie odwołany lub przełożony nasz rejs.
Jak zabezpieczyć się podczas mrozów:
1. Należy bardzo ciepło się ubierać, ponieważ przy temperaturze poniżej minus 10 stopni może następować bardzo szybkie wychłodzenie organizmu, a następnie odmrożenia, a nawet zamarznięcie i śmierć.
2. Przy silnych mrozach należy ograniczyć do minimum przebywanie na powietrzu.
3. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ powoduje on rozszerzenie naczyń krwionośnych i intensywny ubytek wody oraz ciepła z organizmu, a następnie wychłodzenie i odmrożenia.
MN/iLogic Media
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować