Święto polskiej kultury i sztuki współczesnej nad fiordami: festiwal We Do

Powrót
Święto polskiej kultury i sztuki współczesnej nad fiordami: festiwal We Do

Święto polskiej kultury i sztuki współczesnej nad fiordami: festiwal We Do


Między 15 a 19 września już po raz trzeci nad fiordami odbędzie się Festiwal Polskiej Kultury i Sztuki Współczesnej We Do. W tym roku organizatorzy wypełnili pięć dni warsztatami, koncertami i pokazami filmowymi, którymi chcą przyciągnąć nie tylko polską, ale i międzynarodową publiczność.

Wszystkie wydarzenia III edycji, której hasłem przewodnim są „Tolerancja i Równość”, będą bezpłatne i odbędą się w Oslo. Gotowi na aktywne połączenie tradycji i nowoczesności z We Do? Sprawdźcie, co czeka na was w harmonogramie imprezy 2021.

Podróż do wspomnień z dzieciństwa

W tym roku organizatorzy szczególnie zachęcają do udziału w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez polskich twórców. Uwaga: zapisy kończą się 2 września.

W dniach 17-19 września pod nazwą „Obrazośnienie” odbędą się zajęcia z samorozwoju z Patrycją Mastej, podczas których uczestnicy zagłębią się we wspomnienia z dzieciństwa.


Warsztaty mają stanowić podróż, która zabierze uczestników „do wewnątrz” i pomoże im zrozumieć i wyrazić siebie poprzez obrazy. Uczestnicy będą mieli okazję uruchomić swoje zmysły i intuicyjnie odkryć nowe sposoby komunikacji, a dzięki swego rodzaju wizualnemu alfabetowi – obrazom stworzonym przez Patrycję Mastej – pobudzić myślenie metaforyczne i pozwolić sobie na swobodę artystycznej wypowiedzi. Efektem procesu będzie stworzenie własnej kompozycji, którą autor i grupa spróbują zinterpretować. Warsztaty będą się odbywać w godzinach 12.00-18.00. Wcześniejsze doświadczenia twórcze nie są wymagane.

Odkryj wewnętrzną moc swojego głosu

Jakie znaczenie niesie ze sobą wspólne śpiewanie naprawdę starej pieśni? Czy nadal utrzymujemy tradycję przekazywania melodii z pokolenia na pokolenie? Między innymi na te pytania odpowiedzą sobie uczestnicy kolejnych warsztatów, tym razem wokalnych.


W dniach 16-19 września, podczas zajęć „Korzeń pieśni, czyli kolektywna eksploracja głosowej tkanki”, będzie można poćwiczyć „biały śpiew” – archaiczną technikę wokalną. Pod kierownictwem Pauliny Miu uczestnicy wykorzystają do tego starą słowiańską pieśń. Technika ta, nazywana również śpiewaniem „otwartym gardłem”, pozwoli im osiągnąć jasną jakość głosu i maksymalny poziom naturalnej ludzkiej głośności. Warsztat jest przeznaczony dla wszystkich, niezależnie od zdolności wokalnych, i zakończy się pokazem śpiewu grupowego.
Miejsce: kościół św. Edmunda, ul. Møllergata 30 w Oslo.

Przyjdź i stwórz swój własny film!

Wyspecjalizowany i doświadczony zespół instruktorów odpowiedzialnych za projekt Laboratorium Rejsu zaprasza z kolei na warsztaty z tworzenia filmów dokumentalnych. Między 15 a 19 września uczestnicy zajęć, pracując w małych, 3-osobowych grupach, zdobędą doświadczenie w pisaniu scenariusza, poznają branżowe nazewnictwo, popracują z kamerą, dźwiękiem, produkcją, reżyserią i montażem.

Jak piszą organizatorzy, każda grupa stworzy od podstaw krótki film dokumentalny na temat, który uzna za ważny i interesujący. Filmy powstałe podczas warsztatów zostaną zaprezentowane w ostatnim dniu festiwalu.


Aby wziąć udział w warsztatach, należy mieć własny sprzęt i obmyślony temat filmu, na zajęcia należy również zabrać swojego bohatera. Wcześniejsze doświadczenie to atut. Minimalny wiek dla osób uczestniczących: 18 lat. Warsztaty odbędą się w godzinach 10.00-18.00. Miejsce: Uranienborg terrasse 11 w Oslo.

Pokazy filmowe z kobietami w roli głównej

W środę, czwartek i sobotę (15, 16, 18 września) odbędą się natomiast otwarte seanse połączone z dyskusjami z twórcami filmowymi. Wyświetlona zostanie m.in. Lekcja miłości oraz produkcje z festiwalu HER DOCS, prezentującego wyłącznie dokumenty reżyserek. Wydarzenie ma być przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji kobiet tworzących filmy w Polsce i Norwegii. Pokazy odbędą się w Vega Scene w Oslo. Więcej szczegółów wkrótce.

Polska muzyka w Oslo

W czasie III edycjiI We Do Festival nie zabraknie oczywiście muzycznych akcentów. 17 września w klubie Blå wystąpia Ina West i Ifi Ude. Ina West tworzy transową, nowofalową elektronikę z elementami folku i jazzu. Producentka, autorka muzyki i tekstów, łącząca minimalistyczny chłód brzmienia wczesnego Depeche Mode z koncertową energia Die Antwoord, w wydaniu na żywo serwuje połączenie klasycznego instrumentarium, tanecznego bitu i surowych wokalnych harmonii.

Ifi Ude to niezależna polska artystka o nigeryjskich korzeniach, która swobodnie przenika granice muzyki, sztuki i teatru. Ifi śmiało łączy etno/folk z elektroniką, a polską muzykę ludową ze swoimi afrykańskimi korzeniami. Start:19:00 (Ina West), 22:00 (Ifi Ude).

19 września w Høymagasinet odbędzie się zaś koncert zespołu Dagadana, który już od ponad 13 lat łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. Start; 18:00.

Gość
Wyślij

Kategoria

Festiwale

Data

2021-09-15 2021-09-19

Lokalizacja

Oslo

Oslo
Oslo

Zainteresowani


Facebook Messenger YouTube Instagram