reklama | kup tutaj »

Wystawa "Pełno ich nigdzie"

Powrót
Wystawa "Pełno ich nigdzie"

Edukacyjna wystawa plenerowa Pełno ich nigdzie


Wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz HL-senteret poświęconej przywracaniu pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej.
Ekspozycja potrwa od 7 września do 3 października przed siedzibą Holocaust Senteret

Wystawa jest przygotowana jest w dwóch wersjach językowych: norweskiej oraz angielskiej.

Po 2000 roku w na ścianach budynków w polskich miastach powstały dziesiątki wielkoformatowych grafik upamiętniających polskich Żydów. Większość z nich została zaplanowana jako rodzaj wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach. Powstawanie murali jest rodzajem buntowniczej reakcji na pasywność, na długie lata wyparcia żydowskiej obecności z polskiej świadomości, jej zapomnienia i przemilczenia. Popularność murali jest na tyle duża, że miliony Polaków na co dzień, chcąc nie chcąc, obcuje z nieobecnymi Żydami. Murale, wymagające wielu godzin przemyśleń, przygotowań i pracy, są odpowiedzią na antysemickie graffiti, które cechuje spontaniczność i bezrefleksyjność. Graffiti uderza w wyimaginowanych Żydów, murale odnoszą się zaś do konkretnych osób i wydarzeń - są kroniką żydowskiego życia w Polsce. Umiejętnie sięgającą również po nowoczesne i masowe narzędzia w opowiadaniu o przeszłości.

Wystawa stanowi zwieńczenie licznych projektów realizowanych przez Muzeum POLIN we współpracy z partnerami norweskimi w ramach Grantu Bilateralnego z Funduszy norweskich.

Gość
Wyślij


Kategoria

Wycieczki

Data

2017-09-07 2017-10-03

Lokalizacja

Villa Grande

Oslo
Huk Aveny 56

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok