5 lat po zamachach Breivika: ostatnie SMS-y ofiar i nowe centrum pamięci na wyspie Utøya

Na wyspie zginęło 69 osób. Najmłodsza miała 14 lat wikimedia.org - Paalso - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
– Początkowo chcieliśmy doszczętnie zburzyć dawną kawiarnię, gdzie tyle naszych kolegów zostało pozbawionych życia. Jednak nie zgodziły się na to rodziny ofiar. Teraz to teren stanie się ważną częścią tego, czym będzie nowa Utøya – miejsce nauki dla kolejnych pokoleń. Przestrogą, aby zdarzenia podobne do tych sprzed pięciu lat nie miały miejsca w przyszłości powiedział Mani Hussaini, przewodniczący młodzieżówki Partii Pracy odpowiedzialnej za zagospodarowanie wyspy.
Jedna ofiara = jedna kolumna
– Wybraliśmy tę nazwę, bo mimo że jest to miejsce w którym zginęło tyle osób, było to równocześnie schronienie dla wielu innych, którzy mogli się tu ukryć i dzięki temu przeżyć.
Drewniana konstrukcja ma symbolizować osoby zastrzelone na wyspie.
Ostatnie SMSy
Benedichte Vatndal Nilsen miała 15 lat. Zanim została zastrzelona, napisała do swojej matki:
Nieważne, co się stanie, mamo, pamiętaj, że cię kocham.
Kocham was najbardziej na świecie. Jesteście najlepszymi rodzicami.
– Te wiadomości są bardzo poruszające, ale ważne jest, żeby je pokazać, jak to wyglądało od środka, co przeżywali wówczas ludzie na wyspie i czym chcieli się podzielić z bliskimi – powiedzał Mani Hussain.
77 ofiar
22 lipca 2011 roku Anders Breivik podłożył bombę w Oslo przy Regjeringskvartalet przed biurem premiera oraz innymi budynkami rządowymi. Eksplozja zabiła 8 osób i raniła kilkanaście innych. Następnie w przebraniu policjanta udał się na wyspę Utøya, gdzie odbywał się obóz dla młodzieży zorganizowany przez młodzieżówkę Partii Pracy. Uzbrojony mężczyzna otworzył ogień do przebywającej tam młodzieży. Zginęło tam 69 osób.
To może Cię zainteresować
22-07-2016 19:42
0
-2
Zgłoś
22-07-2016 15:14
1
0
Zgłoś