"W-Gallery/02" - polscy i skandynawscy artyści w Gdańsku

Powrót
"W-Gallery/02" - polscy i skandynawscy artyści w Gdańsku

Gdańska galeria sztuki „Warzywniak” zaprasza na wernisaż wystawy „W-Gallery/02”. To już druga odsłona projektu prezentującego prace artystów skandynawskich i polskich

Celem projektu jest pokazanie dokonań polskich i norweskich twórców w kraju i za granicą. Wystawa łączy w sobie odmienne wizje malarstwa i różnorodne podejście do rzeźby. Spotkanie artystów pochodzących z różnych krajów daje możliwość wymiany myśli, doświadczeń i wzajemnych inspiracji. Na wystawie zaprezentowane będą m.in. prace inspirowane mitologią i folklorem. Nie zabraknie również dzieł o tematyce społecznej.

Zbigniew Wąsiel, pomysłodawca wystawy i członek Norsk Bildehoggerforening, jest bardzo silnie związany z Norwegią. Wiele lat temu wybrał jednak bycie gdańszczaninem. W swoich pracach zwraca również uwagę na uczucia towarzyszące emigracji, które mogą mieć wpływ na tworzoną sztukę.

Uczucia związane z emigracją i oderwaniem od korzeni stały się w końcu inspiracją do zorganizowania cyklu wystaw pod nazwą „W-Gallery”. „W” nawiązuje do nazwiska artysty, a galeria jest pewnego rodzaju „pomostem” między starą i nową ojczyzną.

– Każdy emigrant żyje w rozdwojeniu. Z jednej strony musi odnaleźć się w miejscu, w które rzucił go los. Z drugiej, bezustannie wspomina utraconą „szczęśliwą krainę dzieciństwa”. I nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by odczuwać ten stan – mówi Andrzej Stelmasiewicz, szef Galerii Sztuki „Warzywniak”

Na wystawie będzie można oglądać prace polskich i skandynawskich artystów. Polacy biorący udział w wystawie to malarze: Danuta Joppek i Przemysław Łopaciński oraz rzeźbiarze: Marta Branicka, Grażyna Tomaszewska-Sobko, Eugeniusz Szczudło i Zbigniew Wąsiel. Skandynawię reprezentować będzie Elisabeth de Lunde i Ross Kolby z Norwegii oraz Anne Gyrite Schütt z Danii.

Szczegółowe biogramy artystów można znaleźć tutaj.

Wystawę będzie można oglądać do 03.02.

Gość
Wyślij

Kategoria

Wystawy i wernisaże

Data

2016-01-22 2016-02-03

Czas

18:00

Lokalizacja

Galeria Warzywniak

Gdańsk
Opata Jacka Rybińskiego 25 80-320 Gdańsk Oliwa

Zainteresowani


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok