„Trud i zwątpienie” – polscy jeńcy wojenni w Norwegii

Powrót
„Trud i zwątpienie” – polscy jeńcy wojenni w Norwegii

„Trud i zwątpienie” – polscy jeńcy wojenni w Norwegii


W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą zakończenia bitwy pod Narwikiem Ambasada RP w Oslo zaprasza do zapoznania się z informacjami na temat wystawy „Trud i zwątpienie”, poświęconej polskim jeńcom wojennym w Norwegii.

28 września w Narwiku oraz 14 października 2021r w Gdyni otwarto wystawę poświęconej polskim jeńcom wojennym i pracownikom przymusowym wywiezionym w latach 1942-1945. do niemieckich obozów prac w Północnej Norwegii. Wystawa „Trud i Zwątpienie” jest efektem współpracy norweskiego badacza Michaela Stokke z Centrum w Narwiku z p. Andrzejem W. Święchem oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

W marcu 1942 r. do Norwegii przybyła pierwsza grupa polskich jeńców wojennych. W okresie okupacji hitlerowskiej było ich 1722, podzielonych w ramach 3 batalionów roboczych (nr 41, 28 i 30). Niewystarczająca siła robocza, wobec ambitnych planów budowy licznych fortyfikacji, rozbudowy kolei i dróg w północnej części kraju, spowodowała, że już rok później, w 1943 r. do kraju fiordów zaczęto sprowadzać także polskich cywilnych pracowników przymusowych. Do końca wojny było ich około 3500, w tym 119 kobiet.

Wystawa „Trud i zwątpienie” skupia się na Polakach wywiezionych do Północnej Norwegii, głównie do Nordland. Opowiada historię wielu z nich, od dostania się do niewoli lub rekrutacji w niemieckiej firmie, poprzez drogę do Norwegii i pobyt w tamtejszym niemieckim obozie pracy, ucieczce lub wyzwoleniu w maju 1945 r. kończąc.

Obecnie wystawę w Norwegii można oglądać w oddziale Muzeum Helgeland, znajdującym się w pomieszczeniach dawnej baterii wybrzeżnej w Grønsvik, z kolei od 18 czerwca będzie ona eksponowana w oddziale Nordlandsmusset, w dawnej baterii „Dietl” na wyspie Engeløy. Polska część wystawy obecnie jest eksponowana w Malborku, gdzie pozostanie do końca października 2022 r., skąd następnie trafi do Torunia (oddziału Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy).

Źródło: Ambasada RP w Oslo

Gość
Wyślij

Kategoria

Wystawy i wernisaże

Data

2022-05-25

Lokalizacja

Grønsvik Kystfort Helgelandmuseum avdeling Lurøy

Stokkvågen
Aldersundveien 154

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok