Warsztaty muzyczne „Cisza również jest muzyką”

Powrót
Warsztaty muzyczne „Cisza również jest muzyką”

W sobotę 4 lutego uczniowie Polskiej Szkoły w Bergen, od klasy I po gimnazjum w ramach zajęć lekcyjnych wezmą udział w godzinnych warsztatach muzycznych pod hasłem „Cisza również jest muzyką”.

Warsztaty poprowadzi Pan Marcin Dominik Głuch, kompozytor, pianista, dyrygent i antropolog kultury. Jest on propagatorem polskiej muzyki fortepianowej. Podróżuje z koncertami po całym świecie. Jest też autorem wielu publikacji naukowych poświęconych antropologii polskiej kultury muzycznej w Szwecji. Prace te odnaleźć można m.in. w Bibliotece Instytutu Polskiego w Londynie oraz Królewskiej Bibliotece w Sztokholmie.

Uczniowie zostaną podzieleni na grupy. W czasie zajęć poznają interesujące ćwiczenia i zabawy, które pozwalają wyzwolić potrzebę improwizacji. Praca nad wyobraźnią przy wykorzystaniu elementów muzyki, w tym ciszy może pobudzić w dzieciach chęć lepszego wsłuchania się w otaczający nas świat. Uczestnicy warsztatów będą również mieli okazję do skomponowania swojego muzycznego dzieła.

Po zajęciach o godz. 15 dzieci i młodzież ze szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami wezmą udział w koncercie pianistycznym w wykonaniu Pana Marcina Dominika Głucha. Tym razem cisza zamieni się w falę polsko-norweskich kompozycji. Pianista zagra m.in. słynną suitę „Peer Gynt” pochodzącego z Bergen kompozytora Haralda Sæverud.

Jednocześnie szkoła będzie gościć marynarzy z ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko”, który przypływa do Bergen na dwutygodniowe szkolenia w ramach tzw. „TG-17” (Task Group-17). Goście poprowadzą lekcję z młodzieżą z Polskiej Szkoły w Bergen, a za tydzień rozegrają mecz siatkówki z reprezentacją norweskiej Polonii. Warto dodać, że to nie pierwsza wizyta marynarzy ORP w szkole. Gościliśmy już m.in. delegację ORP Xawery Czernicki. Przedstawiciele Polskiej Szkoły odwiedzili też marynarzy na okrętach - ORP Kaszub, ORP Xawery Czernicki i ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” podczas poprzedniej wizyty tego okrętu w Bergen. Współpraca z Marynarką Wojenną jest możliwa dzięki pasji i zaangażowaniu jednego z rodziców – Marcina Tomasika.

Gość
Wyślij

Kategoria

Imprezy familijne

Data

2017-02-04

Czas

09:50

Cena wstępu

za darmo

Lokalizacja

Polska Szkoła w Bergen

Bergen
Polska Szkoła w Bergen

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok