Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Debata NATO w Chateau Neuf


Uczestnicy debaty na temat NATO
Foto: regjeringen.no

Czy potrzebujemy NATO w XXI. wieku?" Na to pytanie próbowano odpowiedzieć w ramach debaty na temat polityki bezpieczeństwa, w środę wieczorem w studenckim klubie Chateau Neuf Oslo.


Około 150 uczestników w różnym wieku wzięło udział w debacie prowadzonej przez Aslak Nore, na temat różnych perspektyw i znaczenia NATO w przyszłości.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony, Roger Ingebrigtsen, zakłada się, że NATO jest niezbędnym warunkiem dla norweskiej polityki bezpieczeństwa i obrony, a Europa jest o bardziej spokojna niż bez sojuszu. „Ważne jest, by nie lekceważyć pozytywnych rzeczy, które zdarzyły się w dziedzinie rozbrojenia po zakończeniu zimnej wojny ", powiedział Ingebrigtsen.


Torstein Dahle, ze partii Czerwonych stwierdził, że nie potrzebujemy NATO więcej. „NATO zmienia się z sojuszu obronny w amerykańskie narzędzie ataku, a to niszczy sojuszu."

Dahle podkreślił, że członkostwo Norwegii NATO oraz udziału w operacjach sprawia, że Norwegia staje się celem terrorystów, a żołnierze przestępcami.
 

Paal Sigurd Hilde
  z Instytutu Studiów Obrony powiedział, że to zbyt proste, by stwierdzić, że NATO jest instrumentem Stanów Zjednoczonych. „Fakt, że NATO nie uczestniczyło wojnie Iraku w, 2003 r., ale zmieniło to się po 11 września i amerykanie zmienili taktykę.„

Przewodnicząca ds. zwalczania zbrojeń jądrowych, Stine Rødmyr
 jest zaniepokojona rozmieszczeniem taktycznej broni jądrowej w Europie sił NATO.

„NATO musi odejść od doktryn operacyjnych i przestać rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej w Europie. W nowej administracji USA i rezolucji ONZ w sprawie świata wolnego od broni jądrowej znalazły się warunki, że NATO ma podjąć kroki we właściwym kierunku", powiedziała Rødymr.

Następne wydarzenie


Debata „Gzie jest UE?" jktóra est częścią " projektu UDI "Refleks, promowania polityki zagranicznej Norwegii. Udział w niej weźmie minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Store oraz Carl Bilet.


Spotkanie odbędzie się w piwnicy z Uniwersytetu w Oslo we wtorek 16 listopada o godz.
 18.30.

Moja Norwegia/Regjeringen
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok